• Uwaga! Uprawa konopi w Polsce i w większości krajów jest nielegalna lub wymaga specjalnych zezwoleń. Przed wykorzystaniem informacji zawartych na tym forum lub w innych naszych serwisach upewnij się jakie przepisy regulują uprawę w Twoim kraju.
  • Chcesz pomóc w rozwijaniu forum? Zamieść link do Forum.Haszysz.com na swojej stronie lub blogu

Co ludzie wymyślą?

z\G/esio

Guest
Inwencja bez granic.


Opony Michelina bez powietrza, roboty do paczkowania w Amazonie i preparat ochrony roślin na bazie oleju, którego używamy do smażenia, wyznaczają w swoich dziedzinach nową epokę.


Amerykański koncern General Motors i francuski producent Michelin testują opony wytwarzane m.in. z gumy i włókna szklanego, które nie wymagają pompowania, bo wyeliminowano z nich powietrze. Są kompletnie airless, a dzięki temu niewrażliwe na przebicia gwoździami, straty ciśnienia oraz uderzenia w krawężniki i kamienie. Nową technologię zaprezentowano w Montrealu podczas światowego szczytu na rzecz zrównoważonej mobilności Movin'On by Michelin. Opony produkowane w ten sposób nazwano Uptis (Unique Puncture-proof Tire System, unikalny system opon odpornych na przebicie). Są one przeskokiem do rzeczywistości bez wypadków, bez emisji i bez stresu. Testy odbywają się na elektrycznych samochodach Chevrolet Bolt EV. Jeśli wypadną pomyślnie w zmiennych warunkach atmosferycznych, na różnych nawierzchniach i długich dystansach, to rozwiązanie zostanie wprowadzone do samochodów osobowych w 2024 roku. Uptis zachowuje się jak normalna opona z powietrzem w środku, lecz wykazuje znacznie dłuższą żywotność dzięki możliwości recyklingu struktury, poprzez osadzanie pod koniec każdego cyklu życia - nawet 5-6 razy, czyli dwa razy więcej niż w przypadku zwykłej opony - nowego bieżnika. Także kształtem zrewolucjonizowana opona przypomina tę tradycyjną. Zapewnia jednak lepszą amortyzację i większe bezpieczeństwo. Zamontowanie jej oznaczałoby brak zmartwień z (niepotrzebnym już) kołem zapasowym i zestawem naprawczym, a w konsekwencji mniejszą wagę auta i więcej przestrzeni w bagażniku. Propozycja Michelina opiera się na koncepcji bezpowietrznej opony, jaką Bridgestone przedstawił siedem lat temu.


Aż 1300 osób w 50 filiach logistycznych straci pracę po tym, jak Amazon postanowił wykorzystać do przygotowywania paczek wyspecjalizowane roboty. W każdym oddziale dwa roboty wykonają czynności, jakimi wcześniej zajmowały się 24 osoby. CartonWrap jest w stanie przygotować paczkę do wysyłki pięć razy szybciej niż pracownik. Nie jest całkowicie autonomiczny, potrzebuje obsługi człowieka, ale po ustawieniu na taśmie włoży do kartonów 700 przedmiotów na godzinę. Amazon użyje, według Reutersa, logistycznych robotów CartonWrap, wyprodukowanych przez CMCMachinery z Citta di Castello w prowincji Perugia. Cena jednego to milion dolarów, do tego koszty operacyjne. Amazon zamierza odzyskać zainwestowane pieniądze w mniej niż dwa lata.


Pomysłów i wyobraźni nie brakuje w branży rolno-spożywczej i napojów. We Włoszech w tym sektorze co roku przybywa 500 patentów. Pojawiają się nowatorskie urządzenia do strząsania owoców z drzew, maszyny do czyszczenia skórek sera, projekty uprawy glonów i aromatyzowania pianek spożywczych. Najwięcej patentów dotyczy rolnictwa, hodowli i rybołówstwa; w drugiej kolejności procesów i urządzeń do gotowania, mniej zaś przetwarzania mięsa i ryb, konserwowania żywności, produkcji wina i napojów alkoholowych.


Firma Multiossigen z Bergamo opatentowała ozonowany olej roślinny Biozon. Produkt jest już na rynku. To innowacyjne rozwiązanie, w którym zmieszano olej roślinny powszechnie stosowany w kuchni z ozonem, wywołując reakcję pozwalającą drzewom wytwarzać większą ilość chlorofilu, a tym samym chronić się przed infekcjami. Zastosowanie Biozonu daje taki sam rezultat jak oprysk pestycydami, tzn. zabija organizmy szkodliwe dla upraw (wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty), lecz bez użycia chemikaliów. Włoskie Ministerstwo Rolnictwa poświadczyło, że "Biozon nie jest środkiem owadobójczym, lecz środkiem odstraszającym i wzmacniającym, a zatem produktem, który nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt, ani na środowisko". Skuteczność Biozonu została z powodzeniem przetestowana przez wenecką firmę rolniczą Alessandry Arduini, producenta wiśni, brzoskwiń i winogron.

Tekst pochodzi z tygodnika ANGORA
Numer wydania: 24/2019
Data wydania: 09.06.2019
 

Góra Dół