nasiona marihuany

Lampa do doświetlania warzyw i ziół na parapecie. V-TAC na uluminiowych profilach

Wyszukiwarka Forumowa:

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Rozpoczynam budowę doświetlacza do roślin na parapecie. W zasadzie doświetlacz już gotowy, ale jednak będzie nieco inny. Gotowy można zobaczyć w śmietniczku: https://www.forum.haszysz.com/threads/pomiary-żarówkoledów-i-nie-tylko.126211/page-12
Zmieniam koncępcję(dziś przez takiego jednego trola mnie naszło na zmiany), by wydusić z lampy więcej światła, ale przede wszystkim, by wydłużyć jej trwałość.
Lampa będzie miała za zadanie uzupełnić światło słoneczne na parapecie. Będzie pracowała z programatorem czasowym oraz z czujnikiem zmierzchu tak, by pracowała, kiedy do roślin dociera zbyt mało światła przez okno, czyli przed południem, po południu i w pełnym zakresie czasu ustawionego na programatorze w dni pochmurne.
Źródłem emisji fotonów zajmą się bebechy lamp V-TAC 9,5W 6400K. Dlaczego te? Uważam że warto dopłacić do popularnych i robiących bardzo dobrą robotę Philips ze względu na niższe temperatury pracy V-TAC co jest wynikiem ich lepszej sprawności i powinno pozytywnie przełożyć się na ich żywotność. Barwa zimna, bo od późnej zimy będzie wegowanie papryk i pomidorów, natomiast od jesieni, lub wcześniej będzie doświetlać zielnik, źródło świeżych ziół w okresie jesień-zima-wiosna(aż znowu ustąpią miejsca sadzonkom papryk i pomidorów). Planuję, by lampa wytrzymała te 3 max 4 lata. Po tym czasie na pewno będzie lepiej zrobić nową z nowych, jeszcze sprawniejszych źródeł. Aby pomóc lampie tyle wytrzymać, bebechy wylądują na aluminiowym profilu, odprowadzającym ciepło. Będą jeszcze pomidory w domu zimą, ale to już inna historia ;)
Na tą chwilę dumam i myślę, co i jak. A zaczyna się to tak.



 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Mam rozkminkę jak to rozłożyć. Parapet ma szerokość 112cm pomiędzy ściankami, a długość od ramy okna do końca 43cm, a licząc od szyby prawie 46cm, no i rośliny z ostatniego rzędu pewnie trochę wyjdą po za krawędź parapetu w stronę pokoju, czyli liczę 50cm. Mamy 112x50 czyli 0,56mkw. Dalej myśląc, planty no połowy maja mocno się rozrosną i może przyda się zwiększyć powierzchnię z tych 46 do np 60-70cm czyli płyta wystająca 15-25cm po za parapet. Powierzchnia się zwiększy do 0,67-78mkw. Robić dwie belki, albo trzy. Więcej belek nisko zawieszonych, to znowu zacienienia i czy coś zyskam, zwiększając liczbę belek, czy nie warto. A może dodać odbłyśniki do świetlówek liniowych. Mógłbym lampę podciągać wyżej, a to mniejsze straty na zacienieniu(niby, bo skrzydełka odbłyśników dodadzą swoje). Albo obserwować pogodę i lampę opuszczać i włączać tylko, jak ma być pochmurny dzień? Im więcej myślę, tym więcej pytań :D
@sub23 Jak byś to rozwiązał?
 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Ok przemyślałem trochę temat i będą dwie belki po 8 krążków ledowych czyli 16 i prawdopodobnie dojdzie odbłyśnik od strony mieszkania. Belki będą miały regulowaną przestrzeń między sobą. Mało tego, i to zainteresuje też @sub23, wszystkie krążki będą podpięte pod inny zasilacz, a właściwie trzy, a to połączenie diod będzie równoległe.
Tak sub, robiłem dzisiaj pomiary czterech krążków podpiętych równolegle pod jeden ori zasilacz i prądy były równe pomimo falowania(słaby miernik do takich rzeczy). Test temperatury ori zasilacza dokonany paluchami też nie wykazał, by te zasilacze były tak nisko sprawne. Transformator był ledwo wyczuwalnie ciepły po 15 minutach świecenia. Podłączę pod trzy swoje zakurzone zasilacze led cob, które uwaga, będą połączone szeregowo :D Zasilacze wymienię tylko dlatego, by regulować mocą, chociaż nie wiem, czy będzie mi to potrzebne. Jeden zasilacz daje coś ponad 46V bez obciążenia, trzy w szeregu dają 140V a spadek na V-TAC 9,5W wynosi pod ori zasilaczem 130V. Zasilacze wcześniej testowałem równolegle i też się dało tak z nich korzystać. Jednak nie polecam nikomu na pałę podłączać zasilaczy równolegle, czy szeregowo, bo można je spalić. Trzeba najpierw sprawdzić miernikiem, czy nie występują jakieś różnice potencjałów między ich biegunami.
 
Ostatnia edycja:

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Lampa już wisi i jedna belka świeci. Jednak zmieniłem koncepcję zasilania. Moje zasilacze zostawiam do innego projektu, a wykorzystałem oryginalne zasilacze. Krążki chciałem puścić niżej by zyskać na sprawności, więc podłączyłem dwa krążki z V-TAC 9,5W szeregowo pod jeden zasilacz z V-TAC. I tu o dziwo moc lampy nie spada lecz rośnie(prawdopodobnie skutek grzejących się zasilaczy, bo temperatura krążków jest bardzo dobra). Moc jednej belki z ośmioma krążkami w takiej konfiguracji stabilizuje się na 60W(gdy były w konfiguracji 1 krążek pod 1 zasilacz, to belka miała moc 73W) czyli dwie belki mają moc 120W.
Projekt w ciągłej budowie, dlatego wygląda, jak wygląda ?

 
Ostatnia edycja:

C696

Well-known member
Rejestracja
Lut 6, 2021
Postów
691
Buchów
519
do chlodzenia takich ledów lub pasków wystarczy taki profil alu ? nie musi mieć żeberek ? jak rozumiem po wypowiedzi w moim temacie żeberka mają sens w przypadku chłodzenia ich np wentylatorem ? mocno się nagrzewa taki profil ?
 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
To zależy jaka moc i sprawność na jaką powierzchnię profilu. Nie mam pirometru, ale na dotyk mam coś powyżej 40stopni?
Żeberka mają sens, jeśli są z boku przy chłodzeniu pasywnym, lub od góry z wentylatorami.
Do pasków tym bardziej wystarczy, bo pasek o długości 1 metr nie ma tak dużej mocy a i sprawność ma większą, więc mniej ciepła wytwarza.
Do pasków użyłbym mniejszych profili, najlepiej takich, jak w Twoim temacie projektu @sub23 czyli profil T
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

I tu o dziwo moc lampy nie spada lecz rośnie(prawdopodobnie skutek grzejących się zasilaczy, bo temperatura krążków jest bardzo dobra). Moc jednej belki z ośmioma krążkami w takiej konfiguracji stabilizuje się na 60W(gdy były w konfiguracji 1 krążek pod 1 zasilacz, to belka miała moc 73W) czyli dwie belki mają moc 120W.
Projekt w ciągłej budowie, dlatego wygląda, jak wygląda ?

Może by było jednak warto się tych zasilaczy pozbyć ? Ile z tej mocy idzie na grzanie się zasilaczy a ile na diodach ?
Wygląda na to, że mój plan aby spiąć 2 krążki na jeden org. zasilacz nie ma sensu. ;(
 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Spinając dwa krążki szeregowo pod jeden zasilacz teoretycznie sprawność zasilacza powinna pójść w górę, ponieważ stabilizator mniej ma napięcia do wytracenia. Zasilacz daje 320V bez obciążenia, a jeden krążek przy prądzie jaki daje zasilacz ma spadek 130V. I tak zyskałem na sprawności z polepszenia chłodzenia diod i trochę mniejszego prądu. Mi to wystarczy ;)
Koszt panela
V-TAC 9,5W 16x14,90zł= 238,40zł
10m przewodu 10zł
wtyczka 3zł
czujnik zmierzchu 31zł + 9zł paczkomat 40zł
profile i resztę miałem za free
Łącznie 292zł
 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
Czały czas na zewnątrz szaro, buro i ponuro, ale pomidorki zadowolone. Po przepikowaniu, każdy ma swój kubeczek. Papryka za to leci w kulki. Z pierwszego wysiewu wyszły dwie, z drugiego dosiania po tygodniu wychyliła się jedna. Świeci nadal 60W.

 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
mocno się nagrzewa taki profil ?
Przy temperaturze powietrza 33,6, na czarnej taśmie naklejonej na profil jest 42,7 stopnia przy samym krążku. Może uda mi się znaleźć cieplejsze miejsce.
 
Ostatnia edycja:

Eko

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
3,326
Buchów
4,334
Odznaki
13
nie wiem czemu mnie odrzucaja te dwa przezroczyste kubki ,az musze cos napisac o tym ,heheh bez urazy prosze, więć tak ten organ roślinny zwany korzeniem w większosci roślin jest stworzony do życia pod ziemią ,czyli w ciemnosci , wiec zazwyczaj nie lubią byc na wierzchu i nie lubią byc naswietlane i swiatło im poprostu nie służy i może zaszkodzic ,prosze zasłoń to chodzby taśmą. Apropo oświetlanie , palnuje zrobić podobne do oswietlenia akwarium i roslin nad akwarium , mowia ze bedzie za mocne to swietlenie ale spróboje zobaczymy co z tego wyjdzie :) moze sie okazac fajna alternatywa i w dodatku tanią
 

HollyWeed

Well-known member
Rejestracja
Lip 11, 2019
Postów
206
Buchów
69
@ekoludek

 

Gość.

Well-known member
Rejestracja
Paź 8, 2020
Postów
1,833
Buchów
1,827
nie wiem czemu mnie odrzucaja te dwa przezroczyste kubki ,az musze cos napisac o tym ,heheh bez urazy prosze, więć tak ten organ roślinny zwany korzeniem w większosci roślin jest stworzony do życia pod ziemią ,czyli w ciemnosci , wiec zazwyczaj nie lubią byc na wierzchu i nie lubią byc naswietlane i swiatło im poprostu nie służy i może zaszkodzic
Korzenie rosną tam, gdzie jest wilgoć. Światło wydaje się nie mieć dla nich znaczenia. Poniżej system nawadniania Maxitrop Blumat. Zdjęcia nie musiałem daleko szukać ;)

Apropo oświetlanie , palnuje zrobić podobne do oswietlenia akwarium i roslin nad akwarium , mowia ze bedzie za mocne to swietlenie ale spróboje zobaczymy co z tego wyjdzie :) moze sie okazac fajna alternatywa i w dodatku tanią
Mała podpowiedź bo widzę jaki błąd przy konstrukcji popełniłem i czego żałuję. Mianowicie temperatura barwowa. Mam 6400K, a mogłem dać 4000K. Rośliny roślinami, ale ja też przebywam przy tym świetle.
A jeśli chodzi o doświetlanie akwarium, czy roślin egzotycznych, to odżałuj kilka złotych więcej i wybierz oświetlenie z najwyższym CRI/RA dla lepszej głębi kolorów. Barwa 4000-4500K najnaturalniej podkreśli kolorystykę. Wtedy naturalne ubarwienie rybek/roślin utworzy efekt WOW ;)
 
Ostatnia edycja:

Eko

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
3,326
Buchów
4,334
Odznaki
13


Mała podpowiedź bo widzę jaki błąd przy konstrukcji popełniłem i czego żałuję. Mianowicie temperatura barwowa. Mam 6400K, a mogłem dać 4000K. Rośliny roślinami, ale ja też przebywam przy tym świetle.
A jeśli chodzi o doświetlanie akwarium, czy roślin egzotycznych, to odżałuj kilka złotych więcej i wybierz oświetlenie z najwyższym CRI/RA dla lepszej głębi kolorów. Barwa 4000-4500K najnaturalniej podkreśli kolorystykę. Wtedy naturalne ubarwienie rybek/roślin utworzy efekt WOW ;)
własnie mam 4000 bo mi zostało z budowy weg boxa 4 sztuki i cche sie wykorzystac , ogolnie stosuje odpowiednie oswietlenie w innych zbiorniakch ale wlasnie chce sprobowac dla ciekwaosci to moze zrobie jakas relacje :D hehehe
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół