nasiona marihuany

Który LED z dwóch oraz jaką jest różnica.

Wyszukiwarka Forumowa:

KajmanNoNWO

Well-known member
Rejestracja
Lip 3, 2012
Postów
414
Buchów
170
"FC-E4800, $432/unit with shipping + tax free to door " to 2 053,2pln napisz na alibabie do Jimmy Li z marshydro... Wychodzi taniej jak ats300pro. Wysyłka z Niemiec.
 
Ostatnia edycja:

Babaluga

Well-known member
Rejestracja
Kwi 27, 2020
Postów
121
Buchów
182
czemu guzik wie co ?
współczesny komercyjny produkt, który od samego początku od projektu jest przeznaczony dla konkretnej rośliny, chociażby dlatego, że 95% paneli nie zbudowanych tak jak szklarniowe [ minimum zacienienia ] jest kupowanych do uprawy niezbyt legalnej w większości krajów świata.
wszyscy to wiedzą i się czasem nadal udaje, że tak nie jest :ROFLMAO:.

Panele przeznaczone na suplement szklarniowy często są białe tylko na oko. Większa ilość 660 nm. Są i takie co nie odbiegają od kolorowych z dawniejszych czasów.

Jest masa firm, bardzo dużo zaawansowanych i drogich produktów szklarniowych ze sterowaniem zależnym od natężenia światła _ tak aby wyrobić zakładany DLI w danych warunkach.

W wypadku paneli przeznaczonych do uprawy wewnętrznej bez udziału światła dziennego, dalej pojawiają sie zapewnienia o super spektrum mającym dawać więcej czegoś. Być jedynym w swoim rodzaju etc. Pewną normą jest [ najczęstszy układ ] CCT zbliżone do 3500 _ czasem 3800K _ z niezbyt dużym dodatkiem 660 nm i kroplą biologicznie czynnej podczerwieni. Z tego sie niewiele produktów wyłamuje [ np. jakson _ wysokie CRI i niskie CCT _ cri ciągnięte w górę diodami "pink". Imo jest to bardziej zabieg marketingowy aby się nieco wyróżniać na tle konkurencji ].

I tyle _ diody UV najczęściej ledwie ogonkiem łapią się na UVA _ trochę takich paneli także jest.

Pewnym standardem przy porównywaniu paneli jest sprawność umol/J _ im wyższa tym lepiej Wraz z wynikami badań dosyć nowymi świadczącymi, że biologicznie czynna podczerwień może być liczona razem ze strumieniem 400_700 nm : pojawiła się nowa "moda" i sprawności teraz są deklarowane w zakresie 400_750 nm. Wydaje mi się, że wszyscy to tak podają.

Pomiędzy odmiennymi SPD są różnice _ wpływ na wzrost nie zerowy. Od udziału niebieskich fotonów do całej reszty wpływ na pokrój roślin i raczej także na intensywność fotosyntezy _ tu można zakładać, że przy wysokich wartościach strumienia panel który ma mniej silnie absorbowanych fotonów 660 nm, ma nieco gorsze osiągi od analogicznego z mniejszym udziałem [ plon z tej samej wartości strumienia ] . Ale o ile i czy warto sobie tym d zawracać pojęcia nie mam.

W wypadku paneli bardzo ubogich w "zieleń" w szerokim ujęciu _ tych złożonych głównie z diod royal blue oraz 660 nm _ z niewielkim udziałem bieli, można sie spodziewać bielactwa : Dawne => led bleaching


zdecydowanie częstsze dla paneli kolorowych. Można i na forum zaobserwować w jednym ze współczesnych grow pod podobnym układem. czemu tak jest ? jest jak jest :

Tak to wygląda mniej więcej w chwili obecnej z punktu widzenia Trolla światełkowego z F#. _ Czy warto w to wnikać : a bo ja wiem jak to kogoś bawi ? hobby dobre jak każde inne raczej nieszkodliwe dla otoczenia za bardzo.
Najbardziej mnie zawsze bawiły źródła kombinowane _ wykorzystanie czegoś co nie jest dedykowane do. Taki mały odpał od normy _ wbijanie gwoździ śrubokrętem. :ROFLMAO:

dobra znikam zanim jakiś mod nie dopisze do wątka hasła offtop. [ ostrzeżeń jakoś nie dają :lol: ]

Pozdro. I sry, że w niczym nie pomagam _ raczej spamuje.
Ależ pomagasz kolego. Dawno tak dobrze nie czytało mi się tekstu 😉.
Z tego całego opisu ( wszystkie twoje posty w tym temacie ) wyłania się obraz przekombinowanego panelu LED który jest super truper a tak naprawdę to dupa, że tak kolokwialnie palne 😉.
Obecnie rynek LED trafił na ścianę i jedyne co może faktycznie polepszyć "świecenie" to nowy rodzaj LED-technologia?. Znalazłem wszystkie fotorelacje z ATS300 i robi robotę jak tak lala. Zobaczę czy koledze odpowiedzą z e4800 ale lumatek 300 na obecną chwilę ma 1 miejsce.
Dzięki za "kopa" w kwestii wiedzy o panelach LED nadal się czyta ale już wiem o czym napisałeś w ostatnim poście 💪🤠.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,185
Buchów
5,078
Obecnie rynek LED trafił na ścianę i jedyne co może faktycznie polepszyć "świecenie" to nowy rodzaj LED-technologia?.​

Realnie ? NIC => przy takich sprawnościach energetycznych jak teraz dla diod 660 nm i blue trudno wydusić coś więcej. Optymalizacja wyprowadzania tego co chip produkuje z obudowy_ zmiany konstrukcji obudowy chipa _ poprawienie odprowadzania ciepła z .... Redukcja strat optycznych samego panelu tak bardzo jak się da. + to o czym była mowa _ diody na niskim prądzie w granicach optimum sprawności.

Nie ma żadnej innej technologii. Nie ma perpetum mobile. Sprawności energetyczne i tak są nieprawdopodobnie wysokie w chwili obecnej. [ przynajmniej z punktu widzenia dawnych lamp HID ] Gdy sprawności niektórych typów przekraczają 80 % czy nawet podchodzą pod 91 % na zimno _ wiele już się wyciągać nie da niezależnie od tego co miało by fotony produkować. Nawet jeśli by coś wydumano to co ? w wypadku niebieskich wiele do 100% nie brak _ a 100% się i tak osiągnąć nigdy nie da. Dla białych przez zasadę działania będzie to zawsze mniej : dla czerwieni wzrost 10% w stosunku do tego co jest może ? Nie wiem ;). Nie jestem fizykiem ciała stałego :lol: nie wyznaje się na tym ani trochę. Wiem co piszą specjaliści.

Stosunkowo świeże :=> [ w środku to samo co było wiadome od zawsze w zasadzie _ panele kolorowe z jakimś udziałem bieli lub i bez _ to się nie brało z powietrza : zasada działania ustrojstwa się nie zmienia _ zmieniają się osiągane sprawności przez rozwój technologii _ jak każda technologia kiedyś osiągnie to realnie możliwy do wyduszenia limit _ jak wspomiano jest ton taki, że nic więcej się potem już nie zmieni _ przez zasadę zachowania energii]


zależność sprawności od gęstości prądu na powierzchnię chipa/

m_41438_2020_283_fig2_html.jpeg

Jedna z metod zwiększania sprawności => więcej LEDów niż jakiś czas temu przy tej samej mocy : blisko optimum dla.

wpływ temperatury na sprawność => im niższy prąd na chipie tym łatwiej utrzymać temperaturę niżej.
[ dodatkowo trwałość zależy od temp i prądu na bardzo ]

m_41438_2020_283_fig3_html.jpeg


przewidywania rozwoju. Ostry wzrost mamy za sobą => wypłaszcza się to : teraz sprawności nie będą rosły już skokowo.
to dla mixu dwukolorowego na najsprawniejszych diodach _ raczej oświetlenie suplement do szklarni.

m_41438_2020_283_fig4_html.jpeg


czynniki na tacy :​
  1. LED drive current​
  2. LED junction temperature​
  3. Driver efficiency​
  4. Optical losses in the fixture​
wpływ temp na trwałośc.

m_41438_2020_283_fig5_html.jpeg


następny kawałek :

Using more typical parameters:
  1. Drive current achieves 90% of the reported LED efficacy.​
  2. Temperature management achieves 90% of the reported LED efficacy (at 25 °C).​
  3. The LED driver is 90% efficient.​
  4. Protected LEDs in the fixture achieve 92% optical efficiency.​
The resulting fixture efficacy would be 0.90 × 0.90 × 0.90 × 0.90 = 67% of the reported efficacy of the LEDs.

In 2014, the best LED fixtures had an efficacy of 1.7 µmol J−1 (ref. 57).

Now, fixture efficacies of 2.5 to 2.8 µmol J−1 for white + red fixtures and 3 µmol J−1 for blue + red fixtures have been achieved (Table 2).

i podsumowanie =>

Summary​

  • Blue LEDs are now 93% efficient, phosphor-converted “whites” are 76% efficient, and reds are 81% efficient when run at the near-optimal conditions of 100 mA mm−2 and a junction temperature of 25 °C.​
  • Both junction temperature and drive current density will affect the photon efficacy of LEDs, and in general, the most efficient LED fixture will run their LEDs at low drive currents. However, a lower drive current results in a lower photon output per LED, and the resulting fixture will require many LEDs to achieve a high photon output and thus will be more expensive.​
  • Broad spectrum distribution of photons is useful for diagnosis of plant disorders. Broad spectrum lighting is not necessarily beneficial for photosynthesis or plant growth. Unique spectra, selectively applied during specific stages of the life cycle, can, however, have a beneficial effect on plant shape and development.​
  • The calculations in this paper show current possible performance levels of LED fixtures of 3.4 µmol J−1 for white + red fixtures, and 4.1 µmol J−1 for blue + red fixtures. These values are significantly higher than current typical values of 2–3 µmol J−1.​

Nic więcej nie ma co czytać i wnikać. => tubę można sobie darować. W wypadku gdy diody są chronione czymkolwiek => nawet do 10% światła może to zwyczajnie zeżreć. etc.

Znalazłem wszystkie fotorelacje z ATS300 i robi robotę jak tak lala. Zobaczę czy koledze odpowiedzą z e4800 ale lumatek 300 na obecną chwilę ma 1 miejsce.
Dzięki za "kopa" w kwestii wiedzy o panelach LED nadal się czyta ale już wiem o czym napisałeś w ostatnim poście 💪🤠.​

fc e4800 => równomierny rozkład światła na 1,2x1,2 m przez odpowiednio zaprojektowany nierównomierny układ diod : Nie drogie diody w gigantycznej ilości _ nisko puszczone. Prawdopodobnie wszystko co przy racjonalnej konstrukcji i niewysokiej cenie dało sie z tego wydusić. W porównaniu z ceną topowych paneli z przed kilku lat podchodzących pod _ i mających pomiarową sprawność użyteczną tę samą.. Jest to spora zmiana.
ATS ma teoretycznie lepsze diody : ale raczej realne osiągi nie odbiegają [ sprawność ? ] Problem w tym, że dane jakie są są od producenta a oni nie podają np. protokołu pomiarowego : czasem podawali sprawność samych diod. Nie wiadomo czy deklaracja jest na zimno czy po nagrzaniu się : ITP. Raporty wykonane zgodnie z protokołem "normowanym" to raczej białe kruki. Jak się chce je mieć trzeba wysyłać panel na koszt własny do porządnego labu ;)
Wierzysz w deklaracje 2,8 lub nie _ pan migrow np. swego czasu mówił o stratach led w boksie _ i jeśli jego pogadankę można traktować zupełnie poważnie [ dla połkierunkowego mylaru ] imo. raczej zawyżają realną sprawność. ?? Albo i nie ?? Możliwe do weryfikacji poprzez zakup kilku paneli, najlepiej kilku sztuk typu i bardzo kosztowne testy w labie. Danych tego rodzaju w necie nie ma, sa jedynie wątpliwości szacunkowej natury czasem. [ co w sumie nie interesuje raczej nikogo _ bardziej interesują ich wyniki w relacji _ chyba racjonalne ? ;] z czysto praktycznego punktu widzenia. Każdy producent swoje najbardziej chwali _ wszyscy to wiedzą. Opinie o także są dane : a drobne i grubsze kłamstewka to norma przy każdej działalności komercyjnej : zwą to zwykle reklamą ]

Pozdro.​
 
Ostatnia edycja:

Hooman94

Well-known member
Rejestracja
Cze 4, 2022
Postów
73
Buchów
206
"FC-E4800, $432/unit with shipping + tax free to door " to 2 053,2pln napisz na alibabie do Jimmy Li z marshydro... Wychodzi taniej jak ats300pro. Wysyłka z Niemiec.
Po ile wysyłka z Niemiec? Ogólnie FC-E4800 wychodzi lepiej w testach od droższego FC. :D Też się na nią czaję powoli
 

Babaluga

Well-known member
Rejestracja
Kwi 27, 2020
Postów
121
Buchów
182

Realnie ? NIC => przy takich sprawnościach energetycznych jak teraz dla diod 660 nm i blue trudno wydusić coś więcej. Optymalizacja wyprowadzania tego co chip produkuje z obudowy_ zmiany konstrukcji obudowy chipa _ poprawienie odprowadzania ciepła z .... Redukcja strat optycznych samego panelu tak bardzo jak się da. + to o czym była mowa _ diody na niskim prądzie w granicach optimum sprawności.

Nie ma żadnej innej technologii. Nie ma perpetum mobile. Sprawności energetyczne i tak są nieprawdopodobnie wysokie w chwili obecnej. [ przynajmniej z punktu widzenia dawnych lamp HID ] Gdy sprawności niektórych typów przekraczają 80 % czy nawet podchodzą pod 91 % na zimno _ wiele już się wyciągać nie da niezależnie od tego co miało by fotony produkować. Nawet jeśli by coś wydumano to co ? w wypadku niebieskich wiele do 100% nie brak _ a 100% się i tak osiągnąć nigdy nie da. Dla białych przez zasadę działania będzie to zawsze mniej : dla czerwieni wzrost 10% w stosunku do tego co jest może ? Nie wiem ;). Nie jestem fizykiem ciała stałego :lol: nie wyznaje się na tym ani trochę. Wiem co piszą specjaliści.

Stosunkowo świeże :=> [ w środku to samo co było wiadome od zawsze w zasadzie _ panele kolorowe z jakimś udziałem bieli lub i bez _ to się nie brało z powietrza : zasada działania ustrojstwa się nie zmienia _ zmieniają się osiągane sprawności przez rozwój technologii _ jak każda technologia kiedyś osiągnie to realnie możliwy do wyduszenia limit _ jak wspomiano jest ton taki, że nic więcej się potem już nie zmieni _ przez zasadę zachowania energii]


zależność sprawności od gęstości prądu na powierzchnię chipa/

m_41438_2020_283_fig2_html.jpeg

Jedna z metod zwiększania sprawności => więcej LEDów niż jakiś czas temu przy tej samej mocy : blisko optimum dla.

wpływ temperatury na sprawność => im niższy prąd na chipie tym łatwiej utrzymać temperaturę niżej.
[ dodatkowo trwałość zależy od temp i prądu na bardzo ]

m_41438_2020_283_fig3_html.jpeg


przewidywania rozwoju. Ostry wzrost mamy za sobą => wypłaszcza się to : teraz sprawności nie będą rosły już skokowo.
to dla mixu dwukolorowego na najsprawniejszych diodach _ raczej oświetlenie suplement do szklarni.

m_41438_2020_283_fig4_html.jpeg


czynniki na tacy :​
  1. LED drive current​
  2. LED junction temperature​
  3. Driver efficiency​
  4. Optical losses in the fixture​
wpływ temp na trwałośc.

m_41438_2020_283_fig5_html.jpeg


następny kawałek :

Using more typical parameters:
  1. Drive current achieves 90% of the reported LED efficacy.​
  2. Temperature management achieves 90% of the reported LED efficacy (at 25 °C).​
  3. The LED driver is 90% efficient.​
  4. Protected LEDs in the fixture achieve 92% optical efficiency.​
The resulting fixture efficacy would be 0.90 × 0.90 × 0.90 × 0.90 = 67% of the reported efficacy of the LEDs.

In 2014, the best LED fixtures had an efficacy of 1.7 µmol J−1 (ref. 57).

Now, fixture efficacies of 2.5 to 2.8 µmol J−1 for white + red fixtures and 3 µmol J−1 for blue + red fixtures have been achieved (Table 2).

i podsumowanie =>

Summary​

  • Blue LEDs are now 93% efficient, phosphor-converted “whites” are 76% efficient, and reds are 81% efficient when run at the near-optimal conditions of 100 mA mm−2 and a junction temperature of 25 °C.​
  • Both junction temperature and drive current density will affect the photon efficacy of LEDs, and in general, the most efficient LED fixture will run their LEDs at low drive currents. However, a lower drive current results in a lower photon output per LED, and the resulting fixture will require many LEDs to achieve a high photon output and thus will be more expensive.​
  • Broad spectrum distribution of photons is useful for diagnosis of plant disorders. Broad spectrum lighting is not necessarily beneficial for photosynthesis or plant growth. Unique spectra, selectively applied during specific stages of the life cycle, can, however, have a beneficial effect on plant shape and development.​
  • The calculations in this paper show current possible performance levels of LED fixtures of 3.4 µmol J−1 for white + red fixtures, and 4.1 µmol J−1 for blue + red fixtures. These values are significantly higher than current typical values of 2–3 µmol J−1.​

Nic więcej nie ma co czytać i wnikać. => tubę można sobie darować. W wypadku gdy diody są chronione czymkolwiek => nawet do 10% światła może to zwyczajnie zeżreć. etc.




fc e4800 => równomierny rozkład światła na 1,2x1,2 m przez odpowiednio zaprojektowany nierównomierny układ diod : Nie drogie diody w gigantycznej ilości _ nisko puszczone. Prawdopodobnie wszystko co przy racjonalnej konstrukcji i niewysokiej cenie dało sie z tego wydusić. W porównaniu z ceną topowych paneli z przed kilku lat podchodzących pod _ i mających pomiarową sprawność użyteczną tę samą.. Jest to spora zmiana.
ATS ma teoretycznie lepsze diody : ale raczej realne osiągi nie odbiegają [ sprawność ? ] Problem w tym, że dane jakie są są od producenta a oni nie podają np. protokołu pomiarowego : czasem podawali sprawność samych diod. Nie wiadomo czy deklaracja jest na zimno czy po nagrzaniu się : ITP. Raporty wykonane zgodnie z protokołem "normowanym" to raczej białe kruki. Jak się chce je mieć trzeba wysyłać panel na koszt własny do porządnego labu ;)
Wierzysz w deklaracje 2,8 lub nie _ pan migrow np. swego czasu mówił o stratach led w boksie _ i jeśli jego pogadankę można traktować zupełnie poważnie [ dla połkierunkowego mylaru ] imo. raczej zawyżają realną sprawność. ?? Albo i nie ?? Możliwe do weryfikacji poprzez zakup kilku paneli, najlepiej kilku sztuk typu i bardzo kosztowne testy w labie. Danych tego rodzaju w necie nie ma, sa jedynie wątpliwości szacunkowej natury czasem. [ co w sumie nie interesuje raczej nikogo _ bardziej interesują ich wyniki w relacji _ chyba racjonalne ? ;] z czysto praktycznego punktu widzenia. Każdy producent swoje najbardziej chwali _ wszyscy to wiedzą. Opinie o także są dane : a drobne i grubsze kłamstewka to norma przy każdej działalności komercyjnej : zwą to zwykle reklamą ]

Pozdro.​
Pojawiła się promocja na https://growworldsklep.pl/pl/p/LAMP...LIGHT-300W-OBSZAR-OSWIETLENIA-110X110CM/13306
Na diodach osram z deklarowanym 2.8 umol. 😱.
Warto dopłacic czy brać normalną wersję fc3000
 

KajmanNoNWO

Well-known member
Rejestracja
Lip 3, 2012
Postów
414
Buchów
170
Pojawiła się promocja na https://growworldsklep.pl/pl/p/LAMP...LIGHT-300W-OBSZAR-OSWIETLENIA-110X110CM/13306
Na diodach osram z deklarowanym 2.8 umol. 😱.
Warto dopłacic czy brać normalną wersję fc3000
A czego nie fc-e4800... Ten sam hajs.
Tu masz test fc-3000
 
Ostatnia edycja:

KajmanNoNWO

Well-known member
Rejestracja
Lip 3, 2012
Postów
414
Buchów
170
Nie wiem gdzie w takiej cenie ale fc 3000 to 2tys a fc4800 to 3tys
Wejdź na stronę Alibaba"kropka"com lub ściągnij aplikację Alibaba znajdź sklep mars-hydro i napisz do sprzedawcy... Przy pomocy translatora idzie się dogadać po angielsku...
 

Babaluga

Well-known member
Rejestracja
Kwi 27, 2020
Postów
121
Buchów
182
Dobra ostatnie pytanie ze względu na "promocje" jaka się pojawiła.
Tutaj mamy Mars Hydro na ledach OSRAM i Samsung z deklarowanym obłednym 2.8umol

I Lumatek 300w pro


Pytanie. Wierzyć w te deklarowane 2.8umol.
Czy może zostać na ledach od lumatek.
Przeglądałem testy itd i wychodzi że pomijalna jest różnica między nimi.
Więc pozostaje kwestia konstrukcji oraz samych led, która jest lepsza, bo pieniądze takie same.
Zabieram się wreszcie za budowanie nowego growbox 1x1x2. I pozostało mi tylko wybrać światło dla dam
Za wszelkie sugestie i podjęcie decyzji niech wam Bob w gr/w wynagrodzi 💪🤠😉
 

KajmanNoNWO

Well-known member
Rejestracja
Lip 3, 2012
Postów
414
Buchów
170
Dobra ostatnie pytanie ze względu na "promocje" jaka się pojawiła.
Tutaj mamy Mars Hydro na ledach OSRAM i Samsung z deklarowanym obłednym 2.8umol

I Lumatek 300w pro


Pytanie. Wierzyć w te deklarowane 2.8umol.
Czy może zostać na ledach od lumatek.
Przeglądałem testy itd i wychodzi że pomijalna jest różnica między nimi.
Więc pozostaje kwestia konstrukcji oraz samych led, która jest lepsza, bo pieniądze takie same.
Zabieram się wreszcie za budowanie nowego growbox 1x1x2. I pozostało mi tylko wybrać światło dla dam
Za wszelkie sugestie i podjęcie decyzji niech wam Bob w gr/w wynagrodzi 💪🤠😉
Jeśli te dwa są do wyboru... Lumatek😉
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół