nasiona marihuany

Dylematy 40x40x120

Wyszukiwarka Forumowa:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,067
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

To suplementować więcej niebieskiego światła tak na ostatnie 3-4 tyg kwitnienia?

To wydaje się być patrząc na dostępne dane zupełnie sensownym pomysłem.

- pierwszy etap kwitnienia - strecz - rośliny w górę
- drugi etap - nabieranie masy szczytów + warunki które maja sprzyjać zwiększonej produkcji THC.

Może nawet i z dodatkiem UVA ? Jeśli by to miało razem z dodatkiem niebieskich fotonów działać nieco synergicznie. Jest wskazanie na to, że - może tak i być.

Problem w tym, że to wszystko jest trochę tak na zasadzie - może mieć to sens bo dostępne dane [ art. naukowy znany Ci ] wskazują, że może to działać. Teraz czy to podziała w warunkach uprawy rzeczywiście tak, że zwróci Ci się kasa wpakowana w dodatkowe oświetlenie. Zabij mnie a nie wiem. Nie będziesz miał także możliwości sprawdzenia tego czy efekty są mierzalne i warto było.. czy nie. Bo jak? Wyczujesz różnice płucografem ? ;). Trzeba by było przesłać próbki z - klonika - poprowadzonego na 2 sposoby do jakiegoś labu ;]. Jeśli by to miał być wzrost taki jak w porównaniu HPS : Led w wiadomym art: to... było by warto.

btw:

The first study related to light quality and cannabinoid content was conducted by Fairbairn and Liebann [24], who concluded that no increase of cannabinoids was found in a Nepalese variety grown in a greenhouse with or without supplemental lighting (HPS or UV lamps). Cannabis growers have been interested in UV light for a long time; however, the relationship between cannabinoids and UV-B is not as direct as first proposed.
[MENTION=92684]subaru[/MENTION]
Na wysokich binach XP-G3 {Royal Blue} nie poszło by zbyt wiele prądu. Nie wiem jak wygląda dostępność takich.
cree_royal_blue.jpg
 
Ostatnia edycja:
S

subaru

Guest
[MENTION=90095]sub23[/MENTION] Jest możliwość sprawdzenia spektrum światła dla stref w których rosną największe topy? Szukałeś kiedyś diody uva? Wydaje mi się że drogie i trudno dostępne. Ile niebieskiego światła potrzeba dołożyć do barwy np 3500k.

Grower Trick: Blue Light for Higher Cannabinoids

Some growers have discovered a strange spectral trick to get higher terpene and cannabinoid levels. It goes against the natural seasonal light shift, but it can increase terpenes by a reported 50%.

At the end of flowering, in the final 3-7 days, growers return to a spectrum with lots of blue light. Sometimes, they switch bulbs from HPS back to MH (if their ballasts are compatible). Or — if they’re running tunable LEDs — they can simply change the settings on their controller.

It’s unclear why the change in spectrum — which would be unnatural outdoors — produces more terpenes. Some growers think that it’s a stress response because blue light has more energy than other wavelengths. Other growers wonder if the plants “think” they’re back in the vegetative phase and they push more growth as a response. It’s as though the blue light sparks growth, except the growth goes into the buds and overall terpene levels instead of foliage.

Either way, switching back to a bluish, vegetative-phase spectrum increases the quality of many varieties of cannabis. With more terpenes, the crop has a higher market value — and the grower has a higher reputation for producing high-quality product.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,067
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

[MENTION=92684]subaru[/MENTION]

Jest możliwość sprawdzenia spektrum światła dla stref w których rosną największe topy?

Zapewne tak. Jakby się uprzeć to i można by "wertykalnie" coś doświetlić. Niekoniecznie nawet musiało by to być światło z royal blue - 6500K są łatwo dostępne i niedrogie - szczególnie takie o niskich CRI.

Szukałeś kiedyś diody uva?

5-6 lat temu - potrzebne były mi dane przy komponowaniu kalkulatora. cree?? zaraz zobaczę.

Wydaje mi się że drogie i trudno dostępne.

Nie wiem. Mi się na chwilę obecną nic nie wydaje. Zaraz się zobaczy - bardziej mnie interesuje potencjalna sprawność takich zabawek. Rpyal blue są bardzo sprawne.

Edit: sprawdziłem - z dostępnością źle nie jest : A Drogie to mało powiedziane : one są koszmarnie drogie. A to co mi najbardziej podpasywało - bindowane wszystko - kosztuje ponad 300 PLN za sztukę - minimalne zamówienie 50 sztuk ;] - wysoka moc dosyć.

Prolight w Martinexie - do lutowania samodzielnego na mcpcb - nie są jakoś kosmicznie drogie - ale niskie moce nie wiem czy powyżej 500 mA bym takie puszczał? max 700 mają raczej na 350 mA.
Może są gdzieś dostępne na mcpcb - także w rozsądnej cenie.

Chińskie COB - UVA o zupełnie nieokreślonej jakości także tanie nie są 18$ za 10W - troszke zbyt kosztowne jak na potencjalną jakość.


Ile niebieskiego światła potrzeba dołożyć do barwy np 3500k.

Nie wiem. A ile warto ? [ także nie wiem ] do jakiego udziału % w spektrum miało by to dojść? przy 3500K jest to około 15% - może do 25% z możliwością regulacji ?. Jaka moc miała by być zainstalowana ? Policzyć ile mV promieniowania musi być dla takiego wzrostu żaden problem.

Ps: ten angielski tekst wpisuje się w obiegową opinię : nie ma w nim jednak nic o potencjalnym wzroście poziomu THC. [ nie ma w tym wszystkim także nic o tym czy przy okazji nie zmniejszy to plonu kwiatostanów - kolejna niewiadoma ]

PS: stara technologia:

UV-A – długość fali: 315–380 nm : mieści się prosty odbłyśnik w stylu aluminiowa blaszka i rozsądna odległość od roślin. 29 cm długości. Jakby mieć jakieś stare stateczniki od 8W CFL można to podpiąć - nawet jeśli mają nieco inną charakterystykę to działa. Jest jakaś alternatywa.

swietlowka.jpg


Świetlówka T5 ACTINIC BL TL o mocy 8W i długości ok. 29 cm produkowana jest przez renomowaną firmę Philips. Emituje promieniowanie UV-A w zakresie długości fali 350-400 nm, które jest bardzo atrakcyjne dla owadów latających, przyciąga te owady, a lampa owadobójcza je "likwiduje". Stosowana również w reprografii.
Niska zawartość rtęci. Nie nadaje się do ogólnego oświetlenia - emituje promieniowanie UV-A.

Parametry świetlówki:

moc 8W
typ świetlówki - liniowa T5 (nom. 16 mm)
długość ok. 290 mm
barwa światła Actinic, kod koloru 10
kąt świecenia 360o
żywotność do 5.000 godzin
zawartość rtęci Hg=4,4 mg
masa ok. 26 g

Charakterystyka:

emituje promieniowanie UV-A o długości fali od 350 nm do 400 nm,
do lamp owadobójczych - długość fali przyciąga owady latające, głównie muchy i komary,
do pracy świetlówki wymagany jest statecznik (układ stabilizacyjno-zapłonowy) odpowiedni do jej mocy.
stosunek UV-B / UV-A jest mniejszy niż 0,2% (UV-B 280-315 nm)

Przeznaczenie:

pułapki na owady,
maszyny drukarskie,
reprografia,
obróbka chemiczna,
różne zastosowania techniczne.

UWAGA: Świetlówka emituje promieniowanie UVA - należy unikać długotrwałego użytkowania blisko skóry i oczu.

Jeśli świetlówka stłucze się, pomieszczenie należy wentylować przez 30 minut i usunąć jej części, najlepiej używając rękawiczek. Potłuczone części należy umieścić w szczelnie zamkniętej plastikowej torbie i zabrać ją do miejscowego punktu recyklingu. Nie należy używać odkurzacza.

Szczegóły techniczne oraz schemat połączeń znajdziecie Państwo w karcie katalogowej pdf Producenta w zakładce PLIKI.

muchy/władca much aka Belzebub napisał:
Actinic BL TL TL 8W/10 1FM/10X25CCWith an optimized spectrum matching the eye sensitivity of the housefly, Actinic BL TL(-K)/TL-D(-K)/TL-E/PL-S and PL-L lamps are perfect for attracting insects. They havevirtually no UV-B output, and so are perfectly safe. What's more, with the lowest mercurycontent in the industry and being 100% lead-free, these lamps represent a very goodenvironmental choice. Furthermore, the availability of a wide range of form factors (straight(T5, T8, T12), circular (TL-E) and compact (PL-S/PL-L)) and wattages enables you tomake all kinds of designs for your electronic fly killers
 
Ostatnia edycja:
S

subaru

Guest
Może taka by zdała egzamin w połączenie z ledami. Włączać ją na kilka min dziennie dla roślinek.
LAMPĘ GRZEWCZĄ LAMPA SŁONECZNA UVA + UVB 25W
Ta żarówka lampy grzewczej zapewnia gadom wystarczającą ilość promieni UVA UVB. Może promować ich hodowlę i karmienie. Zapewnij zwierzętom zrównoważony pod względem odżywczym wzrost. Nadaje się do żółwi, gadów, jaszczurek i innych gadów.
Ta żarówka światła dziennego dostarcza 97% UVA, aby pobudzić apetyt gadów, poprawić temperaturę ciała i pomóc w trawieniu, a 3% UVB wspomaga syntezę witaminy D3, w pełni wchłania wapń.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,067
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Może taka by zdała egzamin w połączenie z ledami. Włączać ją na kilka min dziennie dla roślinek.
LAMPĘ GRZEWCZĄ LAMPA SŁONECZNA UVA + UVB 25W
Ta żarówka lampy grzewczej zapewnia gadom wystarczającą ilość promieni UVA UVB. Może promować ich hodowlę i karmienie. Zapewnij zwierzętom zrównoważony pod względem odżywczym wzrost. Nadaje się do żółwi, gadów, jaszczurek i innych gadów.
Ta żarówka światła dziennego dostarcza 97% UVA, aby pobudzić apetyt gadów, poprawić temperaturę ciała i pomóc w trawieniu, a 3% UVB wspomaga syntezę witaminy D3, w pełni wchłania wapń.

Jest na forum instrukcja stosowania tego. Ludzie to używali - nie sprawdzałem tego - oglądałem jedynie dosyć dawno temu. [ byłem na 180 stopni - przeciw ]

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?13320-Promieniowanie-UV-co-i-jak/page2 rok 2009.

Problem w tym, że o ile UVA nie powinno jakoś szczególnie źle wpływać na rośliny - przynajmniej w rozsądnych dawkach - to już UVB tak.

piszesz grzewcza_ nie dajesz linka nie coś takiego? to nie bardzo - może jako dodatkowe źródło IR

promiennik-uv-power-glo_1688.jpg


?? To wygląda na lampę rtęciowo żarową: widmo ciągle + piki.

świetlówki do gadów z kolei - 15W 60 pln i jedynie cześć emisji to UVA i UVB

jakieś takie ta to trochę jak zmodyfikowana trójpasmówka wygląda:

s-l1600~1.jpg


tu jest tego więcej : inna wersja:

Arcadia-T5-Reptile-Lamp-D3-Bulb-12-UVB-_57.jpg


btw: ia ic już ktoś je 10 lat temu znalazł: te dla much:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=139726&highlight=bulb&page=14

są tanie : dostępne już od małych mocy : i bez UVB

jest i Knna i jego arkusze kalkulacyjne ;)

Knna miał "ciekawy" sposób upychania roślin pod świetlówkami ;]

knna napisał:
16.jpg


żywica jak żywica

17.jpg
 
Ostatnia edycja:

smkhd

Member
Rejestracja
Paź 6, 2020
Postów
13
Buchów
0
[MENTION=90095]sub23[/MENTION]
Czyli mozna miec w zapasie ze 2 sztuki 12.5W 6500k i na pozniejszy okres skomponowac coś w stylu 3x3000k, 2x4000k+1x6500k, co nam daje jakies 11% udziału niebieskiego wychodzac z 3500k, jesli dobrze policzyłem. Lub 23% wymieniając kolejna 4000k na 6500k.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,067
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

[MENTION=96478]smkhd[/MENTION]

Możesz to mieszać w dowolny sposób jaki Chcesz. Czy osiągniesz w ten sposób - taki efekt w postaci np: zwiększenia mocy "zioła" .. nie wiem ;] Może być i tak, że różnica między wzrostem pod HPS i Led - w wypadku - porównywania led o odmiennych nieco udziałach niebieskiego - ale zdecydowanie większych niż w wypadku HPS, który nie ma tego prawie wcale. Jest dosyć mała i nie jest to prawie 1/3.

11% niebieskiego chyba więcej.
A może nie ;). Musiałbym .. sek. bardzo orientacyjnie zakładając te same sprawności i moc lampek. Co prawdziwe nie będzie.

syt 1. ~17 ale przy założeniu tych samych sprawności.
i syt 2. ~19 -> robiłeś to forumowym kalkulatrorem wpisując mniej więcej dane z pudełek w okienka czy orientacyjnie?

około ~20% wyjdzie przy 3000K 6500K 1:1 około ~24% przy 4000K 6500 K 1:1
Założenie lampy mają tę samą moc i te same sprawności w lum. Przy nieco niezbyt dobrze dobranym SPD diody 6500K .. Pi razy kaloryfer.
 
Ostatnia edycja:

smkhd

Member
Rejestracja
Paź 6, 2020
Postów
13
Buchów
0
[MENTION=90095]sub23[/MENTION]

(3x3000 + 2x4000 + 6500)6 = 3916k

3916x100/3500 = 111

11%?

W sumie jeszcze jedna rzecz, ciagle dazymy do tych 8500lm? Co sie dzieje jak jest za duzo? Za mało to się domyślam, że pewnie wolniej wszystko idzie.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,067
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

(3x3000 + 2x4000 + 6500)6 = 3916k

Mi przy założeniu, że każda z nich emituje po tyle samo lm wyszło 3700 K. Color calculator.
Ciekawy pomysł : zsumować i podzielić : nawet blisko trafiło ;)

W sumie jeszcze jedna rzecz, ciagle dazymy do tych 8500lm? Co sie dzieje jak jest za duzo? Za mało to się domyślam, że pewnie wolniej wszystko idzie.

1. zrobię Ci arkusz do liczenia udziałów % fotonów niebieskich. Dziś lub jutro. Nie policzy CCT z tym jest za dużo roboty. Mam gdzieś gotowy moduł do tego ale .. zanim go znajdę minie dużo czasu. [ skopiowałem kiedyś z czegoś tam - wymagał tylko przeróbki drobnej ]

[MENTION=96478]smkhd[/MENTION]
wrzucony będzie TU:.. jest [ https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/100095/arkusz_zarowko_led.xls ] arkusz kalkulacyjny - przerobiony na szybko prymitywny porównywacz forumowy do kolorowych led : sumuje słupki : SPD po danych wpisanych w okienka : i dzieli kilka wartości. do zrobienia na kalkulatorze.. tak w tydzień ;] przy tej ilości cyferek. Liczy także YFP.

- wykres na fotony inaczej w związku z tym wygląda na oko od energetycznych zazwyczaj wrzucanych - strumień i jedno bezużyteczne ale jest + te % z CCT jest za dużo roboty może kiedyś. open office i siup. Nie sprawdzałem chyba działa wszystko jak trzeba. SPD dla 3000K inne niż w forumowym - dla 4000K także .. 6500K jest dla cxm - ale...

wygląda to tak : wpisujesz dane w niebieskie reszty nie ruszasz. łatwiej niż na kalkulatorze raczej ;]

zarowko_led_arkusz.jpg


2. Jak przekraczasz pewną wartość możesz nawet uszkodzić rośliny. Ale nie sądzę abyś aż tyle wpakował ;].

efekty:

- masz dużo mocy - źródła grzeją - coraz trudniej utrzymać rozsądną temp. Za ciepło - wzrost jest gorszy - trudniej Ci utrzymać warunki w granicach optimum. Prosisz się o problemy których byś nie miał.
- wzrost plonów nie jest proporcjonalny do wzrostu mocy zainstalowanej w boksie. Powyżej wartości strumienia 800 umol/m2/2 plon rośnie już "mało" - lepiej wygląda to gdy się zwiększy 2x lub 3x zawartość CO2 w powietrzu - a i w takim wypadku przekraczanie 1100 nie jest raczej sensowne no.. ~1200. Dajesz większą powierzchnie i na niej instalujesz tę moc - masz ... więcej z mniejszą ilością problemów.

Tak mniej więcej ...
 
Ostatnia edycja:

smkhd

Member
Rejestracja
Paź 6, 2020
Postów
13
Buchów
0
[MENTION=90095]sub23[/MENTION]
Tak patrze sobie na te opisy producentow lamp i zastanawiam sie. Przykladowo ten phlizon. Podaja tam ze 2 ledy cool white 6500k i 23 niebieskie 460nm. Poszukujac info na ten temat znalazlem ze barwa 6500k to wlasnie okolice 460nm, to jak to rozumiec? Sama obudowa leda np niebieska w tym przypadku daje jakis dodatkowy efekt?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,067
Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

Kolorowy panel. I nieco dziwne pytania.

Nie chce mi się sprawdzać co w nim konkretnie jest.

Zazwyczaj złożone są tak:

1.royal blue.
2.630 nm
3.660 nm
4.diody białe

Diody kolorowe - szczególnie royal blue i 660 - mają wysokie sprawności. Aby rośliny rosły dobrze potrzeba poza czerwienią także niebieskiego. Poza wypadkami szczególnymi. Dlatego panele kolorowe komponowało się i komponuje z mieszanki tych 2 rodzajów diod.

Diody białe mają niższą sprawność - zasada działania. Tu dodano homeopatyczną ilość która nie ma realnego wpływu na cokolwiek. Raczej marketing - innej przyczyny w tym nie ma co szukać.

Przy nieco większym dodatku bieli, gdy światło ma już jakiś stopień oddawania kolorów, łatwiej jest identyfikować choroby/deficyty. Także nie występują już problemy które w wypadku uprawy tej rośliny pod źródłami złożonymi z jedynie kolorowych diod pojawiają się czasem. Mówi się również o tym, że rośliny lepiej rosną pod szerokim spektrum niż pod dwukolorowym.

dodawano także diody kolorowe - pomarańcz zieleń etc- tyle, że z uwagi na osiągana przez nie sprawności jest to zwyczajnie nieopłacalne.

Barwa 6500K w tym wypadku to CCT - skorelowana temperatura widmowa. W wypadku źródeł sztucznych określa się coś takiego - zbliżony efekt "wizualny" koloru światła do ciała doskonale czarnego o tej temp. widmowej. Dodatkowo wylicza się CRI - stopień oddawania kolorów - który zależy od tego jak SPD wygląda.

Niezależnie od tego jakiego rodzaju źródło sztuczne masz w ręce - przy wysokich CCT jest w spektrum więcej "niebieskości". Tu jest to źródło oparte na pompie royal blue + luminofor i SPD wygląda mniej więcej tak:

6500K_80_CRI_CXM-32.jpg


Gdybyś składał panel z diodami 660 i 630 - mógłbyś zamiast używać diody royal blue - dać 6500K - i dobrać to tak aby wartość strumienia niebieskiego mieściła się w jakieś założonej wartości. Efekt światło na tyle zbliżone wizualnie do bieli, że .. to co tam wyżej.

Jak zwykle nie składnie - nieistotnie - nie mam siły myśleć.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół