• Uwaga! Uprawa konopi w Polsce i w większości krajów jest nielegalna lub wymaga specjalnych zezwoleń. Przed wykorzystaniem informacji zawartych na tym forum lub w innych naszych serwisach upewnij się jakie przepisy regulują uprawę w Twoim kraju.
  • Chcesz pomóc w rozwijaniu forum? Zamieść link do Forum.Haszysz.com na swojej stronie lub blogu

Hodowla Poliploidalna

sub

Guest
Maitreya napisał:
Sub, to wszystko nieco zawiłe.. jak się nie obczytało tematu od podstaw. Pomóż więc i, jeśli możesz, napisz słów kilka o celach tych działań.

Czy mogę? Ba: ja uwielbiam sobie pogadać.

Maitreya napisał:
[1] Bo jeśli dobrze rozumiem, nie wnikamy tu w kwestie na poziomie zmian genetycznych metodą in-vitro, tylko działamy na roślinę tą jedną czy dwoma substancjami, które są przyczyną dalszych mutacji genetycznych..?

Konkretniej podajemy roślinie świństwo które może zdublować ilość chromosomów.
Najprostszą z możliwych metod i przy okazji jedną ze skuteczniejszych.

Żadnej wielkiej nauki i sztuki w tym nie ma: przygotowanie roztworów takich jak stosuje się dla innej rośliny : nakropienie strzykawkę dla cukrzyków na 100 mikro roślin: klonów : czy stożków wzrostu na roślinach po LST HST itp. Do wyboru byle by na większa skalę niż 50 pojedynczych merystemów.

Obserwacja wyników - identyfikacja tetra metodami pośrednimi - produkcja S1 z tetra.

Maitreya napisał:
[2] Po co to: żeby uzyskać stabilność kolejnych krzyżówek wsobnych F1-n, nie tracących wigoru i plonu, nie mutujących z każdą kolejną krzyżówką wsobną?

ups: ??? co to jest stabilność krzyżówek? Niema czegoś takiego jak stabilność krzyżówki : Hybryda F1 może być wyrównana – wszystkie sztuki prawie takie same: lub nie.. Zależy to od tego ci się krzyżuje.
Depresja wsobna –ma się do tego także jak pieść do nosa.

Tu chodzi o ->

1. potencjalny : wzrost plonu i mocy : [ nie wiadomo jak duży – ale można zakładać przynajmniej 25-30% nawet do 100% ?! przy mocy ? – takie dane dla konopi są… czy sprawdza się to w wypadku odmian białych :D nie wiem ] Gdy na jakimś forum pojawia się temat poliplo to w tym kontekście.

2. możliwość wykorzystania tetraploida do produkcji triploidalnych nasion femi – praktycznie nie możliwych do zapylenia [ albo jako zabezpieczenie efektów pracy – albo odmiana out możliwa do uprawy nie tylko wśród dziczek ale i po środku pola przemysłowych konopi ]

3. najważniejsza rzecz : ZABAWE :) Hobby i inne takie tam.

:
:
:

Stabilność i depresja: jak by chcieć na silę szukać to – jest tam w tekście coś o dziedziczeniu tetrasomicznym – utrzymaniu efektu heterozji chyba… ale to bardziej u allopoliploidów chyba. Dawno to czytałem :D.
Ba. autoTetraploidy mają z reguły obniżoną nieco płodność – i tworzą kapkę potomstwa aneuploidalnego – co niestety powodować będzie pojawianie się niezerowej ilości odskoków od : jednolitości nawet jak by je zrobić z super jednolitej linii : @:) -

Maitreya napisał:
[3] Czy chodzi raczej o tworzenie mutantów, tworzących wielkie kwiatostany?

Do pewnego stopnia tak. Choć należy się spodziewać raczej większego wzrostu mocy niż plonu – który ?? nie wzrośnie zbyt znacząco.
Właściwie to nie masie w ogóle co na stawiać na przewagę tetra nad wyjściowym diplo większa niż 20% pod jakimkolwiek względem. Wszystko ponad to to Bonus Od Losu.
Poza tym tetra maja i wady: albo zalety je z nawiązką równoważą : albo ni. Czy u konopi... ha..

Maitreya napisał:
[4] A może roślin lepiej dostosowanych do wszelkich warunków?

Mrozoodpornych : bardziej odpornych na UV .. :) Tyż w jakieś tam części – ale to.. skutki uboczne…

Maitreya napisał:
:) odezwał się ten, co powinien milcząco słuchać kulturalnych rozmów ekspertów.. no ale ciekawość wzięła górę..

:D Trolli … Eksperci są na Uniwersytetach :D Tu raczej nie znajdziesz profesora. :>
 
Ostatnia edycja:

Orion

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 16, 2006
Postów
2,316
Buchów
9
Trolli … Eksperci są na Uniwersytetach Tu raczej nie znajdziesz profesora. :>
są są i to z tytułem
 

sub

Guest
Orion napisał:
są są i to z tytułem

A to przepraszam : Wszystkich Obecnych Doktorów i Profesorów :)

A także inżynierów - magistrów -etc
 
Ostatnia edycja:

delete

Guest
heh, w sumie to jestem lekko zdziwiony że ktoś się zainteresował hodowlą poliploidalną :)

ja już jestem zarażony :) mikołaj mi przyniesie przyzwoity mikroskop do oceny aparatów szparkowych, muszę jeszcze zrobic sporo pestek S (lepiej i efektywniej jest traktować stożki wzrostu małych siewek niż robić od cholery klonów, w końcu praktycznie wszystko i tak padnie :)) i myślę że na wiosnę wystartuję z fotorelację pt. "w poszukiwaniu triploida" :)

zamierzam użyć Oryzalinu zamiast Kolchicyny, ALE gdyby ktos miał dostęp do Kolchicyny, to poproszę o PW - hojnie wynagrodzę ;)
 

sub

Guest
Chesh napisał:
pt. "w poszukiwaniu triploida" :)

Z przyczyn formalnych proponuje "W poszukiwaniu autotetraploida" :)

Można by dodać "zaginionego" aby skojarzenia były bardziej górnolotne.. W końcu stracony/utracony... i zaginiony.. ha... Ale to mi zapewne tylko..i tak jakoś.

btw: przy okazji przypomniała mi się "Antresolka Profesorka Nerwosolka" - nie mogę dojść do tego jakie powiązanie to ma z poliploidami jako takimi.. Ale..

Cusz: pewnie to dlatego,że watek teoretyczny się w zasadzie wypalił do cna i nie bardzo jest co w niego wrzucić.. Choć z drugiej strony.. jak by poszukać..

Ha: w zasadzie to mam coś - może dorzucę jutro?
 
Ostatnia edycja:

Gość

Guest
tak i gaz rozweselajacy jak i kolchicyna jest dośc łatwo dostępna w przystępnych cenach

co dopierwszego to koszt paru złotych za nabój ( taki jak do pistoletów na CO2 ) pod nazwa chandlową - naboje do bitej śmietany , czy jakos tak

kolchicyna jest używana w leczeniu dny moczanowej - trzeba pujśc do lekaża i wysepic recepte - nie jest to raczej nic trudnego , 10 mg bedzie kosztowac około 30 złotych

dobra sprawa - szczegulnie w krajach gdzie legal jest na ograniczoną ilośc roslin wtedy sobie traskasz 2 tetraploidy i jedziesz :p u nas nie wiem czy ma to wiekszy sens- hmmm hoć jesli by miało jakiś znaczacy wpływ na stężenie thc i cb ?


Sub : dotarłeś gdzies do jakiś danych nt efektów poliploidyzacji roślin hodowanych w celu extrakcji z nich substancji ?
 

Michu1036

Well-known member
Rejestracja
Kwi 21, 2011
Postów
63
Buchów
0
Przeczytałem wszystko, nie wiem po co, ale wiem że to nie na moją głowe :zombi:
 

sub

Guest
arthritis urica diathesis urica

Don Talarek napisał:
Sub : dotarłeś gdzies do jakiś danych nt efektów poliploidyzacji roślin hodowanych w celu extrakcji z nich substancji ?

Nie szukałem : Ale - www.google.com czeka. :)

kabanos napisał:
pamiętajcie, ze kolchicyna jest toksyczna - nawet w dawkach leczniczych

No.. zapiszcie sobie najlepiej gdzieś dużymi literami. Jak macie podagrę aka artretyzm. to z całą pewnością macie także i...
 
Ostatnia edycja:

Buzz Astral

The Space Ranger
Rejestracja
Mar 23, 2018
Postów
1,099
Buchów
1,716
Odznaki
6
Odkopuję ten świetny temat z nadzieją, że ktoś używał kolchicyny i może się wypowiedzieć :)
Ciekawy jest czy tak prymitywną metodą jak okładanie stożka wzrostu watą nasączoną w kolchicynie, można uzyskać rośliny z większymi kwiatami...
 

sub23

nudziarus offtopicus
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
3,433
Buchów
2,899
Odkopuję ten świetny temat z nadzieją, że ktoś używał kolchicyny i może się wypowiedzieć :)
Ciekawy jest czy tak prymitywną metodą jak okładanie stożka wzrostu watą nasączoną w kolchicynie, można uzyskać rośliny z większymi kwiatami...
Ja odkopie raz jeszcze : sa wyniki :


@#, Kocie pamiętasz ? 10 ? lat temu bawiłeś się przejściowo oryzalinem na siewkach. Tu go zastosowano : nieco inna metoda ale.. to ma niewielkie znaczenie.

wpływ na chemotyp i zawartość substancji w zasadzie żaden .

Screenshot-2021-08-02-at-21-01-05-Polyploidization-for-the-Genetic-Improvement-of-Cannabis-sativa---Polyploidization_for_th....png


typowy efekt pozwalający na identyfikacje jest .

Screenshot-2021-08-02-at-21-06-07-Polyploidization-for-the-Genetic-Improvement-of-Cannabis-sativa---Polyploidization_for_th....png


co tam z tego wynika ?

1. Wiadomo czemu GW pharma testowała triploidy _ niemalże niepłodne ale nie 100% _ potencjalna metoda zabezpieczania pracy hodowlanej : a nic nie wspominała o uprawie w celach wiadomych tetra których wyprodukowali masę : brak opłacalności .
2. Nadzieje na znaczące zwiększenie zawartości substancji w odmianach "wyselekcjonowanych z dużą" są raczej złudne i dawne doniesienia o znaczącym wzroście _ może dotyczyły odmian które można by było traktować jako dzikie.
3. dziwi trochę brak większego wpływu na plon i pokrój roślin ?? w zasadzie nieistotny statystycznie.

I tyle chyba z tego wynikło : Ponadto piszą o możliwości komponowania chemotypów innych niż stand : ale i o tym na forum było : [ mieszany z proporcją zbliżoną do 3:1 np. etc i innych kombinacji nie możliwych u diploida]

Zmiany lekkie zawartości olejków itp.

Produkcja niepłodnych triploidów w każdym razie jest w tym : najbardziej interesująca z punktu widzenia komercyjnych producentów nasion : proste raczej :

I tym radosnym akcentem...

Pozdro.
 
Ostatnia edycja:

Góra Dół