nasiona marihuany

Dobór ilości i objętości filtra do wentylatora

Wyszukiwarka Forumowa:

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
Hejka - zaczynam przymiarki do stworzenia nowego boxa przy pomocy druku 3D.
Pierwsze co chciałbym wykonać to stelaż pod wentylator 90mm (92x92x25)
Jego moc to jakieś 60m3/h (38,6CFM)

Zastanawiam się jednak jak dużej ilości węgla trzeba by użyć do tego celu a zatem i objętości samego filtra. Chciałbym to wykonać modułowo aby sam filtr nakładał się na podstawę z wentylatorem - coś takiego:

111.png


To zapewne nie jest ostateczna wersja :)

Używam do tego węgla formowanego 4mm

Jeśli ktoś z was ma sprawdzone zastosowania "Home Made" filtrów węglowych chętnie się zapoznam z wnioskami.
 

MrNobody

Well-known member
Rejestracja
Wrz 5, 2022
Postów
257
Buchów
151
Siemanko, za zabawę drukarką zawsze propsy.
Z tego co się orientuję a profesorem nie jestem, można to policzyć pi razy okno znając opory przepływu i powierzchnię przepływu (jest to do znalezienia w Internecie) i nawet myślałem o tym kiedyś ale to gra nie warta świeczki bo te małe filtry są relatywnie tanie.
Zastanowił bym się czy ten wentylator może działać pod ciśnieniem, trzeba by zobaczyć wykres wydajności przy sprężu (nie wiemy jaki będzie spręż na filtrze dopóki nie ma filtra).
Na drukarce wychodzą całkiem ciekawe doniczki airpot np. 0,5l i 1l, w sklepie takich nie dostaniesz a możesz sobie dobrać stosunek podstawy do wysokości jeżeli interesują cię takie zboczenia xD.
Powodzenia z projektem.
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
Wiesz relatywnie tanie to relatywnie tanie. Za ile byś kupił dobrze wykonany gotowy filtr do mikroboxa gdzie ludzie z różnym rezultatem radzą sobie z zapachem. Dajesz im gotowe rozwiązanie jedynie zrobić otwór w szafce multitoolem czy wyżynarką z miękkim materiale to może nawet nożykiem tapicerskim gdyby ktoś wpadł na pomysł odwrócić pojemnik duży plastikowy z pokrywki zrobić drzwi - pewnie już tak robili.

Więc niech pomyślmy taki filterek kosztuje niewiele w produkcji ale sprzęt jest droższy.

Koszt węgla jakieś 4-5zł może kupując paczki po 1kg
Koszt filamentu na dwa takie 3 częściowe do przytwierdzenia do konstrukcji i z klapką wytłumiającą z tyłuto może 40zł - pewnie jeszcze dojdzie wlotowy z kolankiem zaślepiającym na dwie części. Chcę wentylatory umieścić wewnątrz boxa ale wydmuch bezpośrednio na zewnątrz. ale wtedy to jak wprawianie okna :D

Mam na czym testować :)

Jeśli później się okaże że warto multiplikować małe filterki i je "serwisować" bardziej niż kupić jeden duży zestaw zajmujący od groma miejsca :)
 

MrNobody

Well-known member
Rejestracja
Wrz 5, 2022
Postów
257
Buchów
151
Słuszne podejście, trzeba realizować swoje pomysły :) powodzenia
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
Testowo wydrukowałem mały filtr pod wentylator 92mm noctua 37CFM (coś koło tego) ze wstępnych przeliczeń wyszło mi że potrzebuję 200g wkładu czyli jakieś 400cm3.

Wydruk samego filtra trwał 1dzień i 8 godzin 🤷🏻‍♂️ podstawę przygotowałem już z resztek filamentów zanim przyszedł 1kg. Pod wycinkę multitoolem w płycie OSB i umieszczenie tego w ścianie jak okno. A filtr będzie na niego nakładany (dosyć ciasno)

Udało się to spasować i powiem szczerze będę testował w najbliższym czasie.

Łapcie fotki :)
W zasadzie średnica wewnętrzna filtra będzie swego rodzaju kanałem przepływu dla tego wentylatora więc zrobi się z tego pełnoprawny wentylator kanałowy :)
Powinno to zatem poprawić ciśnienie statyczne. Wentylator będzie testowany przy okazji kolejnej uprawy. Przypadkowo będzie to dwa ziarenka w jednej doniczce poleci i LST i fimming jedna ma lecieć bokiem druga dołem. Jedno ziarenko nie chciało wystartować. Zaskoczyło po ponad tygodniu kiełkiem zasadziłem do jednej doniczki 5l z pudełka po tytoniu xD

840C7F80-0108-4F64-85F4-910B04601479.jpg


0B375DCE-C342-4924-950D-34906A30308E.jpg


5BC0338C-6218-4305-AF03-76E8FE0955AA.jpg
 
Ostatnia edycja:

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Tak na marginesie, ile trzeba dać za najtańszą drukarkę która nie będzie wyrzuceniem kasy w błoto? Używa i nówka, tak w skrócie?
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
Creality Ender 3 ale trzeba dobrze skalibrować. Ja swój pomysł zamierzam później w jakiś sposób finansować na dalsze prace w projekcie migrogrow. Chce zrobić cały setup - gotowe do druku pliki każdej potrzebnej części do zestawu. Potrzebuje teraz pomysłu na cienki materiał z którego zrobię ścianki boxa ale na tyle twardy żeby się nie wyginał. Myślałem nad 4mm OSB
 

Castel Gandolfo

Active member
Rejestracja
Maj 9, 2022
Postów
40
Buchów
42
Creality Ender 3 ale trzeba dobrze skalibrować. Ja swój pomysł zamierzam później w jakiś sposób finansować na dalsze prace w projekcie migrogrow. Chce zrobić cały setup - gotowe do druku pliki każdej potrzebnej części do zestawu. Potrzebuje teraz pomysłu na cienki materiał z którego zrobię ścianki boxa ale na tyle twardy żeby się nie wyginał. Myślałem nad 4mm OSB
OSB nie lubi się z wilgocią, przy klimacie boxa po jakimś czasie napęcznieje i zgnije
Taniej - blacha aluminiowa czwórka
Drożej - jakiś dibond
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
OSB nie lubi się z wilgocią, przy klimacie boxa po jakimś czasie napęcznieje i zgnije
Taniej - blacha aluminiowa czwórka
Drożej - jakiś dibond
Czy ja wiem czy to tak tanio? Tu na marketplace ludzie oddają szafki za darmo. Większe i ładniejsze to max 30€. h*j z wilgocią. Jak zgnije to robisz dziury w kolejnym. Nie napęcznieje jeśli nie ma ku temu okazji. Mój jest o***any taśmą ducktape z zewnątrz a w środku szczelnie mylarem. Jak zgnije to go połamie a sprzęt wykorzystam ponownie :) za te deski OSB dałem tyle co za jedna płytę aluminiową na ściankę
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
A może po prostu plastik? Trudniej się pali - szybciej się topi. Lekki i wytrzymały
 

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Panowie, jak wychodzi objętość węgla który waży 0.5 kg? Niektóre ogłoszenia są w ml a inne wagowo, czy 0.5 kg węgla aktywnego wystarczy na wypełnienie małego filtra własnej roboty ??? Seweryn, Ty pisałeś coś o węglu za 5 zł, a ja czytałem że węgiel węglowi nie równy... Ten który ja oglądam kosztuje 23 zł za 0.5 kg i jest typowo do filtrów powietrza, nie ogarniam tej wagi na objętość... Macie ktoś 0.5 kg węgla i możecie cyknąć fote?
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
Panowie, jak wychodzi objętość węgla który waży 0.5 kg? Niektóre ogłoszenia są w ml a inne wagowo, czy 0.5 kg węgla aktywnego wystarczy na wypełnienie małego filtra własnej roboty ??? Seweryn, Ty pisałeś coś o węglu za 5 zł, a ja czytałem że węgiel węglowi nie równy... Ten który ja oglądam kosztuje 23 zł za 0.5 kg i jest typowo do filtrów powietrza, nie ogarniam tej wagi na objętość... Macie ktoś 0.5 kg węgla i możecie cyknąć fote?
Objętość to powiedzmy 2x wagi węgla formowanego. Tak napisałem 5 zł za 1kg miało być 25zł zrobiłem literówkę a później nie mogłem już edytować posta 🤷🏻‍♂️

Sugerowałem się gotowymi zestawami na internecie do przepływu powietrza 1CFM ~ 1,7m3/h na litry to 1700l/m3 przy boxie 30x30x58cm wentylator noctua 90mm w wersji redux ma wystarczający przepływ. Box stoi w ciepłym miejscu a na dodatek się grzeje stad te wysokie temperatury u mnie, ale jej to nie bardzo szkodzi. Poprzednia uprawa miała gorzej 😅 box jest teraz niesłyszalny i mam nadzieje, że obejdzie się bez zapachów :)

Co do węgla bodim 4mm 30zł za kilogram. Mam go drugą uprawę już i pewnie jeszcze trochę zostanie :)
 
Ostatnia edycja:

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Dzięki ale jeszcze jedno pytanie, jaką zastosować grubość ścianki na sam węgiel, chodzi mi o miejsce gdzie wsypuje się węgiel, u Ciebie wygląda to na 2 cm między większym i mniejszym okręgiem ? Ciekawi mnie maksymalna odległość ścianek tak by filtr działał w pojedynkę ale i zbytnio nie ingerował w upośledzenie samej wentylacji, z wiatrakiem komputerowym rzecz jasna. Masz jakieś przemyślenia odnośnie grubości ścianki na węgiel jaki mógł by być max ?
 

seweryn2422

Smart Guy - Kombinator
Rejestracja
Paź 13, 2022
Postów
580
Buchów
1,088
Odznaki
9
Dzięki ale jeszcze jedno pytanie, jaką zastosować grubość ścianki na sam węgiel, chodzi mi o miejsce gdzie wsypuje się węgiel, u Ciebie wygląda to na 2 cm między większym i mniejszym okręgiem ? Ciekawi mnie maksymalna odległość ścianek tak by filtr działał w pojedynkę ale i zbytnio nie ingerował w upośledzenie samej wentylacji, z wiatrakiem komputerowym rzecz jasna. Masz jakieś przemyślenia odnośnie grubości ścianki na węgiel jaki mógł by być max ?
Chwilowo testuje grubość 1cm (mniejszy filtr) wydrukowałem 2 egzemplarze do testów :) przy grubości 2cm temperatura rosła do 30 stopni u mnie (w pomieszczeniu samym w sobie jest dosyć ciepło niestety)

Grubość 1cm może się okazać za mała także wszystko jeszcze przede mną - ale to jak zacznie mocniej pachnieć będę weryfikował :)

Wydruk nowego filtra z zakresu 1-2cm grubości to kwestia 1 dnia drukowania także nie będzie większego problemu z wykonaniem.
Tego boxa i tak zamierzam za jakiś czas się pozbyć i wykminić albo szafeczkę albo przerobić mini lodówkę. Z lodówką było by mniej roboty co chodzi o uszczelnianie - sama w sobie powinna być szczelna :D
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół