• Uwaga! Uprawa konopi w Polsce i w większości krajów jest nielegalna lub wymaga specjalnych zezwoleń. Przed wykorzystaniem informacji zawartych na tym forum lub w innych naszych serwisach upewnij się jakie przepisy regulują uprawę w Twoim kraju.
  • Chcesz pomóc w rozwijaniu forum? Zamieść link do Forum.Haszysz.com na swojej stronie lub blogu

eko encyklopedia nawozów pochodzenia zwierzęcego , oborniki , itd

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Opisy jak stosować , główne składniki , właściwości , wątek poświęcony naturalnym nawozom pochodzenia zwierzęcego , kurzy , bydlęcy , koński , świński ......

Chętnych i ciekawskich oraz kumatych, bądz tez każdego usera forum zapraszam do opisywania swoich spostrzeżeń podczas stosowania naturalynych nawozów, i ogólnego zdania jeśli takowe posiada i czuje potrzebe podzielenia się nim , bądz też chęcią podzielenia się wiedzą z innymi użytkownikami


Jeśli nie będzie chętnych do opisów postaram się co jakis czas wrzucać opisy poszczególnych nawozów ,
trzeba wziąc tez pod uwage, że nawozy naturalne produkowane przez zwierzęta mogą się od siebie różnic przez stosowaną dietę, np nawóz koński od koni które będą karmione ziemniakami , nawóz taki będzie miał odczyn zasadowy czyli więcej niż ph 7
ale rzadko krami się konie ziemniakmi :)

A więc zaczynamy

Obronik z królików

Zawiera dużo azotu oraz fosforu. Obornik królików jest bardzo dobry do zasilania ogrodów warzywnych, drzew owocowych i jako dodatek do produkcji kompostu. Odkwasza glebę przez swój poziom ph 7.9 czyli mocno zasadowy

Odchody królików nie są jednolite . To zależy od diety, metody hodowli, młody czy stary. Dla porównania, małe króliki , młode wydalaja mało moczu w porównaniu do dorosłych , dorosłe wydalają nawet 5 raz więcej niż młody , młody około 80ml wiec starszy dużo więcej co ma wpływ na zawartość azotu w nawozie

Stosowanie nawozu króliczego w ogrodzie jest bardzo wartościowym zabiegiem. Przede wszystkim jest suchy i pocprostu nie czuć brzydkiego zapachu. Dobrze się przechowuję oraz transportuję . Zawiera ponad 30% do 35% składników organicznych przez co wzbogaca glebę w próchnice.


Podczas stosowania nie należy wapnować gleby przez zasadowy odczyn nawozu. Zachować ostroznosc podczas nawożenia roślin kwasolubnych, obornik zawsze powinien byc rozcieńczony i fermentowany od 10 do 14 . Przez dużą zawartość składników mineralnych, obornik królików może spowodować przenawożenie roślin, można spalić rośliny.


Zasilanie warzyw – najlepszy jest przefermentowany roztwór. Obornik królików około 2 kg należy wsypać do pojemnika, zalać wodą i poczekać az przefermentuje trwa to do 14 dni , przy podwyższonej temperaturze krótko. Wyfermentowany obornik króliczy rozcieńcza w stosunku 1:10 i obficie podlewac rośliny co 2 tyg

Dodatek do kompostu – odchody królików rozkładają się szybko. Kompost z nimi zawiera dużo azotu i innych składników. Jest doskonały pod warzywa, kwiaty, drzewa i krzewy owocowe. Nawóz królików przyśpiesza też kompostowanie. Po wrzuceniu ich do kompostownika należy je zawsze przykryć innymi resztkami, np. liśćmi, by nie traciły azotu.

Rozsypywanie kulek odchodów – same odchody królików, tzw. bubki, mają mało azotu ,nie ma w nich moczu. Dlatego można je również rozsypać na powierzchni ziemi ,maksymalnie garść na metr kwadratowy

Nawożenie jesienne – nawóz królików rozsypuje się cienką warstwą na ziemi i płytko przekupuje na głębokość 10-20 cm. Nie należy go zostawiać bez przykrycia ziemią, gdyż traci azot.

Azot – ok. 2,4%
Fosfor – ok. 1,4%
Potas – ok. 0,5%
Magnez – ok. 0,1%
Bor, mangan – śladowe ilości
Substancje organiczne – ok. 35%
 
Ostatnia edycja:

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Obornik koński

Podczas rozkładu wydziela duzo ciepła, dzieki czemu nadaje sie do foliaków oraz szklarni. Zawiera dużo azotu wiecej niż ni krowi obornik. Nie posiada mocnego zapachu oraz jest such, łatwo go transportować nawet w workach w bagażniku samochodu

Zastosowanie w ogrodzie
nawożenie jesienne ,trzeba go przekopać maksymalnie na 10-20 cm
nawożenie w sezonie, np. pomidorów ,fermentującym roztworem wodnym
uprawa przydomowa pieczarek ,najlepszy jest obornik ze stajni, a nie z pastwiska
wzbogacanie kompostu
podwyższanie temperatury w przydomowej szklarni.

Ph obornika końskiego wynosi od 6.8 - 8 . To oznacza, że prawie zawsze jest zasadowy . Dlatego lepiej obornikiem końskim nie nawozić roślin kwasolubnych, np. borówek amerykańskich, rododendronów, azalii czy nawet malin.


Skład nawozu końskiego zależy o tego, czym konie były karmione. Im więcej w ich diecie zieleniny, tym w nawozie więcej jest azotu.

Główne składniki:

woda - ok. 71,5%
substancje organiczne - ok. 25,5%
azot - ok. 0,54-0,58%
fosfor - ok. 0,3%
potas - ok. 0,63-0,9%
wapń - ok. 0,16-0,21%
magnez - ok. 0,14-0,16%
sód - ok. 0,06%

Nie może być magazynowany bez przykrycia , bo traci swoje właściwości jak większosc nawozów obornikowych. Jeśli nie można go od razu przekopać, czy zalać wodą, trzeba zrobić kopiec i przysypać ziemią.

Bardzo szybko się rozkłada w ziemi. W porównaniu do innych oborników zawiera dużo substancji organicznych, dzięki czemu gleba staje się pulchniejsza. Więcej substancji organicznych mają np. obornik owczy oraz kurzak, zaś mniej, np. obornik krowi czy odchody gęsi.

Minus: konie nie wszystko trawią. Zdarza się, że z przekopanego jesienią w ogrodzie obornika końskiego wschodzą niepożądane rośliny, np. owies.


Stary, płynny nawóz z odchodów końskich najlepiej wykorzystać do wzbogacenia kompostu, zamiast do bezpośredniego nawożenia roślin.

Co zawiera stara gnojówka Świeży nawóz koński nadaje się do nawożenia roślin po zrobieniu z niego płynnej gnojówki. Podobnie się postępuje z innymi nawozami zwierzęcymi, jak nawóz kurz, nawóz gęsi, nawóz kaczy czy obornik krowi.

Gdy gnojówki zrobi się za dużo, np. w kilku beczkach, nadmiar może zostać nawet na kolejny rok. Starej gnojówki nie należy wyrzucać.

Stary, płynny nawóz koński nie zawiera już prawie wcale azotu. Nadal są jednak w nim inne cenne składniki, jak substancje organiczne, fosfor, potas, wapń, magnez, sód.

W płynnym, starym oborniku końskim znajdują się też pożyteczne mikroorganizmy, np. bakterie. Wspomagają one rozkład materii. Sprzyjają wzrostowi i zdrowotności roślin. Dlatego starą gnojówkę z końskiego obornika warto go wykorzystać w ogrodzie jako nawóz, ale nie bezpośrednio pod rośliny, lecz pośrednio – przez kompostownik. Kompost – wcześniej czy później – trafi pod rośliny.

Starą gnojówką z końskiego nawozu najlepiej podlewać kompost. Z tym że nie za dużo za jednym razem, by kompost nie był za mokry (jak błoto). Można ją rozcieńczyć wodą, ale nie jest konieczne.

Najlepiej podlać gnojówką w ilości jedno wiaderko na metr sześcienny kompostu co kilka dni – w zależności od pogody. Jeśli jest susza, podlewa się więcej. Gdy zaś pada deszcz – wcale. Dżdżownice to lubią!

W ten sposób kompostowane resztki szybciej są rozkładają. Składniki, które są w starej gnojówce z nawozu końskiego, zostają w kompoście. Wraz z kompostem trafiają do ogrodu i użyźniają ziemię.
 

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Nawóz gołebi

Odchody gołębi, w porównaniu do innych nawozów ptasich, prawie zawsze zawierają najwięcej azotu – nawet do 5%. Różnice w składzie pomiotu gołębi są jednak duże, nawet jeśli pochodzą z tego samego gołębnika. Raz azotu może być mniej, innym razem więcej. To samo jest z fosforem, potasem, wapniem. Wynika to m.in. z trybu życia gołębi (często wyszukują i zjadają pokarm poza gołębnikiem). Poza tym inny jest skład chemiczny odchodów latem i zimą, w okresie pierzenia czy składania i wysiadywania jaj.

Nawóz gołębi ma odczyn zasadowy (około 7,1-7,3 pH), czyli odkwasza glebę. Gdy stosuje się go dużo, nie ma potrzeby wapnowania gleby w ogrodzie. Jest łatwy do przewiezienia, np. na działkę za miasto, bo to jeden z bardziej suchych oborników.

Nawóz gołębi ma odczyn zasadowy (około 7,1-7,3 pH), czyli odkwasza glebę. Gdy stosuje się go dużo, nie ma potrzeby wapnowania gleby w ogrodzie. Jest łatwy do przewiezienia, np. na działkę za miasto, bo to jeden z bardziej suchych oborników.

Ogólnie obornik gołębi zawiera jednak mniej wapnia niż bardziej popularny nawóz kurzy. Dlatego trochę mniej gwałtownie podwyższa pH gleby. Mimo to trzeba go stosować ostrożnie, zwłaszcza do roślin kwasolubnych, np. malin czy borówek.


Nawóz gołębi – jak stosować w ogrodzie:

Nawożenie jesienne – nawóz gołębi rozsypuje się cienką warstwą na ziemi i płytko przekupuje, maksymalnie na 10-20 cm. Nie powinno się go zostawiać bez przykrycia ziemią, ponieważ z każdym dniem zwłoki traci coraz więcej azotu (a ma go dużo).

Dodatek do kompostu – gdy ma się wątpliwości, jak nawozić ogród odchodami gołębi albo dostanie się je w prezencie w większej ilości w środku lata, można je bezpiecznie dodać do kompostu.Nawóz gołębi zawiera dużo azotu, który przyśpiesza kompostowanie. Na takim kompoście w następnym roku będą wspaniale rosły np. pomidory czy róże. Trzeba jednak pamiętać, że wrzucone do kompostu odchody gołębi muszą być koniecznie przykryte, by nie straciły azotu. Najlepsze są resztki, które zawierają mało azotu, np. suche liście, trociny, słoma, plewy. Poza tym dzięki temu z kompostownika nie będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach.

Zasilanie roślin – nie należy rozsypywać suchego nawozu gołębiego pomiędzy rosnącymi roślinami, bo można je w ten sposób zniszczyć. Odchody gołębi trzeba wsypać do wiadra, zalać wodą i poczekać aż przefermentują (trwa to 7-14 dni w zależności od pogody). Następnie rozcieńcza się je wodą w stosunku 1:10 i podlewa rośliny.

Odkwaszanie gleby – nawóz gołębi ma odczyn zasadowy. Oznacza to, że tam gdzie go się stosuje, podnosi się odczyn gleby. Dlatego trzeba uważać z zasilaniem kwasolubnych roślin, by ich nie zniszczyć.

Świeży nawóz gołębi – główne składniki:

Woda – ok. 51-57%
Azot – ok. 1,5-5%
Fosfor – ok. 1-2,8%
Potas – 0,7-2,6%
Wapń – 0,8-1,5%
Magnez – około 0,5%

Podobny skład jak odchody gołębi ma nawóz kurzy. Pomiot gołębi ma jednak od niego mniej wapnia oraz najczęściej więcej azotu
 

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Obornik Gęsi

Ma sporo potasu i fosforu. Nawóz gęsi nadaje się zwłaszcza do zasilania drzew i krzewów owocowych, kwiatów, warzyw. Jest dobrym dodatkiem do kompostu.

Odchody gęsi, w porównaniu do innych oborników ptasich, zawierają zwykle najmniej azotu, fosforu, potasu oraz wapnia. Są też najbardziej mokre. Jednak to także bardzo dobry nawóz naturalny do ogrodu


Cechą charakterystyczną obornika gęsiego jest bardzo duża różnica jego odczynu – pH może wynosić od 6,1 do aż 9,9. To oznacza, że odchody gęsi mogą mieć odczyn od kwaśnego do mocno zasadowego. To utrudnia ich stosowanie w ogrodzie

Bardziej kwaśny odczyn ma nawóz gęsi od ptaków karmionych w większym stopniu ziemniakami. W praktyce obornik gęsi ma z reguły odczyn powyżej 7, czyli zasadowy (alkaliczny)

Żaden inny nawóz ptasi nie ma tak dużej różnicy pH, jak nawóz gęsi. Duża różnica jest także w przypadku nawozu kaczego, ale mniejsza – jego pH to 6,1-8,9.

Dlatego nawóz gęsi, podobnie jak inne oborniki zwierzęce, trzeba stosować ostrożnie, zwłaszcza do bezpośredniego zasilania roślin. Dzięki temu unika się gwałtownej zmiany pH gleby oraz przenawożenia. Popularnie to zjawisko jest określane jako spalenie lub przepalenie roślin.

Nawożenie jesienne – rozsypać cienką warstwą na ziemi i płytko przekopać, maksymalnie na 10-20 cm. Nawóz gęsi nie powinien być pozostawiony bez przykrycia ziemią, ponieważ z każdym dniem traci coraz więcej azotu. W pierwszym roku uprawy po nawożeniu obornikiem gęsim można uprawiać np. warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta). W drugim roku po pomiocie gęsim warto siać np. warzywa rzepowate (brukiew, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka) oraz sadzić pomidory

Dodatek do kompostu – gdy nawóz gęsi dostanie się lub kupi w większej ilości w środku lata, najbezpieczniej dodać go do kompostu. Na takim kompoście będzie świetnie rosło prawie wszystko, oprócz np. roślin kwasolubnych. Nawóz gęsi wrzucony do kompostu ZAWSZE trzeba przykryć, by nie tracił azotu. To mogą być np. suche resztki, jak słoma czy zrębki drewna, ale także chwasty, nierozłożony kompost albo ziemia ogrodowa

Zasilanie warzyw – nie wolno rozsypywać suchego nawozu gęsiego pomiędzy rosnącymi roślinami, gdyż łatwo je w ten sposób zniszczyć. Nawóz gęsi (1-3 kg) należy wsypać do wiadra i zalać wodą. Poczekać aż przefermentuje (trwa to 7-14 dni w zależności od pogody) i przestanie się pienić. Następnie gnojówkę gęsią rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10 i podlewa rośliny

Świeży nawóz gęsi – główne składniki:

Woda – około 77%
Azot – 0,5-0,8%
Fosfor – 0,55-0,85%
Potas – 0,85%
Wapń – 0,85%

Skład odchodów gęsi różni się w zależności od wieku ptaków czy karmy. Mniej zasobny jest zwykle nawóz gęsi wiosną w okresie składania jaj, a także w czasie pierzenia.
 

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Obornik krowi

To jeden z najlepszych nawozów naturalnych. Obornik krowi jest doskonały do kompostu, przekopania na jesień, na ziemię gnojową i gnojówkę do podlewania warzyw.

Obornik krowi ma bardzo zróżnicowany skład. Latem, gdy krowy pasą się pastwisku, zawiera więcej azotu. Nawóz opasów (bydła hodowanego na mięso) ma nawet dwa razy więcej fosforu niż krów mlecznych i więcej azotu. W oborniku cieląt zaś jest dużo potasu.

Skład obornika bydlęcego zależy też od czasu, ile leżał np. na pastwisku. Zaschnięte „placki” krowie mają zdecydowanie mniej azotu niż świeże. Jeśli leżały długo na łące, to nawet… prawie wcale. Nie oznacza to, że to nawóz bezwartościowy. Też nadaje się do ogrodu, bo zawiera sporo fosforu, magnezu, potasu, wapnia


Zaschnięte krowie “placki” zawierają mniej azotu niż świeże. Jednak też nadają się na nawóz do ogrodu.

Ogólnie obornik krowi, nawet gdy jest świeży, w porównaniu do innych nawozów zwierzęcych jest z reguły mniej zasobny. Przykładowo, zawartość azotu w nawozie bydlęcym jest porównywalna tylko do obornika świńskiego. Więcej azotu mają nawóz gęsi, nawóz gołębi, nawóz indyczy, nawóz kaczy, nawóz królików, nawóz kurzy, obornik koński, obornik kozi, obornik owczy.

Mniejsza koncentracja składników powoduje, że obornikiem bydlęcym trudniej przenawozić rośliny, niż np. kurzakiem.

Nawóz krowi można zbierać z pastwiska z trawą (to dodatkowy azot), a z obory – ze słomą (w ogrodzie zamieni się w próchnicę). Ma odczyn zasadowy – pH 7,5. To oznacza, że odkwasza glebę. Do pomiaru pH, polecam wykorzystać pehametr glebowy elektroniczny.

Obornik krowi – główne składniki:

Woda – ok. 77%
Substancje organiczne – ok. 20-27%
Azot – ok. 0,45-0,7%
Fosfor – ok. 0,23-0,87%
Magnez – ok. 0,11-0,27%
Potas – 0,5-0,7%
Sód – ok. 0,1%
Wapń – ok. 0,4-0,87%

Obornik krowi – stosowanie w ogrodzie:

Nawożenie jesienne warzywniaka – gnój krowi rozrzuca się w warzywniaku co 2-3 lata (około 3 wiadra o pojemności 10 l na powierzchni 10 metrów kwadratowych). Następnie trzeba go przekopać na głębokość 10-20 cm. Nie należy zwlekać, bo obornik bydlęcy zostawiony bez przykrycia traci azot. W pierwszym roku uprawy po takim nawożeniu dobrze rosną np. warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta), a w drugim – rzepowate (brukiew, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka) i pomidory.

Wzbogacanie kompostu – obornik krowi jest doskonałym składnikiem do kompostu. Wzbogaca go w składniki pokarmowe dla roślin oraz, dzięki temu, że ma sporo azotu, przyśpiesza kompostowanie. Obornik słomiasty zwabia dżdżownice, które dodatkowo wzbogacają kompost swoimi odchodami.Na kompoście z obornikiem bydlęcym świetnie rosną np. pomidory, szpinak, róże, winorośl.

Zasilanie warzyw – z obornika bydlęcego przygotowuje się tzw. krowieniec do zasilania warzyw, krzewów oraz drzew owocowych i ozdobnych. Do wiaderka wkłada się 1-3 kg obornika krowiego i zalewa wodą. Po przefermentowaniu należy go rozcieńczyć wodą (w stosunku 1:10) i podlać rośliny. Można też stosować mniejsze stężenia, ale potrzebne jest doświadczenie. W ten sposób dość łatwo bowiem przenawozić (popularnie to zjawisko nazywa się „spaleniem roślin”).

Ziemia gnojowa – przygotowuje się ją ze słomiastego nawozu bydlęcego. Po przekompostowaniu, po około dwóch latach, obornik krowi staje się bardzo urodzajną ziemią, np. do pomidorów.

Odkwaszanie gleby – w ogrodach, gdzie systematycznie jest stosowany obornik krowi, nie ma zwykle potrzeby wapnowania gleby. Nawóz bydlęcy ma bowiem odczyn zasadowy – pH około 7,5, czyli odkwasza ziemię

Obornik krowi ze słomą zamieni się w ogrodzie w bardzo urodzajną ziemię, bogatą w próchnicę
 

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Kaczy obornik

Nadaje się na gnojówkę do podlewania warzyw. Nawóz kaczy można też przekopać jesienią w warzywniaku czy dodać do kompostu. Jego odczyn to pH 6,1-8,9.

Nawóz kaczy jest dobry do zasilania warzyw, drzew oraz krzewów ozdobnych i owocowych. W porównaniu do innych oborników zwierzęcych jest dość suchy, co ułatwia jego przewożenie. Bardziej suchy jest z reguły np. nawóz gołębi oraz nawóz kurzy. Skład nawozu kaczek jest bardzo różny. Zależy od paszy, ale też, czy np. kaczki są w takcie pierzenia albo znoszenia jaj. Inny skład mają też odchody kaczek, które korzystają z wolnego wybiegu z dostępem do trawy i stawu, a ptaków trzymanych w zamknięciu.

W przypadku kaczek wyjątkowo zróżnicowany jest odczyn pH ich obornika. Może on być od lekko kwaśnego do mocno zasadowego (pH 6,1-8,9). Dlatego, zwłaszcza jeśli nie ma się pehametru, by sprawdzić odczyn gnojowicy z odchodów kwaczek, trzeba nawozić ostrożnie i zawsze w małym stężeniu. Można bowiem zniszczyć rośliny (popularnie to zjawisko określa się jako „spalenie”). Nawóz kaczy ma zwykle mniej azotu, fosforu i potasu niż odchody innych ptaków, np. gołębi i kur. Jednak jest bardziej zasobny w te składniki niż np. obornik krów czy obornik świński. Odchody kaczek zawierają dość dużo wapnia. Tam, gdzie się stosuje nawóz kaczy do zasilania, odczyn gleby zwykle się podnosi.

Nawóz kaczy – główne składniki:
Woda – ok. 56-70%
Substancje organiczne – ok. 15,7-16%
Azot – ok. 0,6-1%
Fosfor – ok. 0,7-1,4%
Potas – 0,4-0,6%
Wapń – ok. 1-1,7%

Nawóz kaczy – stosowanie w ogrodzie: Nawożenie jesienne warzywniaka – stosuje się co 2-3 lata (około 3 wiadra o pojemności 10 l na powierzchni 10 metrów kwadratowych). Nawóz kaczy rozsypuje się na powierzchni ziemi i przekopuje na głębokość 10-20 cm. Najlepiej zrobić to od razu, bo obornik zostawiony bez przykrycia traci azot. W pierwszym roku uprawy po nawożeniu obornikiem dobrze rosną np. warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta), a w drugim – rzepowate (brukiew, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka) i pomidory.


Wzbogacanie kompostu – odchody kaczek można przekompostować. Najlepiej wsypać je do kompostownika cienkimi warstwami na przemian z innymi resztkami, np. liśćmi, chwastami, trocinami, odpadkami z kuchni. Na takim kompoście dobrze rosną np. pomidory.

Nawożenie roślin gnojówką – z odchodów kaczek robi się płynny nawóz, czyli gnojówkę, do zasilania warzyw, krzewów oraz drzew owocowych i ozdobnych. Przepis: do wiaderka wsypać obornik kaczek, tak aby zająć około ¼ jego pojemności. Zalać wodą (z kranu, deszczówka, stawu, pozostała z mycia donic czy warzyw lub owoców). Odstawić w półcień lub cień, by przefermentował (1-2 tygodnie w zależności od pogody). Gdy po zamieszaniu gnojówka kacza już się nie pieni, jest gotowa do użycia. Konieczne jest rozcieńczenie jej wodą (w stosunku 1:10). Dopiero wtedy można zasilać rośliny. Jeśli nawożone mają być rośliny kwasolubne, np. borówki, trzeba jeszcze bardziej rozcieńczyć gnojówkę (nawet w proporcjach 1:20). Resztki gnojówki kaczej są wartościowym dodatkiem do kompostu.

Odkwaszanie gleby – nawóz kaczy z reguły odkwasza ziemię w ogrodzie, ale nie zawsze. Odczyn pH odchodów kaczek może być bowiem różny: od lekko kwaśnego do mocno alkalicznego (pH 6,1-8,9).
 

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Obornik kurzy

Zawiera dużo azotu i wapnia, dlatego trzeba uważać, by nim nie przenawozić. Nawóz kurzy jest świetnym dodatkiem do kompostu i jesiennego nawożenia. Ma wysokie pH, czyli odkwasza glebę.

Nawóz kurzy bywa też nazywany: kurzak, pomiot kurzy, obornik kurzy. To bardzo dobry nawóz naturalny. Trzeba go jednak stosować z umiarem. Kurzak zawiera dużo zwłaszcza azotu oraz wapnia. Gdy użyje się go w postaci świeżej bezpośrednio pod rośliny, mogą tego nie przeżyć (nawet żarłoczne pomidory). Zostaną po prostu gwałtownie przenawożone – popularnie mówi się, że rośliny ulegają „spaleniu” (bo żółkną i zamierają).

Dlatego warto trzymać się zasady: bezpośrednio pod rośliny zawsze stosuje się nawóz kurzy przefermentowany i rozcieńczony. Wtedy rosną jak na drożdżach.

Poza tym nawóz kurzy ma wysokie pH – około 7,5 (a czasami, gdy pochodzi od kur niosek, nawet jeszcze wyższe). To oznacza, że nawożenie kurzakiem zmienia odczyn gleby w ogrodzie. Jedne rośliny to lubią (np. szpinak), ale inne można w ten sposób zniszczyć (np. borówka amerykańska czy żurawina wielkoowocowa). Do pomiaru pH polecam miernik pH.

Nawóz kurzy – zastosowanie w ogrodzie:

Nawożenie jesienne – kurzak trzeba koniecznie przekopać po rozrzuceniu, ale niezbyt głęboko, czyli na 10-20 cm. Pozostawiony bez przykrycia stopniowo traci azot.

Wzbogacanie kompostu – nawóz kurzy, dzięki temu, że zawiera dużo azotu, jest świetnym dodatkiem przyśpieszającym kompostowanie. Po wrzuceniu kurzaku do kompostu trzeba go przykryć. Bardzo dobre do przykrycia są materiały, które azotu zawierają mało, np. liście, trociny, zrębki, wióry, słoma, suche badyle. Kompost z odchodami kur ma tak bogaty skład, że zwykle nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia np. nawozami sztucznymi.

Zasilanie warzyw – pomiot kurzy trzeba najpierw przefermentować w wiadrze lub beczce, a potem rozcieńczać wodą (w stosunku 1:10) i podlewać np. pomidory.

Dodatek do preparatów niechemicznych na szkodniki – używa się go np. do odwaru z bylicy piołun na gąsienice bielinka kapustnika.

Odkwaszanie gleby – tam, gdzie stosuje się nawóz kurzy (lub kompost z nawozem kurzym), nie ma zwykle potrzeby wapnowania gleby. Kurzak ma odczyn zasadowy – pH około 7,5, czyli odkwasza ziemię

Świeży nawóz kurzy – główne składniki:

Woda – ok. 56%
Substancje organiczne – ok. 26%
Azot – ok. 2-4%
Fosfor – ok. 1,5-2,5%
Potas – 1-2%
Wapń – 2,4-6,5%
Magnez – ok. 0,68-0,7

Ogólnie pomiot kur jest bardzo dobrym nawozem naturalnym. Jego wadą (niewielką) bywa zawartość… kamyków. Kury wiejskie połykają je, gdyż są im potrzebne do prawidłowego trawienia. Poza tym jeśli odchody pochodzą z kurnika lub wybiegu, gdzie kury są karmione, do ogrodu lub kompostownika wraz z kurzakiem przeniosą się nasiona zbóż. Po wykiełkowaniu źdźbła trzeba wyrywać, by nie zachwaszczały ogrodu. Są dobrym materiałem na kompost
 

ekoludek

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
1,734
Buchów
3,333
Odznaki
9
Obornik kozi

To bardzo dobry nawóz naturalny. Obornik kozi nadaje się zwłaszcza do zasilania warzyw oraz drzew i krzewów owocowych.

Obornik kozi nie ma zawsze takiego samego składu. Zawartość składników zależy m.in. od wieku kóz, pory roku, sposobu żywienia. Przykładowo, nawóz kozi od zwierząt pasących się na łąkach zawiera najwięcej azotu. Nawóz kozłów zawiera więcej fosforu i wapnia niż kóz. W nawozie koźląt zaś jest sporo potasu. Obornik kozi można zbierać z pastwiska z trawą (to dodatkowy azot) albo z koźlarni – razem ze słomą (w ogrodzie zamieni się w próchnicę). Ma odczyn zasadowy – pH około 7,5, czyli odkwasza ziemię.

Obornik kozi – główne składniki:
Azot – około 0,55%
Fosfor – około 0,3%
Magnez – około 0,16%
Potas – około 0,9%
Sód – ok. 0,06%
Wapń – około 0,16%

W porównaniu do innych nawozów zwierzęcych, obornik kozi zawiera zwykle więcej azotu niż nawóz koński, obornik krowi i obornik świński, ale mniej niż guano, nawóz gęsi, nawóz gołębi, nawóz kaczy, nawóz królików, nawóz kurzy. Nawóz kozi zawiera mało sodu i sporo potasu. Mogą się w nim znajdować niestrawione nasiona chwastów i traw. To zależy od pory roku i sposoby żywienia kóz.

Nawożenie jesienne – nawóz kozi rozrzuca się w warzywniku co 3 lata (około 3 wiadra o pojemności 10 l na powierzchni 10 metrów kwadratowych). Następnie obornik przekopuje się na głębokość 10-20 cm.

Wzbogacanie kompostu – obornik kozi jest świetny do kompostu. Szybko się rozkłada. Taki kompost jest bardzo dobry do warzyw, krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych. Gnojówka do nawożenia – naturalny nawóz do zasilania warzyw, roślin owocowych i ozdobnych. Przed użyciem nawóz kozi trzeba przefermentować, a następnie rozcieńczyć wodą. Sposób przygotowania: Do wiaderka o pojemności 10 litrów wkłada się około 2 kg obornika koziego i zalewa wodą. Wiaderko należy odstawić na kilka dni. Gdy ciecz zacznie się pienić (fermentować), gnojówka jest gotowa. Należy ją rozcieńczyć wodą (w stosunku 1:10) i podlać rośliny. Ziemia gnojowa – można ją przygotować, gdy ma się bardzo dużo nawozu koziego ze słomą). Po przekompostowaniu, po około dwóch latach, obornik kozi zamienia się w bardzo żyzną ziemię, np. do pomidorów. Odkwaszanie gleby – nawóz kozi ma odczyn lekko zasadowy (pH około 7,5). Dlatego odkwasza ziemię w ogrodzie. Z tego powodu nie należy obornika koziego stosować do roślin kwasolubnych, np. borówek, żurawiny, rododendronów.
 

Góra Dół