• Chcesz pomóc w rozwijaniu forum i naszej pasji? Zamieść link do Forum.Haszysz.com na swojej stronie, blogu, powiadom znajomych na forach lub w komentarzach

nasiona marihuany

budowa LED tylko na weg

Wyszukiwarka Forumowa:

konieczko

Well-known member
Rejestracja
Maj 7, 2011
Postów
173
Buchów
0
Elo ledowcy

Wpadlem na pomysl zeby zbudowac lampe w technologi LED do
oswietlania roslin tylko i wylacznie w okresie wegetacyjnym.
Pomysl sie urodzil bo sknera ze mnie ostatnio, a jak wiadomo na wegu 18
godzin trzeba swiecic.
Do budowy chcialbym uzyc Cree High Power Led (na ledy sepil nie bede)
Dwa rodzaje:
Xlamp XP-G, R4, 8300K



Xlamp XT-E royal blue 450nm


I tu pojawia sie pytanie czy na sam weg taki zestaw wystarczy czy trzeba
dorzucic jakies ledy o dlugoscia fali 645 do 670

Ledy beda w proporcji 1:1,mam do oswietlenia 0,5m2 wiec mysle
o pdanie im 500mA a moze nawet 700.
Co o tym wszystkim myslicie ?????????????
 

Fidel Gastro

Stary wyjadacz cukierasków...
Weteran
Rejestracja
Cze 25, 2011
Postów
4,326
Buchów
4
Na wega kazdy chinski panel o mocy ponad 90W da rade,a jak koniecznie chcesz robic sam to jest kilka watkow o budowie,swietna instrukcja jak zrobic panel z potwierdzeniem w fotorelacji towarzysza CR(calkiem ladny wynik wagowo wyszedl z W).99% tego co checesz sie dowiedziec jest na forum wystarczy poszukac.
 

konieczko

Well-known member
Rejestracja
Maj 7, 2011
Postów
173
Buchów
0
Chce zrobic koniecznie i basta, bo za miesiac bede za prad sam placil.
A panelik 40W styknie w sam raz a jeszcze fotoperiod 12/1 to juz wogole
za frajer.Chinskiego gowna nieznosze ma byc konkret i h..
 

THE DOCTOR

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 12, 2012
Postów
926
Buchów
0
zrob cos takiego jak ja tylko dobierz inne diody-pomozemy ;) (te co przedstawiles sa dobre ale niebieskie bym olal tylko biale I tu bym raczej pomieszal bin'y I dal ciepla/normalna/zimna)
z fartem
ps je**c chinskie panele
 

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
2
Wpadlem na pomysl zeby zbudowac lampe w technologi LED do
oswietlania roslin tylko i wylacznie w okresie wegetacyjnym.
Pomysl sie urodzil bo sknera ze mnie ostatnio
Powiem Ci tak - nie opłaca się na samego vega, jeżeli chodzi tylko o kasę.
Rośliny Ci urosną też pod gorszym/słabszym światłem.
Prawdziwy "high power lumen" potrzebujesz na kwitnienie. I właśnie do kwitnienia są wyliczane wartości z kalkulatora lumenów.

Tam gdzie na areał potrzebne np. 400W HPS do prawidłowego kwitnięcia, na tym areale zrobisz vega na 250W MH, bo rośliny małe.
A kWh zużyjesz tyle samo, czy 18/6 250W czy 12/12 400W. Poza tym flo tez nie trwa tydzień czy dwa. Vega możesz skrócić (nawet od początku 12/12), flo nie skrócisz.
Więc moim zdaniem, jak już robić LED dla oszczędności prądu, to robić taki LED aby całą uprawę, od ziarna do kosy, tym ogarnąć. Szczególnie że diody LED wcale nie są tanie (te dobre biny).
 
S

sub

Guest
konieczko napisał:
.Co o tym wszystkim myslicie ?????????????

na wega : moim zdaniem nie ma co dawać samych białych + niebieskie - białe w zastępstwie niebieskich czy w mieszance z niebieskimi na flo - po to aby w możliwie prosty sposób dostarczyć nieco fotonów o innych długościach fali - głownie niewielki dodatek dalekiej czerwieni.

Dlatego białe się daje - mają po prostu dosyć pełne widmo, nawet zimne wypluwają nie zerową ilość fotonów z zakresu powyżej 700 nm - tyle co nic w porównaniu do HPS - ale zawsze coś. | brak FR ma powodować wydłużenie się kwitnienia - podobno |

+ to co pisze RobRoy - koszty są kosmiczne - jeśli już się bawić - to chyba lepiej jest zrobić panel uniwersalny z ewentualną opcją - albo wygaszenia części diodek - albo - przepinania zasilania np: połowy z deep red na 350 z 700 mA - nawet jeśli to będzie wymagać wymiany zasilacza | z braku dostępu do regulowanych np| - to raczej warto - koszt zasilaczy jest niewielki w porównaniu z diodami.

np: Na wegu niebieskie na full, białe na 350, połowa czy 3/4 deep red na 350 - znaczny spadek zużycia prądu + zdecydowana zmiana widma - która powinna spowodować ścięcie wzrostu up i zwiększenie krzewienia.
Jest przynajmniej jeden komercyjnie dostępny panel - który ma możliwość regulacji "jasności" diodek poszczególnych kolorów - płynnej - zapewne od 300 do 700 mA - zasilacze z pokretełkami.

252.jpg


no inaczej w danych patentowych producenta tego panelu jest coś o - i tam pokręteł jest zdecydowanie więcej... w danych pat są także zastosowane zasilacze - do kupienia.
 

konieczko

Well-known member
Rejestracja
Maj 7, 2011
Postów
173
Buchów
0
Powiem Ci tak - nie opłaca się na samego vega, jeżeli chodzi tylko o kasę.
Rośliny Ci urosną też pod gorszym/słabszym światłem.
Prawdziwy "high power lumen" potrzebujesz na kwitnienie. I właśnie do kwitnienia są wyliczane wartości z kalkulatora lumenów.

A ja powiem ci tak. mam zamiar ogarniac dwa boxy w jednym weg w drugim wiadome (lumatek 400)
Dlatego potrzebuje konkretnego swiatla na weg.25 dni i wedruja pod HPS

Sub ty enigmatyku to w koncu biale czy niebieskie??? (bez obrazy)
W sumie to chyba kupie 25% royal blue i reszte pokonbinuje z binami
bialych tak jak DOCTOR sugeruje
 
S

sub

Guest
konieczko napisał:
Sub ty enigmatyku to w koncu biale czy niebieskie??? (bez obrazy)

Żadnej urazy. :)

Niebieskie są sprawniejsze - bo białe są diodami niebieskimi z luminoforem.
W wypadku samego wega - dodatek innych długości fali choć nie szkodzi - nie jest niezbędny. Zastosujesz zapewne sporo mniejszy strumień fotonów | pewnie z połowę mocy liczonej na moc diodek - w porównaniu z kwitnieniem|

W wypadku wega przyjęło się - to, że się używa źródeł światła "zimnych" - o większym udziale światła niebieskiego.
Bierze się z tego, że takie światło mniej wyciąga rośliny - i np: pod połową lub lekko up. mocy MH na powierzchnie - w porównaniu do HPS - dalej uzyskuje się zwarte krzewy.

Czerwień na wega nie przeszkadza - nie ma co pakować samych niebieskich i białych - po prostu stosunek ilości niebieskiego do czerwieni wystarczy dać inny. Chwasty dalej pozostaną zwarte - a dzięki - większemu strumieniowi fotonów | bierze się to z różnicy energii fotonu - 1W fotonów czerwonych ma 50% fot na sztuki niż 1W Niebieskich | wzrost będzie szybszy - poza tym zawsze w mieszance RB lepiej rośliny rosły pod didami niż pod samymi R czy B .

Podczas kwitnienia - przy stosowaniu wysokich strumieni fotonów - nieco szerszy zakres widma pozwala na bardziej efektywne prowadzenie fotosyntezy w całej grubości liści. - stąd sens użycia białych zamiast niebieskich - spadek sprawności jest - ale z uwagi na to, ze i tak najwięcej jest w panelu czerwonych - nie ma co za bardzo płakać.

|jest tak dzięki słabszej absorpcji światła zielonego - które "głębiej włazi w liście" - np: przy oświetlaniu roślin światłem białym - przy średnich i wysokich jego natężeniach - w okolicy dorzucenie do istniejącego już strumienia zieleni daje lepszy efekt niż czerwień czy niebieskie - tu światła białego nie ma - ale mieszanka RB - tym bardziej - zachowuje się tak samo - i niewielki dodatek zieleni poprawia syt. - tak długo jak spadek sprawności źródeł jest rekompensowana przez ten efekt białe diody mają sens. Tym bardziej, ze przy okazji jest nieco wszystkich długości światła. |

patrz: -> http://pcp.oxfordjournals.org/content/50/4/684.full

abstract napisał:
The literature and our present examinations indicate that the intra-leaf light absorption profile is in most cases steeper than the photosynthetic capacity profile. In strong white light, therefore, the quantum yield of photosynthesis would be lower in the upper chloroplasts, located near the illuminated surface, than that in the lower chloroplasts. Because green light can penetrate further into the leaf than red or blue light, in strong white light, any additional green light absorbed by the lower chloroplasts would increase leaf photosynthesis to a greater extent than would additional red or blue light. Based on the assessment of effects of the additional monochromatic light on leaf photosynthesis, we developed the differential quantum yield method that quantifies efficiency of any monochromatic light in white light. Application of this method to sunflower leaves clearly showed that, in moderate to strong white light, green light drove photosynthesis more effectively than red light. The green leaf should have a considerable volume of chloroplasts to accommodate the inefficient carboxylation enzyme, Rubisco, and deliver appropriate light to all the chloroplasts. By using chlorophylls that absorb green light weakly, modifying mesophyll structure and adjusting the Rubisco/chlorophyll ratio, the leaf appears to satisfy two somewhat conflicting requirements: to increase the absorptance of photosynthetically active radiation, and to drive photosynthesis efficiently in all the chloroplasts. We also discuss some serious problems that are caused by neglecting these intra-leaf profiles when estimating whole leaf electron transport rates and assessing photoinhibition by fluorescence techniques.

A tu jest i panel led na wega: Knna style:
Oraz penetrator uzupełniony białymi Ledami Cree

https://www.opengrow.com/topic/42986-nycd-f3-el-monstre-sour-d-under-leds-organics/

60W

141.jpg


142.jpg


trochę dziwnie to rozmieścił. czemu te z brzegu nie nieco dalej od ścianek - oraz po co skupione po 2 a nie w równych odległościach? hmm.. nie wiem. matryce po 5 sztuk.. można to było równiej.. hmm..
 

konieczko

Well-known member
Rejestracja
Maj 7, 2011
Postów
173
Buchów
0
Siemano
Panel bedzie wygladal tak


nie mam zielonego pojecia jakie zasilacze do tego zastosowac,
z radiatorem nie bedzie problemu, bo aluminium jest pod dostatkiem
niebieskie na 700mA, biale na 500mA, czerwone 350mA
Jak wam sie to widzi?
 
Ostatnia edycja:

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany

Polecana klinika konopna GreenDoctor.pl


Polecany sklep z growkitami grzybów

Góra Dół