• Uwaga! Uprawa konopi w Polsce i w większości krajów jest nielegalna lub wymaga specjalnych zezwoleń. Przed wykorzystaniem informacji zawartych na tym forum lub w innych naszych serwisach upewnij się jakie przepisy regulują uprawę w Twoim kraju.
  • Chcesz pomóc w rozwijaniu forum? Zamieść link do Forum.Haszysz.com na swojej stronie lub blogu

Olejek Konopny - Łzy Fenixa by Rick Simpson

LeonZet

Well-known member
Rejestracja
Lut 17, 2012
Postów
58
Buchów
0
Olejek Konopny - Łzy Feniksa, Hemp Oil Phoenix Tears by Rick Simpson

Przedstawię tu kolejną metodę otrzymania olejku opracowaną przez Rick'a Simpson'a. Szczegółowy opis stosowania olejku oraz dawkowanie na WIKI:

http://http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Olejek_Konopny_-_%C5%81zy_Feniksa,_Hemp_Oil_-_Phoenix_Tears_by_Rick_SimpsonDla tych co oglądnęli dokument “Run From The Cure” (Ucieczka Przed Lekarstwem -można znaleźć na youtube z polskimi napisami lub phoenixtears.ca), to pomoże znaleźć odpowiedzi na ewentualne pytania na temat własnej produkcji olejku.

Mój proces wytwarzania olejku:

Zwykle przetwarzam jeden Pound czyli 453,59 gram lub więcej kwiatostanów bardzo mocnych wysokiej jakości odmiany Indica lub crossy z przewagą Indica X Sativa.


Jedna uncja czyli 28,34 grama dobrych kwiatostanów zazwyczaj pozwala otrzymać 3 do 4 gram wysokiej jakości olejku, ilość wytworzonego olejku bywa różna w zależności od odmiany. Więc tak naprawdę nigdy nie będziesz pewny ile tego olejku wyjdzie, aż do momentu kiedy przetworzysz cały materiał. Ale tak przeciętnie z jednego pound/453,59 gram dobrych kwiatostanów można otrzymać około 60 gram wysokiej jakości olejku a czasem można uzyskać nieco więcej. Wielu mogłoby ci powiedzieć, że olejek powinien mieć kolor bursztynowy i być przezroczysty, w wielu przypadkach był taki jak go wytwarzałem. Ale kolor i stopień przezroczystości wytwarzanego olejku zależy w dużej mierze od odmiany i rozcieńczalnika jakiego użyjemy do produkcji olejku. Także nie ma powodu do niepokoju jeśli wytworzony przez ciebie olejek będzie ciemniejszy, to wcale nie oznacza, iż jest mniej skuteczny leczniczo.
Proces ten, który wam opisuję obejmuje dwukrotne płukanie materiału wyjściowego w dobrym rozcieńczalniku choćby takim jak czysta nafta, aby odseparować zawartość żywicy od materiału roślinnego. Nafta udowodniła, że jest dobrym rozcieńczalnikiem do produkcji olejku. Rozcieńczalniki, z którymi mam bezpośrednie doświadczenie to Eter, Alkohol i Nafta. Eter to mój ulubiony i bardzo wydajny rozcieńczalnik, ale jest drogi i dość trudno go dostać. Uważam, że użycie eteru jest dobre z aparaturą do destylacji o zamkniętym obiegu ze względu na jego właściwości lotne, gdyż jego opary mogą być niebezpieczne podczas pracy. Alkohol nie jest, aż tak skuteczny jak nafta jako rozcieńczalnik ze względu na jego mało wybiórczy charakter w naturze, ale nadal dobrze się sprawdza. Alkohol rozpuści więcej chlorofilu z materiału wyjściowego, dlatego też olejek wytworzony przy pomocy alkoholu zwyczajnie będzie ciemniejszego koloru. Na rozcieńczalnik najskuteczniejszy byłby 100% czysty alkohol a taki jest drogi i trudno dostępny. Z drugiej strony zaś Nafta jest dosyć tania i zazwyczaj jest łatwo dostępna. Wielu dostawców farb sprzedaje czystą naftę jako rozcieńczalnik do farb, dlatego w większości przypadków łatwo ją dostać i jest następny w użyciu po eterze jako rozcieńczalnik mojego wyboru. Wszystkie te rozcieńczalniki wliczając w to alkohol są trujące w naturze, ale jeśli będziesz stosował się do tych wskazówek to resztki rozpuszczalnika w gotowym olejku nie są zmartwieniem. Kiedy zakończysz proces wytwarzania olejku po tym jak ostygnie on w temperaturze pokojowej będzie gesty niczym smar aniżeli olejek. Gotowy olejek (lub w rzeczywistości smar) jest tak nietrujący jak to tylko możliwe. Nawet jeśli były śladowe ilości resztek rozcieńczalnika, olejek sam w sobie będzie działać aby zneutralizować jakiekolwiek szkodliwe właściwości trujące.


Nie zalecam używania Butanu jako rozcieńczalnika do produkcji tego leku ze względu na jego właściwości lotne i wymaga przy tym drogiego sprzętu aby zminimalizować niebezpieczeństwo użycia. Również podczas użycia Butanu do produkcji olejku nie zachodzi dekarboksylacja(*) w gotowym olejku, dlatego olejek wytwarzany tą metodą byłby o wiele mniej skuteczny w zastosowaniu leczniczym.(*)Reakcja chemiczna, w której dochodzi do usunięcia grupy karboksylowej z kwasów karboksylowych lub ich soli i estrów. W wyniku tej reakcji następuje zazwyczaj wydzielenie dwutlenku węgla.


Materiał początkowy musi być suchy jak to tylko możliwe, wtedy umieszczasz go w pojemniku na tyle głębokim aby zapobiec rozlewaniu się rozcieńczalnika olejku podczas mieszania w procesie płukania.

Kiedy już umieścimy materiał początkowy w odpowiednim pojemniku namaczamy go rozcieńczalnikiem, który chcemy użyć mając pewność, że pomieszczenie gdzie to robimy ma dobrą wentylację, nie ma iskier, otwartego ognia lub rozgrzanych do czerwoności elementów.

Po tym jak materiał został namoczony jest rozdrabniany mieszając i ugniatając np.: kawałkiem drewna, jak już zostanie porozdrabniany dodajemy więcej rozcieńczalnika, aż do momentu kiedy to cały materiał będzie zanurzony w rozcieńczalniku.

Mieszaj materiał przez kolejne 3 minuty, a następnie przelej otrzymaną mieszankę do innego czystego pojemnika, pozostawiając materiał w pierwszym pojemniku aby móc go przepłukać po raz drugi. Ponownie dodaj świeżego rozcieńczalnika do materiału początkowego, aż po raz kolejny będzie zanurzony w rozcieńczalniku, wtedy mieszaj przez kolejne 3 minuty kawałkiem drewna co poprzednio używałeś. Następnie przelej otrzymaną mieszankę olejku z rozcieńczalnikiem do tego samego pojemnika co mieszanka z pierwszego płukania, które zrobiłeś.Można spróbować wykonać trzecie płukanie, ale uzyska się bardzo małą ilość olejku o znikomych właściwościach leczniczych. Pierwsze płukanie rozpuści od 70 do 80% żywicy z materiału początkowego, drugie płukanie rozpuści resztę żywicy, która pozostała w materiale początkowym.Użyj czegoś w rodzaju czystych pojemników na wodę, włóż lejek do otworu wlewowego, później włóż do lejka duży filtr do kawy np.: z ekspresu do kawy. Przelej mieszankę olejku z rozcieńczalnikiem z pierwszego i drugiego płukania przez lejek z filtrem aby usunąć niechciane resztki materiału roślinnego.Kiedy mieszanka olejku z rozcieńczalnikiem jest już przefiltrowana jest gotowa aby wygotować rozcieńczalnik. Użyj niedrogiego dużego garnka do gotowania ryżu, niech będzie odkryty bez pokrywki.


rice-cooker.jpg
Upewnij się garnek do gotowania ryżu jest w pomieszczeniu dobrze wentylowanym i umieść obok garnka wentylator aby wydmuchiwał opary z wrzącej mieszanki olejku z rozcieńczalnikiem.


Garnki do gotowania ryżu są tak skonstruowane aby nie przypalały ryżu podczas gotowania, a wbudowane czujniki temperatury automatycznie przełączają garnek na niższą temperaturę grzania gdy ten osiągnie zbyt wysoką temperaturę. Kiedy wytwarzamy olejek i osiągnie on zbyt wysoką temperaturę to zaczną wyparowywać z olejku Cannabinoidy(*), a do tego oczywiście nie chcemy dopuścić. I z tego właśnie powodu usilnie polecam używać garnka do gotowania ryżu szczególnie osobom, które nigdy wcześniej nie robiły olejku aby wyeliminować niebezpieczeństwo przytrafienia się tego, oczywiście jeżeli garnek do gotowania ryżu działa prawidłowo. Upewnij się, że nie ma iskier i otwartego ognia w pomieszczeniu, w którym napełniasz garnek do gotowania ryżu lub wygotowujesz mieszankę olejku z rozcieńczalnikiem, ponieważ opary są bardzo łatwo palne. Używałem tej metody wytwarzania olejku tysiące razy i nigdy nic złego się nie stało, ale dla twojego bezpieczeństwa proszę stosuj się do tych instrukcji. Również miej na uwadze, żeby unikać wdychania oparów z rozcieńczalnika. Napełnij garnek do około 3/4 tak aby pozostało miejsce, by podczas wrzenia mieszanki olejku z rozcieńczalnikiem nic nie kipiało.

(*) Temperatury wrzenia oraz właściwości najważniejszych składników konopi:

  • Δ-9-tetrahydrocannabinol (THC)
Temperatura wrzenia: 157 stopni Celsjusza / 314.6 stopni Fahrenheita Właściwości: euforyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwwymiotne

  • cannabidiol (CBD)
Temperatura wrzenia: 160-180 stopni Celsjusza / 320-356 stopni Fahrenheita Właściwości: przeciwlękowe, przeciwbólowe, psychotropowe, leki przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwskurczowe

  • cannabinol (CBN)
Temperatura wrzenia: 185 stopni Celsjusza / 365 stopni Fahrenheita Właściwości: utlenianie, rozkład produktu, uspokajające, antybiotyki

  • cannabichromene (CBC)
Temperatura wrzenia: 220 stopni Celsjusza / 428 stopni Fahrenheita Właściwości: leki, antybiotyki, przeciwgrzybicze

  • Δ-8-tetrahydrocannabinol (Δ-8-THC)
Temperatura wrzenia: 175-178 stopni Celsjusza / 347-352.4 stopień Fahrenheita Właściwości: Przypomina Δ-9-THC, mniej psychoaktywnych, jest bardziej stabilna przeciwwymiotne

  • tetrahydrocannabivarin (THCV)
Temperatura wrzenia: <220 stopni Celsjusza / <428 stopni Fahrenheita Właściwości: przeciwbólowe, euforyczne


Ustaw temperaturę garnka na najwyższą i rozcieńczalnik zacznie się wygotowywać,

w miarę jak poziom będzie się obniżał dolewaj ostrożnie resztę mieszanki olejku z rozcieńczalnikiem, aż nic nie zostanie.


Kiedy po raz ostatni poziom mieszanki w garnku obniży się do mniej więcej 5 cm dodaj parę kropli wody do mieszanki olejku z rozcieńczalnikiem.


Kiedy wygotowuję mieszankę olejku z rozcieńczalnikiem wytwarzanego z 453,59 gram materiału początkowego dodaję zazwyczaj 10-12 kropli wody w tym czasie. Ta mała ilość wody pozwoli wyparować resztkom rozcieńczalnika z olejku jeszcze łatwiej. Jak pozostanie już niewielka ilość w garnku ubieram rękawiczki, biorę garnek w ręce i kołysząc nim zaczynam mieszać zawartość.

Aż do momentu jak garnek do gotowania ryżu automatycznie wyłączy się z wysokiej temperatury grzania na niską.
Jak w końcu rozcieńczalnik się wygotuje usłyszysz trzaski z oleju pozostawionego w garnku i zobaczysz małe bąbelki wydobywające się z reszty olejku. Również zaobserwujesz coś co przypomina odrobinę dym lub parę wydobywające się z olejku w garnku. Ale nie ma powodu do niepokoju to zazwyczaj tylko para pochodząca z tych dodanych kilku kropli wody. Po tym jak garnek przełączy się automatycznie na niską temperaturę grzania przelewam zawartość do miarki ze stali nierdzewnej.W garnku na ściankach pozostanie niewielka ilość olejku, którą nie da się już zlać, ale możesz wytrzeć w chleb aby go wchłoną jak jest jeszcze ciepły. Te niewielkie ilości na chlebie można zjeść jako lekarstwo, ale pamiętaj może to zająć nawet godzinę i więcej zanim poczujesz jego efekty. Bądź ostrożny co do tego jaką ilość chleba zjeść, ponieważ możesz poczuć się senny i spać kilka godzin, tak samo jakby to zrobił czysty olejek. Weź olejek, który przelałeś do miarki ze stali nierdzewnej i połóż na urządzeniu, które delikatnie grzeje np.: podgrzewacz do kawy (niektóre ekspresy do kawy mają płytkę grzejną na niej stawiany jest dzbanek, ewentualnie połóż na grzejnik), żeby odparować resztki wody z olejku.


Dość często wystarczy chwila czasu aby resztki wody odparowały, ale niektóre odmiany wytwarzają więcej naturalnych turpin (w żadnym słowniku nie znalazłem tłumaczenia tego słowa), które powodują pojawianie się bąbelków przez jakiś czas i w tym olejku może to trochę potrwać zanim ustanie, weź zdejmij olejek z podgrzewacza i pozwól aby ostygł trochę.


Potem użyj plastikowych strzykawek bez igieł, które dostępne są każdej aptece. Powoli nabierz ciepły olejek do strzykawek i pozostaw do ostygnięcia.

Po krótkim czasie olejek zrobi się gęsty jak smar, czasem olejek jest tak gęsty, że trudno go wycisnąć ze strzykawki kiedy ostygnie. Jeśli tak się stanie po prostu polej gorącą wodą strzykawkę, a wyciśnięcie twojej dawki będzie o wiele łatwiejsze. Czasami pacjenci wycisną za dużo olejku, ale jak się tak stanie to cofnij tłoczek strzykawki i olejek powinien być zassany z powrotem bez żadnych problemów.


Średnio na 453,59 gram materiału potrzebujemy 9 litrów rozcieńczalnika. Jeśli planujesz zrobić olejek z większej lub mniejszej ilości po prostu matematycznie oblicz sobie mniej więcej ile rozcieńczalnika będziesz potrzebować. Od początku do końca zajmuje mi to około 4 godzin aby zakończyć cały proces, potem lekarstwo powoli dochodzić i jest gotowe do użycia. To również powinno być tu nadmienione, że ten olejek ma ekstremalnie długi czas przechowywania, jeśli przechowujemy go w chłodnym i ciemnym miejscu. Myślę, że te instrukcje uczynią produkcję tego olejku dość łatwą dla każdego, ale zanim zaczniesz upewnij się, że masz wszystko co trzeba aby zrobić to prawidłowo.
Na początku może to wydawać się trudne dla niektórych aby spróbować zrobić swoje własne lekarstwo, ale jest to ekstremalnie proste. Wszystko co musisz zrobić to uważnie podążać za instrukcjami i po tym jak już kilkukrotnie wyprodukujesz to lekarstwo, to zobaczysz, że nie jest to trudniejsze od zaparzenia kawy. Kiedy już wyprodukujesz swoje pierwsze lekarstwo to odsłoni ono przed tobą całą tajemnicę medycyny i nie będziesz już musiał polegać na lekarzach w wielu przypadkach, teraz to ty jesteś swoim lekarzem. Witaj w świecie prawdziwej medycyny, medycyny która nie szkodzi i jest skuteczna na praktycznie wszystkie choroby i przypadłości, i wiesz już jak samemu wyprodukować ten wspaniały naturalny lek.Powodzenia, Rick Simpson (tłum. LeonZet)

Źródło: phoenixtears.ca


Apel do admina aby podpiął ten wątek.

Poprawiono bledy /tg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

KochamDom

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 18, 2009
Postów
1,896
Buchów
0
Nie chce mi się czytać całości ale na pewno kiedyś znajdę czas:)

Buch za chęci:)
 

Gość

Guest
nie ma nigdzie wzmianki jakiej czystości mogą być rozpuszczalniki bo np tech sa tańsze z 5x od tych cz.d.a. druga sprawa to nie napisane jest jak % powinien byc alkohol. Napiszcie jak wiecie.
Jeszcze 3 sprawa to taka jaka zauważyłem że gośc nie lubi używac alkoholu bo rozpuszcza chlorofil, więc dobrym pomysłem było by poprostu 3x wygotowanie stafu w wodzie aby sie go pozbyc.
 

BASF

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 14, 2010
Postów
584
Buchów
3
nie ma nigdzie wzmianki jakiej czystości mogą być rozpuszczalniki bo np tech sa tańsze z 5x od tych cz.d.a

Moga byc techniczne. Oczywiscie jezeli nie przeszkadza Ci palenie z nich syfu. Ja bym zadnego odczynnika tej czystosci do tego na pewno nie uzyl. Minimum to cz. najlepiej czda.

druga sprawa to nie napisane jest jak % powinien byc alkohol.

Najlepiej absolutny.:D Ale to nieoplacalne wiec 95% tez sie nadaje.
Jeszcze 3 sprawa to taka jaka zauważyłem że gośc nie lubi używac alkoholu bo rozpuszcza chlorofil, więc dobrym pomysłem było by poprostu 3x wygotowanie stafu w wodzie aby sie go pozbyc.

Ja bym z takim gotowaniem uwazal. Jezeli np nic sie nie utleni to mozliwe ze kannabinoidy moga tworza azeotrop z woda. Czesc warunkow do tego spelniaja - sa w niej nierozpuszczalne, preznosci par tez nie maja wysokich skoro przy paleniu suszu tylko czesc z nich sie rozklada.

Ale nie wiem czy tak faktycznie jest.
 

Gość

Guest
dochodze do wniosku ze nie ma co uzywac alkoholu bo 5 l spirytusu to koszt jakis 200zl a 5 l alkoholu izopropylowego albo nafty kosztuje 60 zl max.
 

BASF

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 14, 2010
Postów
584
Buchów
3
dochodze do wniosku ze nie ma co uzywac alkoholu bo 5 l spirytusu to koszt jakis 200zl a 5 l alkoholu izopropylowego albo nafty kosztuje 60 zl max.

Jak ktos nie ma dojscia do spirytusu to jakies 500zl. Nafta sie nie nadaje. Jak juz to eter naftowy (benzyna ekstrakcyjna). Moze byc rowniez metanol (oswiadczenie).

Orietuje sie ktos czy denaturat odparowuje calkowicie w temp pokojowej nie zostawiajac sladow? Jesli tak to sie nada. W przeciwnym razie trzeba przedestylowac. Swoja droga rozpuszczalniki tez sie odzyskuje w ten sposob.
 

Gość

Guest
przecież wyraxnie jest napisane że gośc używa nafte i jest dla niego lepsza od alkoholu, wiec nie wiem dlaczego piszesz ze sie nie nadaje.
 

BASF

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 14, 2010
Postów
584
Buchów
3
Chociazby temu ze ma temp wrzenia powyzej 170*C. Zapewniam Cie ze duzo latwiej sie odparowuje cos co wrze w 50*C, przy 100*C jest to juz upierdliwe wiec sobie wyobraz co jest przy >170. Poza tym czesto jest zasyfiona. Chcesz to rob po swojemu.


"Nafta — ciekła frakcja ropy naftowej wrząca w granicach 170-250 °C"

Powodzenia;)
 
Ostatnia edycja:

Gość

Guest
alkohol drogi w huj bo 1 l kosztuje 50 zl, nafta ma wysoka temperature wrzenia , więc też odpada, zostaje nam jeszcze alkohol izopropylowy ktory kosztuje 1 l za okolo 10 zl, więc co ty na to " the gracz" bo ja wnioskuje ze najlepiej izopropanol. Benzyna ekstrakcyjna tez nie jest droga ale jakos ten Rick simpson nic o niej nie napisal :D
 
Ostatnia edycja:

Gość

Guest
sprawdzilem i okazalo sie ze benzyna ekstrakcyjna jest jeszcze tansza od alkoholu izopropylowego <coolpalacz> ale ipa wydaje mi sie zdrowszy. Aceton tez mnie odstrasza.
 

Raf_rk

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 14, 2010
Postów
2,888
Buchów
1
A może ktoś potwierdzić (tylko w jaki sposób - hmmmm...?) że olejek podgrzewany ma rzeczywiście silniejsze właściwości medyczne od tego wytworzonego przy pomocy gazu w niskich temp.?
Ja ostatnio zrobiłem właśnie przy pomocy gazu. Upier***la łeb przy samej d***ie :D , ale czy to jest to lekarstwo, o które mi chodziło?
 

BASF

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 14, 2010
Postów
584
Buchów
3
Gaz moze bardziej selektywnie rozpuszczac kannabinoidy.
 

LeonZet

Well-known member
Rejestracja
Lut 17, 2012
Postów
58
Buchów
0
Nafta - nie mylić z ropą naftową

bajlabongo- w opisie do wyrobu olejku podane jest,że najlepszy byłby 100% alkohol, cyt.: " Na rozcieńczalnik najskuteczniejszy byłby 100% czysty alkohol a taki jest drogi i trudno dostępny."

A nafta jak najbardziej tylko nie mylić jej z ropą naftową i naftą techniczną inną niż nafta lotnicza czy oświetleniowa używana też do celów leczniczych. Dla tych co obawiają się nafty można ją dodatkowo przefiltrować przelewając przez węgiel aktywny a przy okazji zmniejszy to charakterystyczny zapach jaki ma nafta.

Małe info na temat nafty:
[FONT=Arial, serif]
Nafta jest złożoną mieszanką związków organicznych. Przede [/FONT]
[FONT=Arial, serif]wszystkim składa się ona z dużej ilości węgla - 82-87%. Węgiel [/FONT][FONT=Arial, serif]występuje w niej w formie: 1. parafiny. 2. nafty, 3. aromatów. Aby [/FONT][FONT=Arial, serif]wyjaśnić[/FONT][FONT=Arial, serif] to prościej dodam, że w nafcie znajdują się pierścienie [/FONT][FONT=Arial, serif]i wiązania molekuł węglowodanów, które składają się z 5-31 ato[/FONT][FONT=Arial, serif]mów węgla! Wyobraźcie sobie zatem, w jak wiele różnych reakcji [/FONT][FONT=Arial, serif]mogą wchodzić tego typu związki węgla.[/FONT][FONT=Arial, serif]Ponadto w nafcie znajdują się organiczne związki tlenu, fenoli [/FONT][FONT=Arial, serif]i kwasów. Dla wyjaśnienia: fenol jest kwasem karbolowym C6H5OH [/FONT][FONT=Arial, serif]- jest to najsilniejszy antyseptyk! W skład nafty wchodzą też związ[/FONT][FONT=Arial, serif]ki siarkowe i azotowe. Związki siarki, jak wiadomo, hamują rozwój [/FONT][FONT=Arial, serif]bakterii i są stosowane w medycynie jako środek zwalczający róż[/FONT][FONT=Arial, serif]ne mikroorganizmy. Związki azotu w formie amoniaku zwiększają [/FONT][FONT=Arial, serif]aktywność fermentów powstrzymujących i niszczących infekcje. [/FONT][FONT=Arial, serif]Niektórzy lekarze stosują preparaty na bazie amoniaku przy zwalczaniu raka.[/FONT][FONT=Arial, serif]Mówiąc o leczniczych właściwościach nafty należy uwzględnić [/FONT][FONT=Arial, serif]nie tylko skład chemiczny, ale także: wiek nafty, zestaw substancji, z którymi nafta miała styczność w złożach (rudy, woda, gazy), wa[/FONT][FONT=Arial, serif]runki fizyczne w złożach naftowych - temperatura, okres zalega[/FONT][FONT=Arial, serif]nia, oddziaływanie pól magnetycznych i innych sił energetycznych [/FONT][FONT=Arial, serif]pochodzących z wnętrza ziemi, wpływ mikroorganizmów.[/FONT][FONT=Arial, serif]Jak i z czego powstała nafta - nie wie nikt. Można jednak stwier[/FONT][FONT=Arial, serif]dzić jednoznacznie, że jest produktem powstałym w wyniku od[/FONT][FONT=Arial, serif]działywania planetarnego i zalegania na różnych głębokościach [/FONT][FONT=Arial, serif]powierzchni ziemi - od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Można [/FONT][FONT=Arial, serif]rzec, że jest to skondensowana siła i produkt Ziemi.[/FONT][FONT=Arial, serif]Z nafty wytwarza się setki produktów: paliwa, preparaty me[/FONT][FONT=Arial, serif]dyczne, produkty niezbędne w przemyśle kosmetycznym, tworzy[/FONT][FONT=Arial, serif]wo do syntezy włókien, kauczuku, tworzyw sztucznych, tłuszczów, [/FONT][FONT=Arial, serif]kwasów itd. W celach leczniczych nafta wykorzystywana jest od dawna. Rzymscy medycy wyrabiali z niej maści, które były wyko[/FONT][FONT=Arial, serif]rzystywane przez wszystkich słynnych lekarzy starożytności i śre[/FONT][FONT=Arial, serif]dniowiecza. Jest ona stosowana jako środek leczniczy także w obec[/FONT][FONT=Arial, serif]nych czasach. Zacytuję poniżej fragment z „Wielkiej encyklopedii [/FONT][FONT=Arial, serif]medycyny" wydanej w latach 50-tych XX wieku:[/FONT][FONT=Arial, serif]Oczyszczona, rafinowana nafta ([/FONT][FONT=Arial, serif]OL. Petraerecifiatum) to przezroczysty, bezbarwny płyn o charakterystycznym zapachu, otrzymywany ze świeżej nafty włoskiej.[/FONT][FONT=Arial, serif].[/FONT][FONT=Arial, serif] Różni się on od zwykłej nafty [/FONT][FONT=Arial, serif]brakiem substancji smolistych. [/FONT][FONT=Arial, serif]Była ona stosowana wewnętrznie [/FONT][FONT=Arial, serif]jako środek [/FONT][FONT=Arial, serif]przeciw glistom, a także przy biegunkach, skurczach [/FONT][FONT=Arial, serif]parafinowego przygotowuje się Skalpen (roś, nazwa handlowa[/FONT][FONT=Arial, serif] preparatu - przyp. tłum. [/FONT][FONT=Arial, serif]) [/FONT][FONT=Arial, serif]i stosuje jako środek wzmacniają[/FONT][FONT=Arial, serif]cy włosy. Olej gabianowy to nafta wydobywana w Gabien we Fran[/FONT][FONT=Arial, serif]cji. Preparat sprzedawany jest w kapsułkach, wymieszany z eks[/FONT][FONT=Arial, serif]traktem owocowym, wykorzystywany przy bronchicie, chorobach [/FONT][FONT=Arial, serif]laryngologicznych, astmie bronchitowej i innych chorobach dróg [/FONT][FONT=Arial, serif]oddechowych.[/FONT] [FONT=Arial, serif]Nas będą interesować przede wszystkim produkty z nafty desty[/FONT][FONT=Arial, serif]lowanej, które posiadają wyraźne właściwości dezynfekujące: [/FONT][FONT=Arial, serif]kerasin [/FONT][FONT=Arial, serif](rosyjskie określenie oczyszczonej nafty), naftalina, benzyna [/FONT][FONT=Arial, serif]i inne.[/FONT][FONT=Arial, serif]Nafta destylowana [/FONT][FONT=Arial, serif](tylko takiej używa się do celów leczni[/FONT][FONT=Arial, serif]czych) jest mieszanką węglowodorów [/FONT][FONT=Arial, serif]Cr-Cie. [/FONT][FONT=Arial, serif]Wyróżnia się nastę[/FONT][FONT=Arial, serif]pujące typy nafty: lotnicza, oświetleniowa (poddawana jest dodat[/FONT][FONT=Arial, serif]kowemu oczyszczaniu w celu obniżenia zawartości substancji smo[/FONT][FONT=Arial, serif]listych i kwasów naftowych), do celów technicznych, rozpuszczal[/FONT][FONT=Arial, serif]niki (poddawane dodatkowo dearomatyzacji).[/FONT]


[FONT=Arial Black, serif]W medycynie ludo[/FONT][FONT=Arial Black, serif]wej stosuje się dwa rodzaje nafty lotniczą i oświetleniową.[/FONT]
źródło: książka G.P. Małachow
 
Ostatnia edycja:

Góra Dół