nasiona marihuany

LED do zimowego doświetlania szklarni

Wyszukiwarka Forumowa:
Status
Ten wątek został zamknięty.

AlexFM

Active member
Rejestracja
Lut 8, 2023
Postów
35
Buchów
42
Witam,

Mam problem z wyborem konkretnego rozwiązania LEDowego do moich potrzeb. Mianowicie chodzi o szklarnię, której położenie jest na tyle niefortunne, od jesieni do wiosny nie wpada do niej zbyt wiele słońca (stoi na balkonie o wystawie wschodniej). Trzeba ją więc wspomagać, ponieważ w środku znajdują się cytrusy i kilka innych egzotyków.

Ale do meritum.

Szklarnia ma powierzchnię 2x2 metry, ale większość roślin jest ustawiona tylko na dwóch ścianach, które tworzą literę L. Rośliny są różnej wielkości, więc ciężko jest to wszystko ogarnąć jedną lampą, o czym się przekonałem wieszając Mars Hydro TS600. Zwracam się więc z pytaniem, jak rozwiązać to lepiej? Czy w tym budżecie (ok 600 zł) znajdzie się rozwiązanie mojej sytuacji? Szukam gotowych rozwiązań (sam nie jestem majsterkowiczem).

Niestety w sieci nie ma zbyt wielu informacji, jakie światło jest potrzebne. Najczęściej pada tylko stwierdzenie full spectrum. Jedna z amerykańskich szkółek podrzuca taką rekomendację: SANSI LED

Pomożecie? W razie pytań, chętnie odpowiem.
 

DesireOEM

4.618
Weteran
Rejestracja
Paź 13, 2014
Postów
1,519
Buchów
2,966
Odznaki
3
Kup zwykłe rozgałęziacze na żarówki e27 i polecane na forum żarówki. ALe powiem Ci, że bez majsterkowania, to daleko nie zajedziesz w tym hobby.
 

TommyChong

DIY Grower.
Weteran
Rejestracja
Lip 14, 2012
Postów
1,161
Rozwiązań
1
Buchów
1,797
Odznaki
6
A jak chcesz mieć źródła dopasowane do kształtu szklarni to możesz polecieć z aluminiowymi listwami i doklejonymi do nich taśmami LED. Wymagane małe majsterkowanie ale do takiego projektu lepiej nie ogarniesz.
Potrzeba taśmy, profilu alu, zasilacza do taśmy, montaż do szklarni. Know how znajdziesz gdzieś na forum. Gratow jest do wyboru do koloru w necie
 

AlexFM

Active member
Rejestracja
Lut 8, 2023
Postów
35
Buchów
42
Potrzeba taśmy, profilu alu, zasilacza do taśmy, montaż do szklarni. Know how znajdziesz gdzieś na forum. Gratow jest do wyboru do koloru w necie
Pisałem, że szukam gotowych rozwiązań.
 

TommyChong

DIY Grower.
Weteran
Rejestracja
Lip 14, 2012
Postów
1,161
Rozwiązań
1
Buchów
1,797
Odznaki
6
Widzę, że hobby nie dostosowane do umiejętności, a szkoda, bo omija Cię pół zabawy. Od pomysłu który Ci podsunąlem jeden krok dzielił Cię od gotowca ze sklepu.
Let me Google it for you.

Oprawa liniowa natynkowa LED 60w 180cm.
130pln za sztukę.

Cienka, nie daje dużo cienia, 120lm/w

Niestety sama się nie zamontuje więc chyba odpada XD
 

AlexFM

Active member
Rejestracja
Lut 8, 2023
Postów
35
Buchów
42
Widzę, że hobby nie dostosowane do umiejętności, a szkoda, bo omija Cię pół zabawy. Od pomysłu który Ci podsunąlem jeden krok dzielił Cię od gotowca ze sklepu.
Let me Google it for you.

Oprawa liniowa natynkowa LED 60w 180cm.
130pln za sztukę.

Cienka, nie daje dużo cienia, 120lm/w

Niestety sama się nie zamontuje więc chyba odpada X
Nie zrozumieliśmy się. Dla mnie taśmy LED oznaczają konieczność ich lutowania, a tego nie umiem i nie nam sprzętu. Proste połączenia elektryczne czy mocowania oczywiście że ogarnę.

Piszesz liniowa oprawa LED 60W, ale zakładam że jest jakieś milion wariantów w sieci i wybór między nimi to mój kłopot, bo nie wiem czym się sugerować, a czym więcej czytam, tym mniej wiem.

Powiedz może, jaki poziom światła będzie dla mnie odpowiedni, bo to mi ułatwi też szukanie. Czy moce dla grow boxow w moim przypadku znajdą zastosowanie, czy nie trzeba aż tak mocnych lamp?
 

Eko

997
Weteran
Rejestracja
Paź 2, 2009
Postów
3,322
Buchów
4,333
Odznaki
13
Hps, odrazu pewnie osuszy powietrze bo w takiej szklarni wiadomo jak jest....
 

AlexFM

Active member
Rejestracja
Lut 8, 2023
Postów
35
Buchów
42
Hps, odrazu pewnie osuszy powietrze bo w takiej szklarni wiadomo jak jest....
Przy temp powyżej 5 stopni jest już wentylowana z zewnątrz świeżym powietrzem więc energetyczny potwór nie będzie potrzebny 😏

Mój największy problem, to określenie ile tak naprawdę światła będę potrzebował. Tyłko zupełnie nic mi nie mówią te wszystkie "mole na litr sześcienny ' z tabelek producentów ledów stąd mój wątek.

Czy to co proponują producenci w oprawach żarówek wystarczy, czy muszą być już mocniejsze światłem Ledy czy iść w grow boxowe pro zestawy.
 

TommyChong

DIY Grower.
Weteran
Rejestracja
Lip 14, 2012
Postów
1,161
Rozwiązań
1
Buchów
1,797
Odznaki
6
Co do opraw to światło jest światło a różnica między żyrandolem w obojętnie jakiej formie a growboxowym produktem to wydajność (ilość światła z 1 watt), rozłożenie światła, czas życia lampy i kupa marketingu. Przez to aż tak dużo tu relacji ludzi którzy uprawiają rośliny pod ledami do domu.

Wybierz sobie Leda 4000k bo to uniwersalny kolor. Kieruj się wydajnością i koniec końców ilością światła podaną w lumenach. Myślę, że że 4-6 takich opraw wystarczą żeby w szklarni było widno i rośliny będą się cieszyć a przynajmniej przejmują bez bledniecia liści. Będzie wtedy 360w i prawie 45000lumenow. Mógłbyś na tym uprawiać zioło na flo na metrze kwadratowym także na zimowanie zielonki da radę.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
Rysunek sytuacyjny. ??

W wypadku takim być może coś z soczewkami. ? Reflektorami? Hmm.. nic nie gotowego. :(

+ Wymagania _ nie ma być wzrostu za bardzo? Raczej ograniczenie zrzucania liści itp. ?

?? Kierunkowe źródła na cob. Lepsze nswietlacze sklepowe akcentowe np. o wąskim kącie rozsylu światła. Możliwość zawieszenia na odmiennej wysokości+ kierunkowa nią świata tam gdzie jest potrzebne.
Budżet jest niski bardzo. Na tyle, że chyba...i DIY nie za bardzo. Sprawność gotowców bardzo słaba i koszty przy niskich mocach.... Odpada.

Można postawić "kilka" zamienników świetlówek T8 sprawniejszych kapkę o węższym kącie rozsylu niezbyt daleko od roślin, na sztorc, tak aby mało zacienialy i dodawały kapkę światła po kilka lub więcej godzin dziennie?

Jakie wysokości?

Ta zasada


Cholera nie wyświetla obrazka

Nie polecam produktu ani producenta




Źródła.


Preferowany wąski kąt 160 stopni.

Plan sytuacyjny. Co za roślinami ? Współczynnik odbicia światła i sposób? Wskazane dobre rozproszone nazad wszystko co przejdzie za rośliny.

Nie wiem czy z gotowych rozwiązań coś ponad się znajdzie. Tutaj bardzo mało modyfikacji. Zasilane są jednostronnie.

Wymagania co do ilości światła musisz określić ty. Wzrost czy przetrwanie i ograniczenie " problemów". Trochę ponad punkt kompensacyjny fotosyntezy? Temperatury? Rośnie? Zimuje? I ma jedynie lepiej przetrwać?

Tu raczej wszyscy robią coś innego. Uprawa " towarowa" :) oczekiwanie uzyskania możliwie wysokich plonów.
 
Ostatnia edycja:

Janek10

Well-known member
Rejestracja
Lut 9, 2022
Postów
1,029
Buchów
1,377
Odznaki
4
Jak chcesz bez grzebania to naświetlacze v tac. Tylko czy to cenowo się opłaca? ***nij zyrandoledy na v tac evolutbion, albo sollheta czy lsc i będzie ogien. Na forum masz cos takiego jak kalkulator lumenów. Oblicz ile potrzebujesz, a później podziel to przez lumeny żarówek np. Potrzebuję 20 000lm potrzebujesz. Jedna żarówka ma 2500lm, więc 20 000lm: 2500lm=8 . 8x 15w(bo tyle ma jedna, o której mówię) =...
i wiesz ile wat Ci wyjdzie i wgl
 

AlexFM

Active member
Rejestracja
Lut 8, 2023
Postów
35
Buchów
42
Myślę, że że 4-6 takich opraw wystarczą żeby w szklarni było widno i rośliny będą się cieszyć a przynajmniej przejmują bez bledniecia liści. Będzie wtedy 360w i prawie 45000lumenow. Mógłbyś na tym uprawiać zioło na flo na metrze kwadratowym także na zimowanie zielonki da radę.
Rysunek sytuacyjny.
W wypadku takim być może coś z soczewkami.

+ Wymagania _ nie ma być wzrostu za bardzo? Raczej ograniczenie zrzucania liści itp. ?
Generalnie zamysł jest taki, że "aby do wiosny" gdy słońce będzie zajmować się robotą, ale...

Większość cytrusów zaczyna lub już kwitnie, a te które nie zdążyły wykarmić owoców jesienią, zaczynają kończyć teraz i nie wiem, czy nie trzebaby było jakoś je wspomóc i stąd kupno MH ts600, ale nawet ja widzę jak źle do tematu podszedłem.

Przyznaję, że chyba temat żarówek lub długich listew LED podoba mi się najbardziej, bo będzie możliwość dotrzeć że światłem wszędzie i rozwiąże się problem z rzucaniem cienia i zasłanianiem się przez rośliny nawzajem.

Doczytałem też, że dla cytrusów i egzotyków które posiadam, rozsądne wartości to ok 20-25 DLI dziennie. Zakładając więc koło 5 z zasobów naturalnych, szukamy 20 sztucznych.

20 DLI / 12h / 60 m / 60 s * 1,000,000 = 462 umol

Czy takie wyliczenia zmieniają Wasze rekomendacje? Bo policzyłem wartość tej lampy 60w i wychodzi mi w okolicach 130.

Czy więc w moim budżecie 460 jest możliwe przy założeniu że pokrywamy obie ściany szklarni?
 

TommyChong

DIY Grower.
Weteran
Rejestracja
Lip 14, 2012
Postów
1,161
Rozwiązań
1
Buchów
1,797
Odznaki
6
Kup tyle lamp na ile masz pieniędzy i świeć dłużej. DLI wyjdzie takie samo jeżeli będzie mniej światła ale przez dłuższy czas.
Listwy byłyby bardziej estetyczne od punktowych świateł z E27.
 
Status
Ten wątek został zamknięty.



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół