nasiona marihuany

DIY COB LED (China) - Pytania początkującego

Wyszukiwarka Forumowa:

Purple Ben

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2022
Postów
50
Buchów
8
Witajcie,

Na popularnym Chińskim portalu zakupiłem 4 diody COB LED:
3 z nich mają Full Spectrum (370-780nm) Ale według wykresu bardziej mi to wygląda na 370 + 780 (niebieskie + czerwone). Świecą na różowo.
Jedna ma 370-780nm+3500k, świeci w sumie podobnie na 1 rzut oka, ale jest zdecydowanie za mocna na ultramicro-box 12x20cm (20W 1600lm wystarcza).

Pytanie moje brzmi:
Czy takie LEDY 370-780nm dadzą radę?

Trochę nie chcę mi się już wydawać hajsu na kolejne LEDY, żarówki, przerabiać wszystko od nowa. Box raczej przeznaczony na początkowy etap rozwoju rośliny ze względu na jego rozmiar, lub na eksperymentalny grow w doniczce 0.5l :D Nie spodziewam się kokosów.
 

Janek10

Well-known member
Rejestracja
Lut 9, 2022
Postów
1,029
Buchów
1,377
Odznaki
4
Wystarczyło kupić zwykle żarówki vtac Evo, lub Phillipsy chociaz...
 

lezaza

Well-known member
Rejestracja
Cze 28, 2022
Postów
88
Buchów
193
Jedna 15w żarówka v-tac albo 2 słabsze. Przerabiania to będzie tyle żeby ściągnąć białe 'klosze' i podłączyć do prądu. Jeśli chodzi o kasę to się w dwóch dyszkach zamkniesz. Nie będziesz się bawił w żadne zasilacze itp. a światło będziesz miał lepsze. Twój wybór.
 

Purple Ben

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2022
Postów
50
Buchów
8
Z żarówkami problem jest że zajmują dużo meijsca. Majac 30-40cm wysokości taki LED zajmuje dosłownie niewiele. No i go mam.
Mam też żarówkę 2700 lumen led bez osłonki, ale pomijając że zaamuje z oprawką 15cm ponad z wysokości, to grzeje się bardziej niż ten LED z radiatorem i wentylatorkiem. nie szło <30 stopni osiągnąć :(
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
tu =>


to np =>


była jeszcze jedna i ze dwie inne.

Pokaż te ledy : coś co ma wbudowane zasilanie w płytkę ? Urośnie na wszystkim co świeci _ pytanie jak naprawdę świeci [ sprawnosc umol/J ] zazwyczaj takie zabawki maja bardzo słabą. => czytaj potrzeba więcej mocy na powierzchnię. => maksymalny osiągalny plon z mocy zależy od Temperatura w boksie zależy od mocy wpakowanej do => wentylacja etc..
Dobre źródła kierunkowe e27 mają w chwili obecnej sprawności zbliżone do osiąganych nie tak dawno przez komercyjne panele dla roślin. Z wieloma wadami => forum jest pełne informacji na temat.

Te Twoje zapewne mają wycięta zieleń _ w celach _ specjalności bo realnie roślinie to i tak wisi z grubsza. Sprawność realna ustrojstwa ? Zapewne zupełnie nieokreślona i raczej nie warta wzmianki. [ były gdzieś testy takich cudów o ile o takie chodzi _ i wychodziło to bardzo słabo _ ]
 

Purple Ben

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2022
Postów
50
Buchów
8
Ogólnie wydaje się świecić dość mocno. Pełno ma youtubach ludzi robiących duże boxy na takich cob ledach. Bardziej jak moc mnie tu zastanawiał kolor światła czy będzie miał większe znaczenie. Deklarowane jest 1600 lumen. Na 12x20 powinni być ok. No nic. Wsadzeniu jakiegoś chwasta zobaczymy jak będzie rosło. Czy będzie się pięło w górę szukając światła czy ładnie rozrastało.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
Pokaż typ. Były i testy "tego ustrojstwa" [ w rozumieniu bardzo szerokim _ bo to to jest zmienne ] gdzieś w wymienionym serwisie. Raczej bardzo słabe [ mowa o wszelakich matrycach kwadrat etc _ z wbudowanym zasilaniem w płytkę _ podłącz na 220 bezpośrednio _ etc. ] Deklarować mogą cokolwiek.

Był na forum # boks z czymś takim [ jednym z serii dziesiątek podobnych ].

Jak dioda jest producenta krzak i nie ma sensownej data sheet _ nie warto się z tym babrać.

W czasach obecnych źródła światła o realnej sprawności poniżej 2.0 umol/J w ogóle nie są warte uwagi.

Nie dajesz nic _ a nawet jak dasz zdjęcie nikt Ci nie wywróży czy to co podają to dane czy konfabulacja. Można przeliczyć deklaracje lumen na strumień fotonów mając SPD _ tyle, że to także gra tak długo jak tych lumenów jest rzeczywiście tyle ile w opisie. etc.

źródeł o zupełnie nieznanych parametrach dedykowanych przez sprzedawców dla roślin się raczej unika. Prąd także kosztuje.

Kolor światła nie ma takiego znaczenia jak mu przypisują, zresztą teraz w epoce światełek w zasadzie białych dla oka opisów cudownych własności jest mało.

Realia są takie białe 70 cri około 3800k patrz stary t600..... i rośnie a jest to realnie coś jak naswietlacz do budynku ... z ozdobnym dodatkiem 660 nm i chyba 2 diod ir. Białe do żyrandola 2700 k rośnie, kolorowe z dwu rodzaju diod rosło. Dziwne ledy dedykowane dla roślin z wycięta zielenią, także.. itp. niektóre rośliny rosły dobrze i na dublecie sodowym z lamp LPS.

Liczy się realna wartość strumienia fotonów.

Poza tym.... ile jest niebieskich fotonów. Biologiczne czynne podczerwone teraz doliczają do par. Czasem... Ma to wszystko wpływ na pokrój roślin i zawartość substancji czynnych.

Rosło na hps, mh, cmh, świetlówkach ( także takich różowych dedykowanych, z wycięta zielenią) nawet lampach rtęciowych. LED od kolorów do bieli. I tu urośnie, pytanie jaki potencjał ma w sobie źródło.

Mnie by bardzo to interesowało dla samej zasady. :) Wróżę, że to nie jest wybitnie, na podstawie?? Ja wiem.,. Jakieś tam.

Ps: daj obrazki

Miłej zabawy.
Pozdro.​

PS2: stan.satan.satan 666.

Tuba zabiła fora i powinna zostać zniszczona. :)
 
Ostatnia edycja:

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Daj zdjęcia tych LED COB z Chin.
Wystarczy tobie jeden Philips 1521lm 13W/12,5W, lub lepiej V-TAC 9,5W 1521lm. Lampkę można rozmontować i płytkę na kawałku blachy dać do boksa. Będzie to zabierało dosłownie 5mm wysokości boksa.
 
Ostatnia edycja:

Purple Ben

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2022
Postów
50
Buchów
8
Po 1 z każdej mocy:
HTB1XgPgXx_rK1RkHFqDq6yJAFXaH.jpg_640x640Q90.jpg_.webp
 

Purple Ben

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2022
Postów
50
Buchów
8
Mam też taką ale 6500 lumen deklarowane na moje wymagane 2000 to trochę dużo :p
 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Weź to wyrzuć bo szkoda prądu. Tyle w temacie.
 

Purple Ben

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2022
Postów
50
Buchów
8
Hmmm, Aż tak źle? Serio? Tyle pracy z radiatorem, wentylatorem i na zmarnowanie?
A polecacie jakieś DOBRE dioty tego typu? "plug'n'play" bez potrzeby dodatkowych sterowników/zasilaczy?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
Ostania płytka => W opisie jest samsung :


48 sztuk ?

około 50 W z zasilaniem ?

Nawet zakładając, ze są to samsungi wyżej wymienione to ma to sprawność jak dawna A E27 : tak na oko.
Konkretny typ _ kalkulator samsunga jest za free.
Zasilanie raczej gówniane pewnie miga w rytm sinusoidy zasilania.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół