nasiona marihuany

[DIY][Druk 3D] Panel LED LM301H EVO [23-63W] (4000-11300lm)

Wyszukiwarka Forumowa:

R4VEN

Well-known member
Buchów
908
Odznaki
1
Nie do końca rozumiem każdy etap tworzenia panelu, zwłaszcza to chłodzenie. Ale jeśli działa to na co drążyć temat.

Bardzo fajne projekty z drukiem 3D bo można sobie wszystko zaprojektować aby pasowało idealnie i nie trzeba iść tak na kompromisy.
Schludnie, doprecyzowane, oby w uprawie robiły robotę.

Zgaduje że takich pasków na mój metraż potrzebowałabym co najmniej 5 :D
Jak u Ciebie w uprawie się sprawdzi to też będę chciała coś zmajstrować u siebie. Chodzą za mną paski albo jakieś ciekawe COB co ostatnio @sub23 się o nich wypowiadał (CMU2236 ?)

Mylar jest o tyle nieprzyjemnym materiałem, że oprócz światła bardzo dobrze odbija także ciepło. Matowa farba dobrze się sprawuje, ja stosowałam taką do drewna i metalu. Najtańszy wałek i grubą warstwą farby (ale nie żeby ciekło po ścianie), ewentualnie poprawić drugą warstwą jak wyschnie. Bardzo dobrze się sprawdza, nie schodzi od byle dotyku i doświetla jak trzeba.

Warto najpierw byłoby wnętrze zetrzeć drobnym papierkiem ściernym i czymś wypełnić wszelkie niedoskonałości. Wtedy będziesz miał idealnie gładkie śnieżno-białe ścianki. No ale kto by się przejmował estetyką :D

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Buchów
5,913
Nie do końca rozumiem każdy etap tworzenia panelu, zwłaszcza to chłodzenie. Ale jeśli działa to na co drążyć temat.

Bardzo skuteczne tunel. ( pewnie łatwiej na profilu al kwadrat _ bez radiatora _ ale co kto lubi. )

Bardzo fajne projekty z drukiem 3D bo można sobie wszystko zaprojektować aby pasowało idealnie i nie trzeba iść tak na kompromisy.
Schludnie, doprecyzowane, oby w uprawie robiły robotę.

Kupuj drukarkę ;). Oprogramowanie już ogarniasz.

(CMU2236 ?)

Sprawność osiągalna na nich jest poniżej tego co oferują współczesne panele. Coś jakby tańsza i nieco sprawniejsza wersja dawnych clu048 _ wersji o zbliżonym FV. Pasują na nie wszystkie pie****niki dla clu048 te same rozmiary zewnętrzne.
Jak komuś pasuje 2,3 umol/J na dobrze schłodzonych COB puszczonych na 0,7 a. Sa w sam raz. Szału na budowę mocnych tanich paneli na wysoko puszczanych COB już nie ma.

Mylar jest o tyle nieprzyjemnym materiałem, że oprócz światła bardzo dobrze odbija także ciepło. Matowa farba dobrze się sprawuje, ja stosowałam taką do drewna i metalu. Najtańszy wałek i grubą warstwą farby (ale nie żeby ciekło po ścianie), ewentualnie poprawić drugą warstwą jak wyschnie. Bardzo dobrze się sprawdza, nie schodzi od byle dotyku i doświetla jak trzeba.

Ale => Traci się zdecydowanie więcej światła wraz z odległością od źródła. W mniejszych pomieszczeniach ściany maja większy wpływ na to. Pigmenty stosowane w białej farbie także odbijają niemało zakresu podczerwieni. ;) Farba jest bardzo wygodna ale z punktu widzenia strat światła nie jest. Przy czymś co pracuje z 10 cm od roślin nie ma to znaczenia : ale jeśli ta odległość jest rzędu 25 cm : różnice w tym co dociera do roślin są nie małe.

No ale kto by się przejmował estetyką :D

R4VEN ?

Można by zrobić nakładkę xD

Wrzuć wingi dla ludu _ o tu XD na philipsy ultra i inne.

Ostatnia edycja:

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
bezpośredni przelot powietrza radiator w centrum po całej długości paska. Termopad między pasek a radiator. Diody pracują w temperaturze ~42*C na samej diodzie. Wszędzie wokoło jest ~35*C. Radiator nie przekracza 30*C chyba, że skręcę turbiny na 9V to trochę ponad 31.

Jak wytrzymuje to 1,4A to będę spał spokojnie bo będzie działać na 0,7A

Dobrze to pomierzyć jeszcze musze. Jakieś zatrzaski/obrotowe/dzielone
Za dużo pomysłów, któryś trzeba wybrać.

Ostatnia edycja:

Kwiatkinson

Active member
Buchów
23
@seweryn2422
Świetne modele, akurat dziś przyszły mi Alustripe'y :)
Czekam na zasilacze właśnie, użyję twojego modelu "tunel_185mm.stl" tylko trochę go zwężę do swojego boxa, zamocuję je po bokach i umieszczę w nich pasek, myślę że to że będzie 'wisiał' nie sprawi problemu, bo akurat idealnie pasują do mojego boxa.
Też puszczę je na 0.7 A. Co sądzisz o tej wersji Evo? Jest faktycznie lepsza? Bo z tego co mówią, to wydaje się że powinny być to rewolucyjne diody :p

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
@seweryn2422
Świetne modele, akurat dziś przyszły mi Alustripe'y :)
Czekam na zasilacze właśnie, użyję twojego modelu "tunel_185mm.stl" tylko trochę go zwężę do swojego boxa, zamocuję je po bokach i umieszczę w nich pasek, myślę że to że będzie 'wisiał' nie sprawi problemu, bo akurat idealnie pasują do mojego boxa.
Też puszczę je na 0.7 A. Co sądzisz o tej wersji Evo? Jest faktycznie lepsza? Bo z tego co mówią, to wydaje się że powinny być to rewolucyjne diody :p
Wiesz co - jeszcze nie testowałem ich bo obecnie przygotowuję boxa - mam 2 miesiące do przeprowadzki a nie chce na ostatnią chwilę później składać boxa w karton :/ szkoda bo chętnie bym sprawdził swoje panele w boju ale stwierdziłem, że nie ma ciśnienia jak mi się skończy jaranie to coffeshop mam rzut beretem.

Co do projektu jak puścisz turbinki na 12V to spokojnie możesz napie****ać ponad 1.4A ja sam miałem puszczać na 0,7A ale puszczę na 1.4A bo zasilacz osiąga najwyższą sprawność w punkcie, w którym diody ją tracą i wychodzi mi równo ~180-185lm/W w całym zakresie niezależnie czy puszczę to na prądzie 0,7 0,9 1.05 czy 1,4

Przy 1,4A puszczone na max 65W grzeje się to do zawrotnych 32*C
także zwykle PLA to przesada ;D

Box ma okolice 0,18m2 więc idealnie 1W=1000lm/m2 do regulacji użyje zestawu dimmer + gniazdko WiFi i będzie cacy.

Z ciekawości - jak zamierzasz przerabiać te STL?

W pracy poznałem pewnego Portugalczyka działającego w temacie na swoich nawozach napie****a na całą szklarnie 3metrowe choinki i właśnie na white mint evo wegetuje w boxie - mówił, że rosną pod tym dużo lepiej ale ja tam nikomu na słowo nie wierzę w Holandii xD

Kwiatkinson

Active member
Buchów
23
Z ciekawości - jak zamierzasz przerabiać te STL?

Ja sobie siedzę na Linuxie od dawna, i tam popularny jest OpenScad - całkiem niezły program (imo) do tworzenia modeli za pomocą prostego kodu.
Z Twojego modelu usunąłem te "dziurki" i to co wystawało z drugiej strony, i odrobinę zwęziłem ten uchwyt.
U góry jeszcze zrobię otwory na kable, i przymocuję te uchwyty po bokach boxa.
stl.png

Tak właściwie to ta "pełna" lampa jest całkiem niezła, tylko nie chciałoby mi się tyle drukować wszystkich części :p
A co do tych wariantów "mint" Evo to też słyszałem że ta "pompa fotonowa" czyli szpila na niebieskim kolorze w spektrum, całkiem dużo daje.

Ostatnia edycja:

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
Ja sobie siedzę na Linuxie od dawna, i tam popularny jest OpenScad - całkiem niezły program (imo) do tworzenia modeli za pomocą prostego kodu.
Z Twojego modelu usunąłem te "dziurki" i to co wystawało z drugiej strony, i odrobinę zwęziłem ten uchwyt.
U góry jeszcze zrobię otwory na kable, i przymocuję te uchwyty po bokach boxa.
stl.png

Tak właściwie to ta "pełna" lampa jest całkiem niezła, tylko nie chciałoby mi się tyle drukować wszystkich części :p
Te dziurki i bolczyki to elementy montażowe do dziur nalewasz trochę kleju na gorąco i łączysz elementy - jeden pomijasz i masz bardzo łatwe czyszczenie kanału powietrza i radiatora z kurzu. Trochę nad tym siedziałem, żeby to miało „ręce i nogi” jak nie chcesz używać radiatora to lepiej to zrobić na płaskownikach aluminiowych, do***ać pasek wkrętami i łatwiutko zrobisz to samo. Ta obudowa to nic innego jak układ do chłodzenia radiatora. Daj linki do twoich pasków/ zasilacza to obczaję co i jak :)

Kwiatkinson

Active member
Buchów
23
Jutro pewnie dokończę przeróbki i wrzucę wyniki co tam wymodziłem z Twoim modelem (dzięki) :p

Co do zasilacza to właśnie szukam jakiegoś "budżetowego" nieco :D

Wiem że to rupieć ciutke, ale wiem też że chińskie dziadostwa już nie są takie złe, i nie sądzę "minłel" mnie uratował od pożaru, prawdę mówiąc :p
A paski mam te - https://www.led-tech.de/en/50cm-Alu...ng-LM301H-EVO-LEDs-3000k-4000K-and-connectors
Nie za bardzo potrzebuję chłodzenia bo LED'y będą siedziały na wysokości mniej-więcej wentylatora wyciągającego, myślę że on spokojnie wychłodzi te paski o kilka-naście stopni.

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
Jutro pewnie dokończę przeróbki i wrzucę wyniki co tam wymodziłem z Twoim modelem (dzięki) :p

Co do zasilacza to właśnie szukam jakiegoś "budżetowego" nieco :D

Wiem że to rupieć ciutke, ale wiem też że chińskie dziadostwa już nie są takie złe, i nie sądzę "minłel" mnie uratował od pożaru, prawdę mówiąc :p
A paski mam te - https://www.led-tech.de/en/50cm-Alu...ng-LM301H-EVO-LEDs-3000k-4000K-and-connectors
Nie za bardzo potrzebuję chłodzenia bo LED'y będą siedziały na wysokości mniej-więcej wentylatora wyciągającego, myślę że on spokojnie wychłodzi te paski o kilka-naście stopni.
To szkoda się bawić w te obudowę. Pasta termo gd-900 parę wkrętów, płaskownik aluminium i gotowe będziesz miał i wydajnie i temperatury niskie.

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
Dzisiaj w końcu dokończyłem przebudowę starego panelu z żarówek. Teraz prezentuję się to w ten sposób:

Wszystko z opcją sterowania zdalnego czy tworzenia harmonogramów poprzez sieć WiFi w systemie Tuya z podziałem na 3 sekcje.

IMG_2433.jpg

IMG_2434.jpg

IMG_2440.jpg

IMG_2441.jpg

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
Na tych czarnych ścianach teraz doskonale widać kąty świecenia i moc :) @sub23 jak Ci się to widzi?

Teraz tylko drzwi na rzep. I można rozbierać do wyklejenia mylarem :)

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Buchów
5,913
Wygląda lepiej od poprzedniej. Dopracowana konstrukcja, nic nie wygląda prowizorycznie i nic nie wisi.
Ma przy okazji typowe wady? opraw z czasów hid.

Można by sprawdzić czy oprawki środkiem dały by np. nieco równiej światło itp. ( jakby ktoś naprawdę bardzo lubił się bawić).

Nie wiem czy wiele więcej z tego da się wyciągnąć, tak jak i na 100% nie jestem pewien czy gładki mylar jest tu lepszy od diamond.

Zrobiłeś to ładnie - wygląda "jak z fabryki" - wszystko co się dało aby wykorzystać w pełni osiągi źródeł.

Chyba tyle. Nic więcej mi do głowy nie przychodzi.

Pozdr.​

seweryn2422

Well-known member
Buchów
954
Odznaki
8
Elektryka już przepuszczona do boxa zawodowo - zdalną kontrola działa bez zająknięcia - można by jeszcze dodać dwie kamerki żeby mieć podgląd co się dzieje w boxie, jak czujnik temperatury wywalił nagle w kosmos od razu dostanę powiadomienie - wolałbym uniknąć potencjalnego pożaru.

Drukuje nowe sloty na wentylator od filtra. Kable od nich chce puścić wewnątrz żeby wyciągnąć sterownik obrotów PWM nad frontem boxa i każdy z wentylatorów osobny regulator i zasilacz, bo czasami któryś z boxów będzie nieaktywny więc szkoda żeby kręciły bez celu ;)

Zdecydowałem się robić wloty i wyloty powietrza w dykcie. Mniej zabawy, dużo łatwiej będzie opracować zaślepkę

Wszystko gotowe do startu w nadchodzącym tygodniu. Jutro zakładam filtr. Sam wentylator będzie bardziej w boxie niż na zewnątrz żeby zmniejszyć hałas nauczony doświadczeniami :)

IMG_3291.jpg

Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół