• Uwaga! Uprawa konopi w Polsce i w większości krajów jest nielegalna lub wymaga specjalnych zezwoleń. Przed wykorzystaniem informacji zawartych na tym forum lub w innych naszych serwisach upewnij się jakie przepisy regulują uprawę w Twoim kraju.
  • Chcesz pomóc w rozwijaniu forum? Zamieść link do Forum.Haszysz.com na swojej stronie lub blogu

Landrace Strains: 10 False Claims from Page 1 of Google. DO PRZETŁUMACZENIA.

#

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
13,107
Buchów
13,172

Dziku Protagonista.

Well-known member
Rejestracja
Maj 11, 2018
Postów
322
Buchów
747
Odznaki
5
trochę nowych słów się poznało i pozapisywało do notesu.
nie uważam, że mój angielski jest perfekto, ale chyba zły też nie.
jeśli macie jakieś trafne sugestie co źle zrobiłem, to nawijajcie śmiało.


"

1
"całość genetyki "landrace", opiera się na stu procentowych szczepach "Sativa" i "Indica". " (Alchimia)

Dzięki badaniu wykonanym przez " Small i McPartland", które zostało opublikowane w kwietniu 2020, ustalono w nim, że istnieje naturalne zróżnicowanie w populacji - Sativa i Indica , które miały swój początek w Azji Środkowej, a także południowej.

Termin Indica/Sativa, może być użyty w odniesieniu do oryginalnych szczepów pochodzących z tamtejszych ziem.
Jednakże, nie można w nim opisać teraźniejszych, nowoczesnych, hybrydowych szczepów konopi.

Należy jednak zaznaczyć, że wiele odmian "landrace" - to hybrydy pomiędzy tym co obecnie Small uznaje za dwie formalne, botaniczne odmiany. (był. indica (Sativy) i był. afghanica (Indicas).

John McPartland opisuje następujące szczepy typu Indica-Sativa-Ruderalis jako taksonomie werbalną. Jednakże termin ten pochodzi z badań Richarda Schultesa z lat 70`.
Termin Indica-Sativa w werbalnym znaczeniu jest problematyczny dla zrozumienia,poznania każdego rodzaju konopi. Owe terminy są bezużyteczne w przypadku hybrydowych szczepów dostępnych w Holandii, czy też Ameryce i nie odpowiednie w przypadku wielu odmian Landrace.

Konopie nie są roślinami, których występowanie ogranicza się do określonych granic. Z kolei to odnosi się do uprzedzeń ludzi na temat założeń o odmianach Indica-Sativa. Tak samo jak w przypadku kultur, geografii.

Trzymając się prostej morfologii odmian Indica-Sativa, populacje konopi indyjskiej często krzyżują się po między różnymi typami w regionach o dużej różnorodności biologicznej.
Należą do nich : Północny Pakistan, a także Południowy Afganistan.
Intergrafia oznacza przejście do innej formy poprzez ciąg interweniujących form.
U roślin konopi indyjskiej, krzyżowanie genetyczne występuje we wszystkich kierunkach. Poprzez szczepy udomowione, a dzikie, oraz stereotypowe szczepy Indica. A także w obrębie jednego konkretnego danego szczepu.

Na przykład jeśliby zacząć od Himalajów Indyjskich i udomowionych tam tzw. roślin konopno-polnych tzw "landrace" krzyżujących się z tzw. konopnymi-chwastami-ruderalnymi, które mogą rosnąć w około tamtejszych wiosek.
Na jednym z krańców pola, znajdują się, duże rośliny, a także małe rośliny drobne/drobno listne. Z drugiej strony w około, hałd, ścieżek i rowów występują konopne-chwasty drobne/drobno listne, a w między czasie pomiędzy tymi dwoma rodzajami znajdują się rośliny wykazujące ciągłą serię form pośrednictwa. Jest to tzw. kompleks uprawnych konopnych chwastów roślinnych.

Przemieszczając się z Nepalu do Afganistanu, zbliżając się do pasma Hindu Kush, stają się powoli powrzechne stereotypowe cechy gatunku Indica. Charakteryzujące się szerokimi liśćmi, czy wszesnym dojrzewaniem.
W Pakistańskim Kaszmirze rośliny typu Indica są powrzechnie spotykane. Choć nadal owe szczepy posiadają tendencje do większego wzrostu i dojrzewania dopiero na początku listopada.

W dolinie Tirah lub Pakita, karłowate lub półkarłowate warianty roślin, są znacznie bardziej powrzechne i bliżej przypominające rośliny Indica. W tym przypadku szeroki obraz geograficzny jest zróżnicowany w dużym stopniu. Tu występuje kluczowe zastrzeżenie.
Brian D.Colwell pisze, że "ogólnie rzecz biorąc, szczepy marihuany Landrace są zadziwiająco spójne w obrębie konkretnego danego szczepu.
100% Sativa, albo 100% Indica"
W rzeczywistości, jeśli chodzi o region taki jak Hindu Kush, otaczająca rzeczywistość jest często zupełnie inna.
W Pakistanie, a także dużej części Afghanistanu stereotypowe rośliny typu Indica, najczęściej występują jako ekstremalne warianty w obrębie populacji jednego gatunku.
Nawet w Tirah lub Chitral na jednym polu u Landrace można zazwyczaj znaleźć szereg cech roślin szerokolistnych, zwartych, bujnych, aż po wąsko listne, wysokie, luźne. Oraz po małe szczepy i każdą ich permutacje.
Ostatecznie szczepy, które konsekwentnie odpowiadają stereotypowi Indica wydają się być żadkością. Tak samo jak nowoczesnego typu wśród lini Landrace.

Nawet w latach 70' powrzechne były wąskolistne warianty w pozornie "czystych Indyjkach". Zarówno wtedy jak i obecnie, co pokazały pierwsze fotografie Afghani #1, autorstwa Mela Franka.
Landrace z bliskiego wschodu i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, są karłowate lub półkarłowate, ale w obrębie ich populacji, rośliny częściej wykazują wąskie liście niż szerokie.
Himalajskie Landrace są zasadniczo w morfologii sativą, ale wykazują chemotypy kanabidoidalne zupełnie jak te z typu Indica, prawdopodobne jest to, że istnieją one w kompleksach uprawowo chwastowych.
Poszczególne rośliny z autentycznych Landrace typu Indica wytwarzają różne efekty w działaniu. Od stereotypowych sedacji typu Indica, do hipotecznych efektów typu Sativa. Kategorie więc nie odnoszą się w uporządkowany sposób do tych z populacji.
Wszystko sprowadza się do tego, że na długo przed erą "Hippy" wiele populacji Landrace było wykorzystywane do produkcji Haszyszu w Azji z powstałych roślin już indentyfikowanych jako mieszaniec typu Indica / Sativa.

Natomiast w tropikach południowo-wschodniej Azji poza obszarami, które zostały zrujnowane przez występowanie hybryd, mogły, znajdować się czyste geny sativy. Autentyczne landrace zazwyczaj pochodzą jako hybrydy różnych czystych odmian innych roślin w typie landrace Sativa.
W laosie i Tajlandii prawdopodobnie obraz ten jest szczególnie złożony, ponieważ landrace mogą częściowo pochodzić od populacji Yunnanese.

Prawdopodobnie utrwalenie szerokolistne jest w samym sobie czymś w rodzaju rozproszenia uwagi, szczególnie w ścisłym kontekście taksonomi, gdzie ważniejsza jest sama powierzchnia liści.

Wiele upraw o złożonych lisciach, takich jak konopie indyjskie, rozwija duże liście jako cechę adaptacyjną, pod wpływem sztucznego udomowienia.
Natomiast małe liście rozwijają się, wtedy gdy w naturze rośliny rosną dziko. Uprawy udomowione mogą przechodzić na dzikie fenotypy w ciągu 50ciu pokoleń.

Z punktu widzenia taksonomi, wykorzystanie wielkolistnych liści do rozróżnienia rzekomych gatunków konopi jest błędem w rozumieniu teorii taksonomicznej.
Sativa i Indica to udomowione odmiany, stworzone przez ludzkość, więc nie można przypisać ich do gatunku. A przypisanie do jakiejkolwiek innej rangi taksonomicznej jest trudnym zadaniem, które najlepiej należy zostawić wyszkolonym taksonomom.

Poza dyskusją na temat tego czy Indica / Sativa powinny być uznawane za gatunki, pod gatunki itp. główny wniosek jest taki, że dowody wskazują na to, iż w większości populacji genetyka landrace powstała w wyniku hybrydyzacji pomiędzymy nimi.
Dotyczy to nawet osób zatrudnionych przy produkcji marihuany w tropikach - "Czyste Sativy " innymi słowy, które w Tajlandii rolnicy i Laosie nazywają hybrydowymi szczepami z których większość to hybrydy mieszańce - innych roślin landrace wykazujacych bardzo duze podobieństwo do wschodnio azjatyckiej konopi.
Jest możliwe, że w XVIII wieku do Yunnan zostały wprowadzone udomowione szczepy konopi z Azji Środkowej.

2. "odmiany Landrace są bardzo stabilne i występują w bardzo niewielu odmianach, jeśli w ogóle - to od jednej rośliny do drugiej" (Alchimia)

pewnego razu klient z Libani napisał mi Wiadomość. że odmiany były bardzo zróżnicowane morfologicznie. dotyczyło to zwłaszcza północnych landrace, czyli tych uprawianych na tradycyjną żywice w rejonach takich jak Himalaje, Hindu Kush i bliski wschód.

Landrace zwykle wykazują duże zróżnicowanie w około ich podstawowego motywu. Ta cecha motywu podstawowego o ogromnej różnorodności w jego obrębie, wynika z tradycyjnych metod selekcji tj. otwartego zapylania z ograniczonym doborem żeńskim.
Jak pisze Ernest Small jest to wiodący autorytet w dziedzinie marihuany.

"Landrace zazwyczaj maja znacznie szerszą bazę genetyczną odpowiadającom szerszemu, zakresowi i szerszej adaptacji do stresów. Zwłaszcza do lokalnych warunków środowiskowych i czynników biotycznych w których zostały wybrane"

3. "szczepy czystej marihuany (nazywane również landrace lub czystymi genetykami) rozwinęły się w naturalnym środowisku i nigdy nie były krzyżowane z żadną Inną odmianą, lecz, były hodowane poprzez wiele pokoleń (Alchimia)

Ponownie podkreślono, że genetyki landrace maja bardzo szeroką bazę genetyczną szczególnie w porównaniu z prawdziwymi odmianami i nowoczesnymi odmianami doniczkowymi. Niewiele jednak wielbicieli zdaje sobie sprawę, że większość landrace powstały jako hybrydy między sobą. Główną tego przyczyną są duże fale dyfuzji kulinarnej i konsumpcyjnej m.in w epoce osiowej, XVIII wieku, epoce kolonialnej.

Ostatnie przykłady tej dyfuzji obejmują transfer nasion z Afganistanu do Tirah i Libanu w latach 70', do Himachol Pradesh oraz Neapolu w latach 80'. także do Maroka w latach 00'.
Rezultatem tego jest nie odwracalna utrata różnorodności biologicznej na przestrzeni setek a nawet tysięcy lat.


4. "Poza Azją Środkową wszystkie genetyki landrace, są wynikiem zdziczałych kultywarów szczepów wybiórczo hodowanych przez ludzi, które w następstwie dostosowały się stopniowo do środowiska w miarę upływu czasu.

W rzeczywistości, główne landrace znalezione poza Azją Środkową to tzw. południowe landrece, które były transportowane poprzez ludzi ma całym świecie, przyworzących je z różnych zakątków globu w postaci nasion lub szuszu.
Imperium brytyjskie eskportowało marihuanę do hinduskich niewolników pracujących na Karaibach z kolei Angolscy niewolnicy przywozili ją z Afryki do Brazylii i innych terytorii kolonialnych.
Wydaje się, że główne historyczne rozpowszechnianie uprawy marihuany z Azji Środkowej w epoce żelaza i w późniejszym okresie średniowiecza wiązało się też z samym transportem nasion.
Innymi słowy, historia uprawy konopi najprawdopodobniej wiązała się z udomowieniem w rożnych miejscach i czasach, w połączeniu z nagłymi dużymi falami samej dyfuzji uprawy i udomowienia, które miały miejsce w latach 60'.70'.

5. "dobrymi przykładami szczepów landrace są :" lambo's bread " z Jamajki, Hindu Kush z bliskiego wschodu," Swazi Gold " z południowo centralnej Afryki (greencamp)

Jest to powrzechne nieporozumienie, że pojedyncze regiony, takie, jak Hindu Kush, mają tylko jedną jedyną genetykę. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej zróżnicowana a także różna.

W badaniach UNODC dotyczących konopi Afgańskich wymieniono kilka różnych szczepów, takich jak Watani i Mazari. Nie jest jasne, w jakim stopniu te nazwy odnoszą się do konkretnych genetyk landrace.
Jednak nawet nie wielki rejon Hindu Kush taki jak Chitral, wydaje się mieć więcej niż jedną rozpoznawalną, odrębną genetykę pod uprawę.

Powrzechne błędne przekonanie, że termin "Lambo's Bread" odnosi się do konkretnego szczepu, jest przykładem na to jak publicznie rozumienie landrace jest pogrążone w błędzie.
"Chleb Baranka/Lambo's Bread " jest epitetem dla marihuany, która wywodzi się z tradycji sakramentalnych Rasty, które same w sobie wywodzą się praktyk hinduistycznych, chrześcijańskich i nie tylko, lecz także z komunii świętej.

Nazwy najbardziej kojarzone z Suazi to "Czerwony Suazi", "Roibart (czerwony buzydygan)" z tego względu, że marihuana ze Suazji jest o czerwonym pheno.

Te same punkty odnoszą się do twierdzenia Briana D.Callwela, że "szczepy landrace pochodzące z Azji Środkowej i Południowo Wschodniej obejmują między innymi Ałtaj, południowo środkową Rosję, Mongolie, Kambożdżę, Luang Prabang, Nepal, Tajwan"
Żadne z tych miejsc nie odpowiada jednemu szczepowi landrace.


6. "Jedną z największych wad Landrace jest bardzo słaba adaptacja środowiskowa"

Jest to całkiem nie prawdziwe stwierdzenie, wyjaśnia Ernest Small, szeroka baza genetyczna landrece daje im szerszy zakres zmienności i adaptacji do stresów i chorób niż samym nowoczesnym odmianom oraz hybrydom

nawet rozpowszechnione przekonanie, nie rodzi w praktyce, że szczepy Hindu Kush nie są w stanie poradzić sobie w wilgotnych i deszczowych warunkach.
Pewien klient the Real Seed Company z powodzeniem wyhodował druga generację Chitrali landrace w partyzanckiej uprawie na Hawajach. Uprawiana roślina wytrwala kilka ciężkich i deszczowych burz. Roślina nie wykazywała oznak pleśni. Mazar-i-Sharif syryjskiej genetyki landrace również wykazały odporność jak poprzednik na klimat północno europejski i przybrzezny Ameryki Północnej.

8. "dokumenty sięgające 2900 r.p.n.e dają nam znać, że marihuana od tysięcy lat jest integralną częścią ludzkiej kultury na całym świecie". (leafy, greencamp, wikileaf, honest marijuanna)

wydaje się, że jest to nawiązanie do mitologicznego chińskiego cesarza Fuxi, który według legendy urodził się z ciałem węża, około 2900 r. p.n.e. Fuxi przypisuje się rozwój rolnictwa, pisarstwa. Podobnie jak legendarnej postaci, - Żułtemu Cesarzowi. Niestety, ale nie ma dokumentów, które mógłyby to potwierdzić. Najwcześniejsze przykłady pisma chińskiego datowane są znacznie później, a mianowicie do dynastii "Shang" (ok. 1800-1200r.p.n.e) zawierają one boskie napisy na kościach wyroczni. Pierwszymi prawdziwymi odoniesieniami są wypisane tablice judeitowe z dynastii Zhou (1046-257r.p.n.e) gdzie postać marihuany ma negatywne znaczenie i utożsamiona jest z otępieniem, a także zdrewnieniem.
Ben Cao Jing i jego komentarze, dotyczą już w w większym stopniu samej marihuany oraz mogą odzwierciedlać praktyki, które sięgają, aż do neolitu.
Jednak sam oryginalny tekst został usunięty z tradycji ustnych w roku 250-200 r.p.n.e, a po upływie tego czasu został przywrócony.
Nasi prawdawni pestkowi przodkowie spożywali marihuanę jako jadalną lub chwastową herbatę. Prawdopodobnie dopiero potem jakiś geniusz wpadł na pomysł, aby ją palić. Najszybszym sposobem na haj, było jej palenie.
tzw. Pottery braziers, zostały datowane na neolit. Zinterpretowano je jako przedmioty używane do tego celu. Utwierdza to fakt, że w pewnym Rumunskim grobowcu, zostały odkryte zwęglone nasiona marihuany z 3-go tysiąc lecia p.n.e.
Średniowieczno-azjatyccy pogrzebiarze z ok 500 r.p.n.e stanowią najprawdopodobniej kontynuację tej stepowej praktyki.
Picie marihuany z naczyń powstałych po paleniu tytoniu, imitacji wina, były związane z kulturą wschodniego regionu morza Śródziemnego.

10. "większość ekspertów twierdzi, że nadal istnieje nie mniej niż około 100 szczepów landrace" (seed supreme)

to jest dla mnie nowina.


Przełożył - Dziku Protagonista.
 
Ostatnia edycja:

#

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
13,107
Buchów
13,172
Wymęczone to strasznie i kiepsko się czyta.

Bona za wysiłek możesz jednakoż dostać, podbij na PW.
 

delavega

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Kwi 17, 2015
Postów
5,176
Buchów
10,824
Odznaki
2
[MENTION=88587]dziku Protagonista.[/MENTION] dobrze byłoby jednak trochę podciągnąć ten tekst. Poprawić błędy, literówki, na końcu formatowanie.

taksonomie werbalną

Termin Indica-Sativa w werbalnym znaczeniu

Tu nie chodzi o słowo "werbalny" na pewno.

powrzechne

Na jednym z krańców pola, znajdują się, duże rośliny, a także małe rośliny drobne/drobno listne. Z drugiej strony w około, hałd, ścieżek i rowów występują konopne-chwasty drobne/drobno listne, a w między czasie pomiędzy tymi dwoma rodzajami znajdują się rośliny wykazujące ciągłą serię form pośrednictwa. Jest to tzw. kompleks uprawnych konopnych chwastów roślinnych.

Od stereotypowych sedacji typu Indica, do hipotecznych efektów typu Sativa.

Co to efekt hipoteczny? :D

Wrzuć to do jakiegoś edytora tekstu, popraw te błędy bo serio ciężko przez to przebrnąć.
Ja niedługo wrzucę swoją propozycję, może uda się sklecić razem coś fajnego bo artykuł ciekawy.
 
Ostatnia edycja:

Żul

Trujący
Obsługa forum
Moderator
Rejestracja
Lis 1, 2010
Postów
7,406
Buchów
10,561
Odznaki
3
Lambsbread, nie lambo's bread, gwoli ścisłości.

Wszystko sprowadza się do tego, że na długo przed erą "Hippy"...

:hip:
 

delavega

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Kwi 17, 2015
Postów
5,176
Buchów
10,824
Odznaki
2
Odmiany landrace: 10 fałszywych twierdzeń z pierwszej strony wyszukiwania Google

Pierwszy punkt przetłumaczony przeze mnie - tam gdzie się dało dosłownie, w innych przypadkach starałem się zachować sens. Ciąg dalszy nastąpi.
Jeśli gdzieś miałem wątpliwości to coś tam napisałem, jeśli macie zastrzeżenia/coś jest niezrozumiałe to proszę o info.
Warto byłoby to mieć po Polsku tutaj. Ciekawa lektura.

Na początek jeszcze krótka definicja z wiki:

landrace - udomowiona, lokalnie dostosowana, tradycyjna odmiana gatunku zwierzęcia lub rośliny, która rozwinęła się w czasie, poprzez dostosowanie do jej naturalnego i kulturowego środowiska.

1. "Większość genetyki landrace to 100% Sativa lub 100% Indica" (źródło: Alchimia)

[Edit: Zapoznaj się z nowymi badaniami Small & McPartland, gdzie badacze dowiedli, że istnieją naturalnie występujące różnice między populacjami roślin z rodziny Sativa oraz Indica (obecnie są one znacznie zatarte ze względu na agresywną hybrydyzację w przeciągu ostatnich 50 lat - przyp. tłum), wywodzących się odpowiednio ze Środkowej i Południowej Azji. Terminy "Indica" i "Sativa" powinny być używane wyłącznie do określania niektórych rodzimych szczepów azjatyckich, ale nie do opisywania nowoczesnych, hybrydowych odmian. Należy tu jednak zaznaczyć, że wiele landrace to krzyżówki pomiędzy tym co Ernest Small klasyfikuje formalnie jako dwie odmiany botaniczne - var. indica (Sativas) i var. afghanica (Indicas).; (var. - przeróżny, rozliczny, rozmaity, różny)]

John McPartland nazywa system Indica-Sativa-Ruderalis "rodzimą taksonomią". Ostatecznie termin ten wywodzi się z wątpliwych badań, które w latach siedemdziesiątych przeprowadził Richard Evans Schultes. Indica i Sativa w ich rodzimym znaczeniu są problematycznymi kategoriami do zrozumienia każdego typu konopi. Terminy te są bezużyteczne w odniesieniu do odmian hybrydowych, które można znaleźć w każdym, przeciętnym menu w Amsterdamie czy Ameryce Północnej, ale także niezręcznie byłoby je stosować w stosunku do wielu odmian landrace.


obr1.jpg


Etnobotanik z Harvardu Richard Evans Schultes z rośliną w typie Indica. Kandahar, Afganistan 1971

Konopia nie jest rośliną, która respektuje limity i nie daje się ująć w sztywne ramy. To dotyczy zarówno z góry wyrobionych opinii ludzi na temat podziału Indica i Sativa, jak i granic fizycznych, różnic kulturowych czy geografii.

Skupmy się jednak na prostej morfologii Indica i Sativa. Ponieważ są one w stanie krzyżować się, populacja Cannabis często łączy się stopniowo ze sobą, tworząc przy okazji ciągłą serię form pośrednich. Zjawisko to jest szczególnie intensywne w regionach o wysokiej różnorodności biologicznej, takich jak północny Pakistan i południowy Afganistan. Intergradacja (ang. intergrade) oznacza przejście w inną formę przez serię pośrednich form. W przypadku Cannabis, intergradacja odbywa się we wszystkich kierunkach: pomiędzy udomowionymi i dzikimi formami, między stereotypowymi szczepami Indica i Sativa, a także w obrębie pojedynczego szczepu.

Jeśli zaczniemy od Himalajów Indyjskich, występujące tu na przykład udomowione rośliny polowe (czyli landraces) intergradują z cherlawymi (*) roślinami ruderalnymi (roślina ruderalna - roślina zasiedlająca podłoża zmienione przez człowieka), które rosną na wsiach i wokół nich. Z jednej strony znajdują się rośliny o dorodnych liściach i nasionach rosnące na polach. Z drugiej strony, wokół hałd, ścieżek i rowów znajdują się chwasty o małych liściach i nasionach. Między tymi dwoma skrajnymi punktami znajdują się rośliny będące formami pośrednimi. Jest to tak zwany kompleks chwastów i roślin uprawnych. (crop-weed complex -jak to lepiej ująć?).

Podobnie dzieje się, gdy wrona leci z Nepalu w stronę Afganistanu, im bliżej łańcucha Hindu-Kush, tym bardziej dostrzegalne stają się stereotypowe cechy Indica - szerokie (nie szpiczaste jak w przypadku Sativa) liście, czy wczesne dojrzewanie. W okolicach pakistańskiego Kashmiru, liście i aromaty w typie Indica są powszechne, chociaż występujące tu szczepy są zwykle wysokie i osiągają dojrzałość dopiero na początku listopada. W dolinie Tirah lub Paktii, karłowate lub półkarłowate, wcześnie dojrzewające rośliny są już bardziej powszechne i towarzyszą im charakterystyczne dla Indica szerokie liście. Ponownie widzimy, jak intergradacja konopi może zachodzić nie zważając na rozległy obszar geograficzny.

Istnieje jednak kluczowe zastrzeżenie. Jeden z ulubionych ekspertów Google do spraw landrace, Brian D. Colwell, pisze:

Ogólnie odmiany konopi landrace są niezwykle spójne w obrębie szczepu, zarówno 100% Indica, jak i 100% Sativa...

Biorąc jednak pod uwagę regiony takie jak Hindu Kush, rzeczywistość często nie pokrywa się z tym stwierdzeniem. W Pakistanie i znacznej części Afganistanu, rośliny posiadające stereotypowe cechy Indica występują najczęściej jako skrajne warianty w populacji jednego szczepu landrace. Nawet w Tirah lub Chitral, na polu jednej odmiany landrace, zwykle można znaleźć spektrum cech roślin - od szerokolistnych, do wąskolistnych, wysokich i niskich. Szczepy, które są konsekwentnie zgodne ze stereotypem Indica wydają się być rzadkością, zarówno wśród landrace, jak i odmian nowoczesnych.

Nawet w latach 70', w prawie wszystkich rzekomo "czystych Indicach" powszechne były osobniki z wąskimi liśćmi, zupełnie jak na prezentowanych wczesnych fotografiach Afghani #1 autorstwa Mel Frank. Podobnie landrace z Bliskiego Wschodu i wschodniej części Morza Śródziemnego są karłowate lub półkarłowate, ale rośliny w tej populacji mają częstszą tendencję do eksponowania wąskich liści niż szerokich. Himalajskie landrace pod względem morfologicznym to głównie rośliny z rodziny Sativa, ale wykazują chemotypy kannabinoidów znane z Indica. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wspólnie występują w kompleksach chwastów i roślin uprawnych. Poszczególne rośliny z autentycznych landrace w typie Indica dają różne efekty - od stereotypowego, indyjkowego odprężenia, po hipotetycznie Sativowe. Zatem kategoryzacja Sativa-Indica nie znajduje tutaj zastosowania.

Prowadzi to do wniosku, że na długo przed erą szlaku hipisów (Hippie trail) wiele landrace stosowanych do wyrobu haszyszu w Azji pochodzi od hybryd między Sativa i Indica.

Dla odmiany, w tropikach Azji Południowo-Wschodniej i Południowej, z wyjątkiem obszarów "zepsutych" przez hybrydy, takich jak Kambożdża można znaleźć czyste Sativy. Jednak należy mieć na uwadze, że autentyczne landrace z Laosu również zwykle powstawały jako hybrydy między różnymi landrace. W Laosie i Tajlandii, ta sytuacja może być szczególnie skomplikowana i złożona, ponieważ landrace mogą pochodzić częściowo z populacji z regionu Yunnanu.

Prawdopodobnie skupienie zachodu na szerokości liścia per se jest czymś w rodzaju roztargnienia, szczególnie w ścisłym kontekście taksonomii, gdzie bardziej znacząca jest całkowita powierzchnia liścia. Wiele upraw roślin, z różnymi rodzajami listowia, takich jak konopie, rozwija duże liście. Jest to cecha adaptacyjna występująca na skutek nacisku na udomowienie konopi. Małe liście rozwijają się, gdy rośliny rosną jak chwasty lub dziczeją. Udomowione odmiany mogą osiągnąć fenotypy typu dzikiego w przeciągu około 50 pokoleń. Z punktu widzenia taksonomisty, posługiwanie się kształtem liścia w przypadku roślin z dużymi liśćmi, do rozróżnienia gatunku konopi jest błędem w rozumieniu teorii taksonomicznej. Sativa i Indica to udomowione odmiany stworzone przez ludzkość, nie można ich więc przypisywać jako gatunków. Przypisanie ich do jakiejkolwiek innej klasy taksonomicznej jest sprawą trudną i lepiej zostawić to specjalistom.

Poza debatą, czy Indica i Sativa należy uznać za gatunki, podgatunki, itp., sedno sprawy stanowią dowody, które sugerują, że większość landrace powstała w wyniku hybrydyzacji zachodzącej między landrace. Twierdzenie to jest prawdziwe nawet w stosunku do zatrudnionych przy produkcji "czystych Sativ". Innymi słowy - odmiany które farmerzy w Tajlandii i Laosie określają jako hybryda, to w większości hybrydy między między landrace, inne to krzyżówki z konopiami wschodnioazjatyckimi.UWAGI MILE WIDZIANE! :eek:gl:
 
Ostatnia edycja:

Dziku Protagonista.

Well-known member
Rejestracja
Maj 11, 2018
Postów
322
Buchów
747
Odznaki
5
Dzięki Panowie za konstruktywną krytyke, o to mi chodziło, krzyczeć, ustawiać, wytykać, poprawiać mnie, serio to pisze hehe jak coś znajdziejdzie, biorę na klate wszystko, chce się czegoś więcej nauczyć i zdobyć więcej doświadczenia w tej kwestii
będę szlifował dalej, żeby dorównać Waszym predyspozycją, nauka, nauka i jeszcze raz nauka i szlifowanie przede mną


dajcie mi jakieś dodatkowe 3 dni, postaram się to doszlifować, dopiero później wstawcie swoją przekładkę, żebym miał szansę własnymi siłami jakoś to dopracować,
 
Ostatnia edycja:

delavega

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Kwi 17, 2015
Postów
5,176
Buchów
10,824
Odznaki
2
@ALTARE dziękuję, starałem się :)

@dziku Protagonista. to co mi się jeszcze rzuciło w oczy:

Once, an early customer who grew out the Lebanese I collected in Bekaa Valley emailed me.

pewnego razu klient z Libani napisał mi Wiadomość. że odmiany były bardzo zróżnicowane morfologicznie.

Klient uprawiał odmianę Lebenese, nie wiemy skąd jest, a Libania nie istnieje :)

Major waves of diffusion of culivation and consumption of Cannabis such as in the Axial Age, 13th century, and colonial era are the primary cause of this.

Główną tego przyczyną są duże fale dyfuzji kulinarnej i konsumpcyjnej m.in w epoce osiowej, XVIII wieku, epoce kolonialnej.

Kulinaria na bok :D

Moja propozycja tłumaczenia kolejnych dwóch punktów:


2. "Odmiany landrace są bardzo stabilne i wykazują niewiele fenotypów" (źródło: Alchimia)

Pewnego razu, wczesny klient uprawiający odmianę Lebanese, którą pozyskałem w Dolinie Bekaa, wysłał mi e-maila. Nie mógł uwierzyć, że rośliny na tym etapie wegetacji były tej samej odmiany, ponieważ różnice morfologiczne między nimi były aż tak duże. Jest to zwłaszcza zauważalne w przypadku landrace z północy, uprawianych do tradycyjnego pozyskiwania żywicy w regionach takich jak Himalaje, Hindu Kush i Bliski Wschód.

Landrace zwykle wykazują wiele wariacji wokół ich podstawowego wzorca, podobnie jak symfonia Beethovena. Ten rys podstawowego wzorca połączonego jednak z ogromną różnorodnością wynika z tradycyjnych metod selekcji, tj. otwartego zapylania wyselekcjonowanych roślin żeńskich. Jak napisał Ernest Small, prawdopodobnie wiodący autorytet w dziedzinie Cannabis:

Landraces mają zwykle znacznie szerszą bazę genetyczną odpowiadającą szerszemu zakresowi zmienności i szerszemu zakresowi przystosowania do stresu, szczególnie w lokalnych warunkach środowiskowych i czynnikach biotycznych, w których były wyselekcjonowane.

3. "Czyste odmiany marihuany (zwane również czasami "landrace" lub "rasowymi" [ang. purebred]) rozwinęły się w swoim naturalnym środowisku i nigdy nie zostały skrzyżowane z żadną inna odmianą, ale są wsobne przez wiele, wiele pokoleń" (źródło: Alchimia)

Ponownie należy podkreślić, że landrace mają bardzo szeroką bazę genetyczną, szczególnie w porównaniu z prawdziwymi odmianami roślin uprawnych i nowoczesnymi hybrydami. Niewielu miłośników zdaje sobie sprawę, że większość landrace powstała jako hybrydy między różnymi landrace. Głównymi przyczynami są duże fale dyfuzji uprawy i konsumpcji konopi, jak na przykład w wieku osiowym (od ok 8 do 3 wieku p.n.e) , XIII w. i epoce kolonialnej.

Ostatnie przykłady dyfuzji tego typu obejmują transfer nasion z Afganistanu do Tirah i Libanu w latach 70' XX wieku, do Himachal Pradesh i Nepalu w latach 80' oraz do Maroka na początku XXI wieku. Skutkiem tych procesów jest nieodwracalna strata setek, a czasem tysięcy lat różnorodności biologicznej.


obr2.jpg


Landrace tajsko-laotańskie, Laos Środkowy. Zdjęcie wykonał Peter Maguire, autor polecanej książki "Thai Stick: Surfers, Scammers, and the Untold Story of the Marihuana Trade"Ciąg dalszy nastąpi. Uwagi mile widziane.
Press "Buch" to pay respects" :tiphat:


---------- Post Zaktualizowany 11:43 ---------- Data pierwszego postu 10:32 ----------

To jeszcze jeden punkt i spadam


4. "Poza Azją Środkową, wszystkie odmiany landrace są wynikiem ucieczki (lub zdziczenia) odmian, które były selektywnie hodowane przez ludzi, a następnie stopniowo dostosowały się do środowiska" (źródło: Leafly)

Faktycznie, znalezione poza Azją Środkową landrace to głównie landrace południowe (tj. ganja), które rozprzestrzeniły się po całym świecie za sprawą osób transportujących ganję i/lub nasiona. Ganja to tradycyjna nazwa dla kwiatostanów konopi. Imperium Brytyjskie eksportowało ganję do indyjskich robotników na Karaibach, angolscy niewolnicy przewozili nasiona i ganję z Afryki do Brazylii i tak dalej. Zdaje się więc, że główne historyczne dyfuzje uprawy konopi poza Azję Środkową w epoce żelaza i w średniowieczu wiązały się z transportem nasion. Inaczej mówiąc, historia marihuany w Azji najprawdopodobniej obejmuje aklimatyzację w różnych stronach świata i czasach, w połączeniu z nagłymi, dużymi falami dyfuzji uprawy i udomawiania, tak jak miało to miejsce w latach 60' i 70'.
 
Ostatnia edycja:

ALTARE

Well-known member
Rejestracja
Wrz 29, 2009
Postów
341
Buchów
4
"Jak pisze Ernest Small,... " on to dalej pisze? Czy może już napisał :D
"Nie mógł uwierzyć, że rośliny na tym etapie wegetacji były tej samej odmiany, ponieważ różnice morfologiczne między nimi były aż tak duże." - przecinek, aż
"Skutkiem tych procesów jest nieodwracalna strata setek a czasem tysięcy lat różnorodności biologicznej" - przecinek, a

Dobra robota! Kurde musiałem sobie "wsobny" wygooglować nie znałem pojęcia :D
 

Honza

Well-known member
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,493
Buchów
4,035
Odznaki
2
"Nie mógł uwierzyć, że rośliny na tym etapie wegetacji były tej samej odmiany, ponieważ różnice morfologiczne między nimi były aż tak duże." - przecinek, aż

Bez przecinka przed "aż", za sjp:
partykuła wyrażająca wyższy od oczekiwanego stopień intensywności, np. Mieli aż czworo dzieci., albo używana przed wyrażeniami nazywającymi miejsce, punkt czasowy lub określającymi kolejność: dalej lub później niż mówiący tego oczekiwał, np. Spałam aż do dziesiątej.
 

Dziku Protagonista.

Well-known member
Rejestracja
Maj 11, 2018
Postów
322
Buchów
747
Odznaki
5
@delavega co sądzisz? A i do edytora tekstu nie mam jak wrzucić bo nie mam kompa, chyba że na fona są takie gadżety, nie wiem nie interesowałem się tym nigdy jeśli chodzi o tela.

4.
"prócz samej Azji Środkowej, w całości genetyka
Landrace jest rezultatem zdegenerowanych odmian, które były selektywnie uprawiane przez hodowców. W konsekwencji tych czynów z biegiem czasu rośliny zaczęły stopniowo przystosowywać się do warunków, którym zostały poddane." (źródło: leafly)


W dobie faktów, szczepy Landrace odkryte poza granicami Azji Środkowej, nazywane są inaczej południowymi Landrace . Stało się tak, gdyż były one transportowane przez ludzi w postaci nasion z różnych rodzimych miejsc ich występowania.
Potęga Brytyjska, dostarczała konopie do swoich niewolników hinduskiego pochodzenia pracujących na obszarach kolonialnych takich jak np:. Karaiby, zaś pozostali Angolscy niewolnicy z Afryki przywozili je ze sobą do innych krajów takich jak chociażby Brazylia.

Można wysnuć wniosek, że historyczne rozpowszechnienie upraw konopi z Azji w trakcie trwania epoki żelaza, a także późniejszego średniowiecza wiąże się głównie z ich transportem.

Dzieje uprawy marihuany kojarzone są z udomowieniem jej w różnych miejscach i ramach czasowych, które miały miejsce w latach 1960 i 1970.


5 .
"miarodajnym przykładem Landrace może być odmiana " lamb's bread wywodząca się z Jamajki, czy też szczep Hindu Kush pochodzący z bliskiego wschodu oraz Swazi Gold z centralnej Afryki." (autor : greencamp)


Ogólną, powieloną nie jasnością jest fakt, który mówi, że jednostkowe regiony takie jak Hindu Kush, posiadają tylko pojedyczną genetykę.
Subiektywne spojrzenie na sprawę jest zupełnie inne i bardziej zróżnicowane.


W badaniach UNODC dotyczących konopi Afgańskich wymieniono kilka różnych szczepów, takich jak Watani i Mazari. Nie jest jasne, w jakim stopniu te nazwy odnoszą się do konkretnych genetyk Landrace.Biorąc pod uwagę skromny rejon Hindu Kush taki jak Chitral można orzec, że dysponuje on zróżnicowaną i rozpoznawalną odrębną genetyką.


Panuje błędne przekonanie że " Lamb's Bread " ukierunkowany jest do konkretnego szczepu. Świadczy to o tym, że rozumienie przyjętego przez ogół pojęcia Landrace jest pogrążone w nie jasności

Odmiana" Chleb Baranka, odnosi się do czynności sakramentalnych Rasty, które mają swoje podłoże w różnego pochodzenia praktykach, począwszy od praktyk hinduistycznych kończąc na praktykach chrześcijańskich.

Nazwy które są najbardziej kojarzone z Suazi to "Czerwone Suazi" oraz "Roibart (czerwony buzydygan)" poprzez kolor ich fenotypów.

Ma to nawiązanie do twierdzeń Briana D.Calwella odnoszących się do tego, że "genetyka pochodząca z Azji Środkowej i Południowo Wschodniej obejmuje Ałtaj, Południowo Środkową Rosję, Mongolie, Kambodżę, Luang Prabang, Nepal, kończąc na Tajwanie". więc żadne wymienione miejsce, nie odpowiada konkretnemu szczepowi Landrace


6

"Do jednych z największych wad Landrace należy słabe przystosowanie się do strefy klimatycznej w jakiej przebywają" [autor : Greencamp


jest to mylna teoria, mówi nam Ernest Small. Zróżnicowane genetyczne roślin Landrace , daje im większe pole do adaptacji i walki z warunkami. Powielone przeświadczenie, w odniesieniu do praktyki nie rodzi tezy, że odmiany Hindu Kush nie są w stanie sprostać trudnym warunkom, typu : deszcz, wilgoć.

Ogrodnikowi, który był klientem Real Seed Company, udało się zakończyć uprawę drugiej generacji Chitral Landrace na Hawajach. Omawiana roślina, wytrzymała gwałtowne tropikalne burze i towarzyszące im wichury.
Konopia nie była podatna na pleśń i inne choroby grzybowe.
Pewien syryjski osobnik Landrace o nazwie Mazar-Sharif, także wykazywał cechy zaadaptowania jak jego poprzednik do klimatu północno europejskiego oraz przybrzeżnego Ameryki Północnej.8
"zapiski ludzkości sięgające aż do 2900. r.p.n.e dają do zrozumienia, że konopie od bardzo długiego czasu są częścią różnych kultur na całym świecie " (autor :leafly, greencamp, wikileaf, honest marijuanna)

wydaje się, że jest to nawiązanie do mitologicznego chińskiego cesarza Fuxi, który według legendy urodził się z ciałem węża, około 2900 r. p.n.e.
Fuxi przypisuje się rozwój rolnictwa oraz pisarstwa. Podobnie jak legendarnej postaci, - Żułtemu Cesarzowi. - nie odnaleziono jednak dotąd żadnych dokumentów, dzięki którym można by było orzec prawdziwość przytoczonych legend.
Początki chińskiego pisma są datowane na późniejszy okres panowania dynastii "Shang".
(ok. 1800-1200r p.n.e) gdzie na kościach wyrocznii zawarte są boskie napisy.
Pionierskimi realnymi odniesieniami są tablice z dynastji Zhou (1046-257 r.p.n.e) gdzie konopie maja negatywne znaczenie i kojarzone są z umysłowym otępieniem.


Dopiero komentarze Ben Cao King, dotyczą w większym stopniu marihuany, a także mogą one odzwierciedlać praktyki jej spożywania , których rodowód sięga epoki Neolitu.

Oryginalny tekst został weleminowany z nauczania od 250 do 200 r.p.n.e.
Nasi przodkowie spożywali konopie jako jadalne rośliny, bądź chwastowną herbatkę.
W późniejszych latach, najprawdopodobniej ktoś wpadł na pomysł, że należy ją palić, świadczą o tym tzw. Pottery Braziers, których początek oszacowano na epokę Neolitu. W pewnym Rumuńskim grobowcu odkryto zweglone nasiona konopi z 3-go tysiąclecia p.n.e.
Na kontynuację tej stepowej tradycji określa się średniowieczno-azjatyckich pogrzebiaczy z roku 500 p.n.e.
Marihuana także była pita z naczyń powstałych po paleniu tytoniu, jako imitacja spożycia wina, która była łączona z tradycją regionu morza Śródziemnego.

10. "wielu ekspertów wychodzi z założenia, że na świecie istnieje jeszcze około stu szczepów typu Landrace

jest to dla mnie nowina
 
Ostatnia edycja:

delavega

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Kwi 17, 2015
Postów
5,176
Buchów
10,824
Odznaki
2
Siemka, zerknę dokładniej jak swoje będę kończył bo mam szkic na dysku ale muszę dopieścić :) wtedy też będzie można jakoś porównać i stworzyć jednolitą wersję, która pojawiłaby się na przykład na Wiki.
 

Góra Dół