nasiona marihuany

Gospodarka wodna roślin .

Wyszukiwarka Forumowa:

lee_knox

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 26, 2006
Postów
2,186
Buchów
6
Mam nadzieję , że się przyda ,,kopalnia wiedzy '' :)

Wtym wykładzie przedstawiona zostanie gospodarka wodna całej rośliny. Poznasz pojęcie bilansu wodnego rośliny.Stopień uwodnienia zalezy zarówno od właściwości samej rośliny jak i warunków środowiska w którym żyje.Susza glebowa iatmosferyczna i inne, niekorzystne warunki środowiska,prowadzić mogą do stresu odwodnienia lub
wysychania i wkonsekwencji do zamierania roślin.Dowiesz się,wjaki sposób ocenić stanu nawodnienia roślin.Następnie przeanalizujesz, jakie czynniki i w jakisposób wpływają nazawartość wody w tkankach.Tylko znając mechanizmy regulacji pobierania wody,zatrzymywania jej wtkankach ijej stratdrogą transpiracji można wpływać na poprawę bilansuwodnego roślin uprawnych. W przypadku pobierania wody realne korzyści można osiągnąć zapobiegając hamowaniu tego procesu w niekorzystnych warunkach środowiska.Sytuacja się komplikuje w przypadku transpiracji .Zamknięcie szparek,hamują cutratę wody,powoduje jednocześnie odcięcie dostępu dwutlenkuwęgla do najważniejszego procesu życiowego– fotosyntezy.Rośliny często przeżywają w skrajnych warunkach środowiska,chodzi jednak nie o sam fakt przeżycia rośliny ale o dobry jakościowo i ilościowo plon,warunkowany dobrym uwodnieniem rośliny.Warto zatem przestudiować działanie aparatów szparkowych- maleńkiej struktury w liściu o wielkim znaczeniu fizjologicznym.Następniezaś poznać wpływ czynników środowiska natranspirację szparkową oraz sposoby poza szparkowej regulacji intensywności transpiracji.Wszystkie te czynniki decydują bowiem o pozytywnym rozwiązaniu problemu wymiany gazowej przez szparki roślin tzn zapewnieniu pobrania dużej ilości dwutlenkuwęgla do fotosyntezy przymałej utracie wody wprocesie transpiracji.



Przeczytaj opis i zapoznaj się z treścią ekranu.
Bilanswodny rośliny przedstawia stan jej gospodarki wodnej w konkretnych warunkach środowiska i wokreślonym czasie. Jest po prostu różnicą pomiędzy ilością wody pobranej z gleby i utraconej w procesie transpiracjii/lub gutacji wczasie doby (bilansdobowy)lub dłuższym.
Wskaźnikiem bilansu wodnego może być stan uwodnienia rośliny.Przy bilansie dodatnim ,zazwyczaj nocą, gdy transpiracja ustajea w glebie znajduje się woda dostępna,rośliny odzyskują turgor. Bilans ujemny,przyznaczny w nie doborze wody w tkankach,przejawia się więdnięciem. Więdnięcie początkowe powoduje straty,ale jest przejściowe ,jeśli niedobór wody zostanie uzupełniony np.po opadzie.Przedłużony w czasie bilans ujemny,związany zwykle z suszą glebową,prowadzi do trwałego więdnięcia i zamierania roślin.Istnieją różne sposoby oceny stopienia uwodnienia liści. Pierwszy wskaźnik–aktualna zawartość wody w świeżej masie wyrażona w % nie informuje o wielkości niedoboru wody. Drugi– Ψliścia jest trudny do pomiaru,choć jego obniżenie jest proporcjonalne do stopnia odwodnienia. Wskaźniki RWC(względnazawartość wody) i WSD (względny deficyt wody) odnoszą aktualną zawartość i ubytek wody do jej maksymalnej zawartości w tkankacha w związku z tym precyzyjnie określają stan dehydratacji i są stosunkowo szybkie i proste do oznaczenia.



Na poprzednim wykładzie poznałeś niezastąpione funkcje życiowe wody wroślinach,na następnym poznasz ,często dramatyczne,skutki stresu odwodnienia roślin.Są to wystarczające powody do poznania czynników i mechanizmów zapewniających utrzymanie zrównoważonego bilansu wodnego roślin.Szczególnie ważna jest możliwość poprawienia stanu uwodnienia roślin przez zabiegi zraszania czy nawadniania.Podstawowym jednak celem wprodukcji roślinnej jest zmniejszenie strat wody przyjednoczesnym zwiększeniu plonu.Z zestawienia na ekranie wynika, że bilans wodny rośliny jest kontrolowany jednocześnie przez wiele czynników związanych z budową i funkcjonowaniem samej rośliny jak i z warunkami środowiska. Na pobieranie wody wpływa dostępność wody glebowej,regulowana przez czynniki wewnętrzne rośliny:rodzaj roślinności i właściwości systemu korzeniowego oraz czynniki zewnętrzne ,środowiskowe :właściwości gleby i warunki w glebie.Na straty wody wpływa wielkość transpiracji,regulowana przez czynniki wewnętrzne oraz czynniki środowiskowe,wpływające na ruchy szparek,na parowanie wewnątrz i na zewnątrz liścia oraz na opory hydrauliczne przepływ uwody w roślinie.Opór hydrauliczny jest odwrotnością przewodności hydraulicznej tj ilości wody przepływającej przez powierzchnię przekroju naczyń w jednostce czasu.

---------- Aktualizacja posta 14:55 ---------- Czas poprzedniego posta 14:19 ----------





Bilans wodny rośliny zacznij analizować od procesu absorpcji wody.
Wydajność absorpcji wody przez korzenie wyrażasię wzorem:
Ψgleby– Ψ korzenia
Wabsorpcji=A: --------------------------
∑ r
gdzie:W- Wydajność absorpcji- ilość wody pobieranej w jednostce czasu,
A–powierzchnia,
r–opory przepływu
Ilość wody pobieranej przezkorzenie w jednostce czasu jest wprostproporcjonalna do powierzchni kontaktu korzeniazwodą glebową i odwrotnie proporcjonalna do oporów na jakie napotyka woda przy przepływie w glebie i wnikając do korzenia.Wraz z wiekiem powierzchnia korzeni ulega suberynizacji,zwiększającej opór dyfuzyjny,jednocześnie jednak rozwijają się nowe korzeniei powierzchnia systemu korzeniowego się zwiększa. Przewodniość hydrauliczna korzeni(odwrotność oporu)zwiększa się wtedy ,gdy zwiększa się intensywność transpiracji.Straty wody regulują jej pobieranie. Gdy roślina transpiruje przeważa szybka,apaplastyczna droga transportu wody przez korzeń,przy ograniczonej transpiracji woda przenika wolniej,drogą osmotyczną.Opory przepływu wody wglebie zwiększają się bardzo przyjej wysychaniu.
System korzeniowy rozwija się zgodnie z cechami gatunkowymi oraz warunkami środowiska glebowego poziomo- powierzchniowo,pionowo- wgłąb profilu glebowego(naslajdzie) lub wielowarstwowo. U większości roślin uprawnych do 90%masy korzeniowej znajduje się warstwie ornej gleby. Korzenie sięgają jednak znacznych głębokości:zbóż 1.3m, buraka 1.5 malucerny do 10m.

---------- Aktualizacja posta 15:11 ---------- Czas poprzedniego posta 14:55 ----------



Najczęstszą przyczyną ograniczenia pobierania wody jest susza glebowa.
Niedobór wody w glebie powoduje niedobór wody w roślinie czyli jej odwodnienie, inaczej dehydratację. Pobieranie wodyp rzezkorzenie może być ograniczone nawet wtedy,gdy woda jestdostępna wdużych kapilarach gleby, ale zaburzony jest proces jej osmotycznego przenikania do korzenia. Zjawisko takie maróżne przyczyny fizjologiczne i środowiskowe związane z zalaniem wodą,zasoleniem i chłodem.
Czynniki glebowew pływają też na tempo w zrostu korzeni.Wglebie suchej część korzeni zamiera,ale część kontynuuje wzrostw kierunku źródła wody. Dynamiczny proces wzrostu i rozprzestrzeniania się systemu korzeniowego jest ograniczony wglebach płytkich, zbitych, zalanych wodą i opóźniony przyniskiej temperaturze glebywtzw.glebach zimnych.

---------- Aktualizacja posta 15:25 ---------- Czas poprzedniego posta 15:11 ----------



Zahamowanie pobierania wody przez korzenie może mieć różne przyczyny.
Najczęstszym powodem niedoboru wody w roślinach jestsusza glebowa. Ograniczenie pobierania wody wynika po prostu z braku wody dostępnej dla rosliny,pomiędzyPPWi PTW.Przyczyną suszy glebowej jest nie zrównoważony,na skutek braku opadów i suszy atmosferycznej, bilans wodny środowiska.
Dosyć paradoksalnie odwodnienie rośliny następuje także przy zalaniu korzeni wodą,gdy wypełniaona wszystkie pory glebowe,wypierając z nich powietrze .Wodajest zatem dostępna,ale nie może być pobrana z przyczyn fizjologicznych.Stan taki nazywany bywa niezbyt precyzyjnie„suszą fizjologiczną” ,chodzi bowiem o odwodnienie rośliny a nie suszę wglebie.
Kolejną przyczyną fizjologiczną zahamowania pobierania wody jest nadmierne stężenie soli rozpuszczonych wroztworze glebowym.Obniżenie potencjału wody w glebie poniżej potencjału wody w komórkach korzenia uniemożliwia osmotyczne pobieranie wody.
Jest jeszcze jeden fizjologiczny mechanizm hamowania pobierania wody ,powodowany dodatnią aleniską temperaturą gleby.Wtej temperaturze woda zwiększa swoją gęstość i dyfunduje wolniej w kierunku korzenia.Zmienia się też przepuszczalność błon dla wody a kanały wodne mogą się zamykać.

---------- Aktualizacja posta 15:33 ---------- Czas poprzedniego posta 15:25 ----------


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lee_knox

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 26, 2006
Postów
2,186
Buchów
6
Wiedząc, że transpiracja odgrywawa ważną,pozytywną rolę fizjologiczną, łatwiejmówić o stronie negatywnej, związanej z dużą utratą wody z rośliny a pośrednio z gleby.Aby określić wielkość tych strat trzeba określić intensywność procesu.Intensywność transpiracji (naekranie) oznacza ilość wody oddanej do atmosfery w procesie transpiracj i przez jednostkę powierzchni liści w jednostce czasu.Ilość wody wytranspirowanej można wyrazić naróżne sposoby,podają cmasę lub objętość, najczęściej jednak podajesię ją w molach.Znając całkowitą powierzchnię liści rośliny i okresczasu wktórym liście transpirują wciągu doby i przez kolejne dni,obliczymy całkowitą ilość wody,która wytranspirowała. Oszacowanie strat wody w konkretnych warunkach środowiska pozwala oszacować potrzeby wodne upraw.Ważny jest także współczynnik transpiracji(naekranie), wiąże bowiem straty wody w procesie transpiracji z zyskiem w postaci fotosyntetycznie związanego dwutlenkuwęgla.
Oczywiście w produkcji rolniczej pożądane są rośliny oszczędnie gospodarującej wodą,o niskim współczynniku transpiracji. To zagadnienie będziejeszcze przedstawione bardziej szczegółowo.Najpierw jednak dowiesz się więcej o możliwościach regulacji intensywności transpiracji przez aparaty szparkowe.Zwróć uwagę na jednostki intensywności transpiracji.Są one zgodne z obowiązującym systemem SI. Zapamiętaj,że współczynnik transpiracji przedstawia intensywność transpiracji wodniesieniu do intensywności asymilacji dwutlenkuwęgla, bo jest to bardzo ważny wskaźnik.

---------- Aktualizacja posta 16:10 ---------- Czas poprzedniego posta 15:57 ----------


Komórki aparatu szparkowego różnią się znacznie od pozostałych komórek skórki. Wiąże się to oczywiście z możliwością ruchów turgorowych,które decydują o funkcjach aparatu szparkowego.Funkcje te zaś decydują o przetrwaniu rośliny w środowisku lądowym.Przyjrzyj się dobrze aparatom szparkowym,bo to rzec można,cud natury..
Dzięki istnieniu aparatów szparkowych możliwa jest wymianagazowa roślin z
atmosferą.Dwutlenek węgla dyfunduje do wnętrza liścia a para wodna opuszcza liść. Kierunek tej dyfuzji jest zależny od stężenia gazów w liściu i atmosferze.Parowanie z małych otworów szparkowych jest jednak bardzo wydajne,bo zależy od obwodu a nie od powierzchni otworu.Zwróć uwagę na dyfuzję tlenu przez szparki.Wtrakcie fotosyntezy tlen jest wydzielany z wody i jego stężenie wliściu staje się wyższe niż w otaczającej atmosferze ,mimo,że cały czas pobierany jest do procesów oddychania.Wydzielany tlen dyfunduje z liścia przez otwarte szparki do atmosfery i poprawia bilans tlenowy środowiska. Otwarta szparka nie jest selektywna, to tylko otwór w skórce liścia,o regulowanym stopniu otwarcia,przez który mogą wnikać do liścia różne gazy:amoniak, dwutleneksiarki,tlenkiazotu,ozon i siarkowodór.Mogą być one włączone w metabolizm jak np.jonysiarczanowe w niskich stężeniach.W większości stanowią jednak toksyczne zanieczyszczenia lotne atmosfery, które dyfundują doliścia na zasadzie różnicy stężeń.

---------- Aktualizacja posta 16:23 ---------- Czas poprzedniego posta 16:10 ----------


Aparat szparkowy składa się z dwóch symetrycznych komórek szparkowych, pomiędzy którymi powstaje szczelina czyli otwór szparkowy lub po prostu szparka. Jej powstanie jest możliwe dzięki specyficznemu kształtowi komórek szparkowych– nerkowatemu u dwuliściennych i podobnemu do hantliu jednoliściennych.Na powierzchni styku komórek szparkowych w ich części środkowej powstaje częściowe rozdzielenie ścian komórkowych. Jednocześnie te wewnętrzne ściany ulegają pogrubieniu i stają się mało rozciągliwe. Promieniste celulozowe wzmocnienie ścian komórkowych zapewnia brak
zmiany grubości komórek szparkowych zwiększających objętość przy napływie wody.Chloroplasty, obecn etylko w komórkach szparkowych skórk iliści,biorą udział w generowaniu wzrostu stężenia substancji osmotycznieczynnych w komórkach szparkowych i otwieraniu aparatów szparkowych na świetle.Wpełniwykształcone komórki szparkowe nie posiadają plazmodesm. Umożliwia to bardzo ścisłą kontrolę przepływu jonów pomiędzy komórkami szparkowymi i sąsiednimi komórkami skórki przezbłony komórkowe. Kontrola ta jest konieczna przy ruchach turgorowych,o których decyduje kierunek osmotycznego przepływu wody.
Intensywność wymiany gazowejl iścia zależy od ilości aparatów szparkowych na liściu.Aparaty szparkowe występują zwykłe głównie po dolnej blaszki liściowej, ale ich ilość może być zbliżona po obu stronach a nawet większa po stronie górnej.Gęstość rozmieszczenia szparek wahasię w granicach od20 do ponad 300 aparatów szparkowych/mm2 powierzchni liścia a przy jednostronnym dolnym rozmieszczeniu nawet ponad500 .Łączna powierzchni porów w aparatach szparkowych jest jednak niewielka i przy otwarciu szparek stanowi2 3%jednostronnej powierzchni liścia.

---------- Aktualizacja posta 16:34 ---------- Czas poprzedniego posta 16:23 ----------


Przy stanie turgoru komórek szparkowych aparatszparkowy jest otwarty. Droga do dyfuzji gazów jest otwarta.
Odpływ wody z komórek szparkowych do sąsiednich komórek skórkiwywołuje efekt odwrotny.Komórki szparkowe tracą turgor i przylegając ściśle do siebie powodują zamykanie szparki. Przy braku turgoru komórek szparkowych aparat szparkowy jest zamknięty.Droga do dyfuzji gazów jest zamknięta.
Ruchy hydropasywne aparatów szparkowych wiążą się z osmotycznym przepływem wody pomiędzy komórkami szparkowymi i sąsiednimi komórkami skórki,beznakładu energii. Stan dobrego uwodnienia liścia ułatwia utrzymanie turgoru w komórkach szparkowych i otwarcie szparki.Więdnięcie liści powoduje brak turgoru w komórkach aparatu szparkowego i zamknięcie szparki. Stopień otwarcia szparki wpływana przewodność szparkową gs.Jest to miara ilości wody dyfundującej z jednostki powierzchni liścia wjednostce czasu.Przypełnym otwarciu szparek gs jest największa .

---------- Aktualizacja posta 16:36 ---------- Czas poprzedniego posta 16:34 ----------



Ide z psem bo mnie chwilowo ch*j strzela .

---------- Aktualizacja posta 17:44 ---------- Czas poprzedniego posta 16:36 ----------

Nasuwa się pytanie:jaki jest powód zmiany stanu uwodnienia komórek szparkowych? Ruchy hydroaktywne aparatów szparkowych wymagają dostarczenia energii metabolicznej na transport jonów.Wynikiem aktywnego transportu jonów jest osmotyczny przepływ wody pomiędzy komórkami szparkowymi i sąsiednimi komórkami skórki.Aktywny transport jonów potasu dokomórek szparkowych powoduje osmotyczny napływ wody do tych komórek zkomórek sąsiednich i otwarcie szparki.
Dodatni ładunek jonów potasu jest neutralizowany przez ujemny ładunek jonów chloru i kwasów organicznych. Aktywny transport jonów z komórek szparkowych powoduje wypływ wody izamykanie szparek.
Kolejne pytanie dotyczy rodzaju sygnału uruchamiającego napływ lub wypływ
jonów potasu z komórek szparkowych.
Fotoaktywne otwieranie szparek,uruchamiane przez promieniowanie świetlne,jest omówionedalej.Hydroaktywne zamykanie szparek może być wywołane sygnałem hormonalnym.W warunkach suszy zwiększa się stężenie fitohormonu- kwasu abscysynowego ABA w korzeniach.ABA jest transportowany ksylemem z korzeni do liści.Przy niedostatku wody wzrasta zawartość ABAwliściu,w wyniku syntezy miejscowej i transportu.ABA jest sygnałem do hydro aktywnego zamykania szparek a wtórnym przekaźnikiem tego sygnału w komórkach szparkowych jest jon wapnia.





---------- Aktualizacja posta 17:54 ---------- Czas poprzedniego posta 17:45 ----------


Otwarcie aparatów szparkowych warunkowane jest w największym stopniu obecnością światła.Jest to zrozumiałe bo fotosynteza zachodzi tylko na świetle a CO2 do tego procesu dostaje się do chloroplastów głównie przezszparki.W nocy szparka się zamyka i brak wody wtkankach może być uzupełniony.Taki rytm dobowy wykazują wszystkie rośliny, u których asymilacja CO2 w związki organiczne zachodzi według cykluC3
lub C4.
W odbiór bodźca świetlnego za angażowane są różne fotoreceptory. Aparaty
szparkowe są wrażliwe na natężenie i barwę światła.Światło uruchamia mechanizm aktywnego otwierania szparek.
Zamykanie szparek w ciemności indukowane może być dużym stężeniem CO2
,który gromadzi się w liściu jako produkt oddychania. Rośliny gruboszowate, wiążące CO2 w cyklu CAM, gromadzą ten gaz nocą w formie kwasów organicznych w wakuoli przy otwartych szparkacha wykorzystują do syntezy cukrów wcyklu C3 w dzień,przy zamkniętych szparkach.W temperaturze bliskiej0ºC szparkisą zamknięte,maksymalne otwarcie następuje w temperaturze 25; 30ºC,która jest jednocześnie temperaturą optymalną doprocesu fotosyntezy typu C3. Dalszy wzrost temperatury powoduje zamykanie szparek.

---------- Aktualizacja posta 18:06 ---------- Czas poprzedniego posta 17:54 ----------


Temperatura wpływa bezpośrednio na przepuszczalność błon chloroplastu i aktywność enzymów szlaków metabolicznych chloroplastu oraz enzymów procesu oddychania komórkowego. Reguluje więc procesy aktywnego transportu jonów i różnych związków przez błony komórek szparkowych .Temperatura wpływa nastężenie CO2 wewnątrz liścia,które reguluje tak że ruchy szparek.
Wzrost temperatury obniża wilgotność powietrza atmosferycznego,wpływającą naruchy szparek(wpływ wilgotnościpowietrzananastępnymslajdzie).
U nie których gatunków ,przy dobrym oświetleniu i uwodnieniu liści, szparki pozostają otwarte w temperaturach wyższych od podanego optimum nawet o więcejniż 10ºC.
Gatunki wrażliwe na temperatury chłodowe ,jak fasola,pozostają z otwartymi szparkami w niskich temperaturach dodatnich, wykazując wyraźne objawy więdnięcia (WillmerC., Fricker M 1983, „Stomata”Chapman & Hall str 149- 151)



---------- Aktualizacja posta 18:16 ---------- Czas poprzedniego posta 18:06 ----------

Zawartość pary wodnej wpowietrzu wpływa z jednej strony na wielkość różnicy stężeń pary wodnej wewnętrz u liścia i w atmosferze, która decyduje o szybkości dyfuzji z liścia.Zdrugiej strony może bezpośrednio modyfikować stan uwodnienia komórek szparkowych.W suchym powietrzu gradient dyfuzyjny pary wodnej jest duży,ale woda może parować bezpośrednio z cienkościennych obszarów ścian komórkowych komórek szparkowych,powodując zmniejszenie objętości tych komórek,obniżenie turgoru i zamykanie szparek.
Niskie stężenie CO2 powoduje otwieranie szparki nawetw ciemności.
Wysokie stężenie CO2 powoduje zamykanie szparki nawet na świetle.
Reakcja aparatów szparkowych na wzrost stężenia CO2
jest zależna od natężenia promieniowania świetlnego PAR. Reakcji zamykania szparek na wzrost Ci(stężenieCO2 wewnątrz liścia)nie obserwuje się w liściach o bardzo dobrym uwodnieniu ,z niskim poziomem ABA i w niektórych gatunkach roślin.Mechanizm wpływu stężenia CO2 na ruchy szparek, nie jest wyjaśniony.



---------- Aktualizacja posta 18:29 ---------- Czas poprzedniego posta 18:16 ----------

Wpływ określonego poziomu badanego czynnik anareakcję aparatów szparkowych ustala się kontrolując poziom innych czynników,ponieważ
działają one na szparki jednocześnie,mogą wzajemnie modyfikować swój
poziom lub efekt swojego działania.Przykłady takiej sytuacji już znasz z
poprzednich slajdów,przypomnij jesobie.
Aparaty szparkowe są wpewnym stopniu niezależne od poziomu czynników
środowiskowych,wykazując rytm około dobowy ruchów.Oznaczato,że
przy ciągłym oświetleniu jeszcze przez parę kolejnych dniszparki zamykają
się w porze odpowiadającej godzinom nocnym.
Ciekawym zjawiskiem jest tak że to,że w tymsamym czasie natym samym liściu występują obszary obejmujące grupy szparek o różnej przewodności, od otwartych do całkowicie zamkniętych.Efekt ten nazwano„patchyness” czyli łaciatość.
Potwierdza to istnienie wewnętrznych mechanizmów regulacji ruchów
szparek,obejmujących min . wpływy fitohormonów.



---------- Aktualizacja posta 18:40 ---------- Czas poprzedniego posta 18:29 ----------

Bezpośrednio nad powierzchnią liścia tworzy się względnie nieruchoma warstwa powietrza nasyconego parą wodną, zwana warstwa graniczną .Ruch powietrza powodowany wiatrem o umiarkowanej prędkości i małej wilgotności odsuwa od powierzchni liścia powietrze o dużej wilgotności i nasuwając powietrze suchsze, bezpośrednio stymuluje transpirację .Jak wynika z ilustracji na ekranie stymulujący wpływ wiatru na intensywność transpiracji jest większy,gdy szparki są szeroko otwarte.
Wiatr pośrednio powoduje obniżenie temperatury powierzchni parującej.
Wpływ wiatru na transpiracje jest złożony i zależy odgatunku rośliny, prędkości wiatru ipoziomu towarzyszących czynników klimatycznych. Nawet umiarkowany wiat rmoże powodować zamykanie szparek(CENTRALBL GESAMTE FORSTW. 1970 87(4): 193).
Przy dużej dostępności wody glebowej i otwarciu szparek,intensywność transpiracji zależy od szybkości procesu parowania w liściu i niedoboru wilgotności w atmosferze.
Światłomapośredniwpływnaparowanie,związanyzewzrostemtemperatury.
Wzrosttemperatury powodujeszybszą zmianę fazową ibezpośredniozwiększa
szybkość dyfuzjiparywodnejzliściaatakŜedziałapośrednio,obniŜającwilgotność
powietrzaatmosferycznego.Parowaniezwiększasię wprostproporcjonalniedo
temperatury.
Suche powietrze umożliwia odrywanie się kolejnych cząsteczek pary od powierzchni cieczy i ułatwia dyfuzję pary wodnej. Suche powietrze przyspiesza wilgotne hamuje parowanie.

[
url=https://www.forum.haszysz.com/solarr/displayimage.php?pos=-217061]
normal_Bez2024.png
[/url]





---------- Aktualizacja posta 18:42 ---------- Czas poprzedniego posta 18:40 ----------





---------- Aktualizacja posta 18:49 ---------- Czas poprzedniego posta 18:42 ----------





KONIEC


Źródełko :)
http://e.sggw.waw.pl/file.php/432/skrypty/skrypt_gospodarka_wodna_2.pdf
 
Ostatnia edycja:
G

Guest

Guest
ja na chrome nie mam ;] ale jak kopiuje i wklejam kawałek tekstu już są krzaki ...
 

lee_knox

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 26, 2006
Postów
2,186
Buchów
6
Już dodaje źródło .
Odpoczywałem hehehe
Musiałem wszystko kopiować ze strony w pdf , cały tekst był połączony i i ch.. sformatowany . Obrazki to screen shot , przycinany .
Youtube moje szukanie .
 

All Bundy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 13, 2010
Postów
514
Buchów
0
dobra robota lee_knox no dobrze tez ze podales zrodlo bo ACTAczasem by cie zlapalo
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół