nasiona marihuany

Arduino - GreenBotPROt - caly projekt

Wyszukiwarka Forumowa:

Oli76

Member
Rejestracja
Sie 9, 2021
Postów
7
Buchów
27
Zatem na poczatek cos dodam o projekcie . Nigdy nie uprawialem zadnych roslin,a caly projekt podsunol mi kolega , ktory sie tym zajmuje .
Kupilem trzy nasionka ( moze rozczaruje) Dr CBD w celu testowania sterownika. Dodam ze szukajac materialow dotyczacych uprawy sie wkrecilem. Zawodowo zajmowalem sie projektowaniem i budowa systemow sterowania oraz ich konfiguracja.




Na zdjeciu powyzej jest przyklad jak mialo by to moze wygladac ( chodzi o rozmieszczenie na ekranie). w menu bedzie dostep do wszystkich parametrow , ktore sa na zdjeciu ponizej( CO2 jeszcze nie uzywalem, tylko odczyt). Symbole ikon beda zmienialy kolor Zielony na wlaczony i szary na wylaczony. Te ikony wiatraczkow to przykladowe pozycje ikon ).



Powyzej czujnik wilgotnosci podloza (w donicy zabezpieczony teflonem) .

12h światła - 5,5h ciemni - 1h światła - 5,5h ciemni -> 12h światła - 5,5h ciemni - 1h światła - 5,5h ciemni -> itd.

Co do samego podlewania - tu powinieneś dać możliwość edycji parametru minimalnej i maksymalnej wartości wilgotności gleby - nie robić tego na sztywno. Jest to element na który będą miały wpływ warunki panujące w "uprawie", rodzaj stosowanej gleby czy nawet rodzaj doniczek (oddychające, pełne; szmaciane...). Dodatkowo sposób umieszczenia czujnika w donicy też będzie miał znaczenie a odczyt jak i na realny współczynnik nawodnienia rośliny.
Czy przewidujesz zastosowanie więcej niż jednego czujnika ? Przy większej uprawie - np 12 roślin - opieranie się na jednym pomiarze dla wszystkich roślin może być nie miarodajne. Fajnie gdyby można było rozbudować o dowolną liczbę czujników. Ewentualnie zrobienie np 4 sekcji - po jednym czujniku na 3 donice - zawsze to większa dokładność pomiarów niż 1 z12 :)

Rozkminka: przy dużej ilości czujników zamiast pompy sterującej nawadnianiem można by wykorzystać grawitacyjny system oparty o elektrozawory. uczepię się tych 12 donic (taki przykładowy 1m2 uprawy). Zbiornik wiszący - na wyjściu listwa z 12 elektrozaworami z których wyprowadzamy 12 węży do donic. Parujemy czujnik wilgotności z elektrozaworem - zawór stale zamknięty - przy odczycie z czujnika wilgotności poniżej zadanego parametru otwiera go - gdy parametr czujnika wraca do zadanych wartości - wraca do stanu off.
Nie pamiętam jakie są ograniczenia wej/wyj w malince... ile tego można było podpiąć ?

Jeśli chodzi o temperaturę - rozbił bym osobno: 1. Grzanie, 2. wyciąg, 3. mieszające. Wbrew pozorom dość istotny wpływ na klimat wew. Zwłaszcza gdy nie chcemy wywalać "zapachów" i mikroklimatu na zewnątrz.
Gdy temp idzie w górę - w pierwszej kolejności intensyfikujemy działanie mieszających - albo dołączając kolejne - albo w przypadku inst 12v zwiększamy napięcie.... Następnie dopiero albo załączamy wyciąg albo włączamy drugi .....
Pamiętajmy też o tych którzy dodają co2 (czy to z butli, czy z generatorów czy z toreb - dla nich "pół zamknięty obieg" jest dość istotny
Docelowo beda cztery czujniki i mialy byc dwie pompy,ale to nadal da sie przebudowac . Niestety kazdy z czujnikow ma inne odczyty,nie jest to duza roznica. ale siega nawet kilku procent . Teraz pytanie jak odczytywac wigotnosc na podstawie jednego czujnika czy wspolnej wartosci dwoch odczytow ?

Wentylator wewnetrzny na ta chwile jest wlaczony i zastanawiam sie jak go sterowac ), co proponujecie ?Dodam ze mam wplyw na szybkosc obrotow wentylatora za pomoca digitalPin ( przy 12 cm wentylatorze od komputera na 12v).

Timer w takim badz razie wymaga calkowitego przeprogramowania ( ale jeszcze nie wiem jak to ugrysc :p)

Jezeli chodzi o wyjscia to mam wolnych ponad 20 digital i 6 analog pinow , wiec da sie sporo tu upchnac ( pamiec uzyta 11%).


Czujnik masz "wbity" na wierzchu donicy czy umieszczony wewnątrz donicy ? Teoretycznie powinien on być mniej więcej na 1/3 wysokości donicy od dołu. W przypadku wbicia go na górze - dolna część bryły korzeniowej nigdy nie dostanie wystarczającej ilości wody.

Czujnik ( zdjecie powyzej) wbity z gory , ale moze da sie wbic go z boku w donice ? Zaobserwowalem ze w trakcie podlewania czujnik dosc szybko wskazuje 100% nastepnie woda opada i wigotnosc spada do okolo 80%-90% nastepnie stopniowo wzrasta do 96%-98% i niewielka ilosc wody dolem sie przelewa. Na biezaco sprawdzam odczyty i wage donic by byc pewny ze jest ok. Zaobserwowalem tez ze po nocy wilgotnosc podloza rosnie nawet o 10% ( myslalem ze cos nie tak z czujnikiem ale jest wszystko dobrze),po wlaczeniu swiatla wilgotnosc spada do wskazania zblizonego do poprzedniego dnia.


Jak napisalem na wstepie nie mam zadnego doswiadczenia w uprawie ( ucze sie ) ,ale przy odpowiedniej ilosci danych zaprogramuje co trzeba.


PS. Milo widziec ze ktos sie interesuje projektem,Mam nadzieje ze w najblizszym czasie ( po zakonczeniu testow) bedzie dostepna pierwsza czesc kodu z opisem jak zbudowac ,podlaczyc.
 

CrazyRider

Well-known member
Rejestracja
Lut 24, 2019
Postów
128
Buchów
26
Czujnik ( zdjecie powyzej) wbity z gory , ale moze da sie wbic go z boku w donice ? Zaobserwowalem ze w trakcie podlewania czujnik dosc szybko wskazuje 100% nastepnie woda opada i wigotnosc spada do okolo 80%-90% nastepnie stopniowo wzrasta do 96%-98% i niewielka ilosc wody dolem sie przelewa.

Ja bym zastosował taką logikę-wszystko trwa, to też musi. Wsadź tam 3 czujniki wilgotności gleby, ustal odpowiednią wartość-lepsze by były te z ADC, skorzystałbyś z digitala i miał sztywną wartość czy trzeba podlać czy nie. Jeżeli 2/3 czujniki stwierdziłyby, że trzeba podlać no to podlewamy: W zależności od wieku rośliny można stwierdzić czas pracy mikropompki do wody, ale załóżmy 5 sekund na jakiś tam założony etap życia rośliny. No i po pięciu sekundach pompowania to te czujniki oszaleją ale to nie będą poprawne dane - kontrolerowi kazałbym czekać od 60 tys. milisekund do 600 tys. milisekund w zależności od tego jak pewny ma to być pomiar - po delayu sprawdziłbym odczyty z sensorów ponownie. RTC to zbędna ***anina w czasach ESP8266/32. Bardziej od tego skupiłbym się na mSD i logowaniu zdarzeń aka podlanie,blablabla na kartę.

Jestem w stanie merytorycznie pomóc, jak coś to pisz śmiało.

Edit: A jak chcesz głęboki pomiar to po prostu zalakieruj metalowe kontakty czujnika plastikiem 70
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół