nasiona marihuany

Panel DIY

  • Autor wątku Usunięty 81885
  • Data rozpoczęcia
Wyszukiwarka Forumowa:
U

Usunięty 81885

Guest
Siema,
potrzebuje wykonać panel na 50x50x100
Jako iż nie znam się na aktualnych nowinkach technicznych przychodzę do was z pytaniem z czego najlepiej go wykonać?
Słyszałem dobre opinie o diodach cłu ale widzę również opinie ze odchodzą one do lamusa, poradzi ktoś na co się zdecydować?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).
Siema,
potrzebuje wykonać panel na 50x50x100
Jako iż nie znam się na aktualnych nowinkach technicznych przychodzę do was z pytaniem z czego najlepiej go wykonać?
Słyszałem dobre opinie o diodach cłu ale widzę również opinie ze odchodzą one do lamusa, poradzi ktoś na co się zdecydować?
Zajrzyj do tematu:


Pojawiły się w nim : kolejny raz paski Tanie stosunkowo => III generacja II generacja jest tańsza i także się nadaje.

ManufacturerBridgelux
Series EB Series™ Slim Gen 3

W Twoim wypadku wchodziły by w grę : np.

BXEB-L0340U-35E0750-C-C3 : długość : 340 mm Szerokość : 12,7 mm. Jeśli chciałbyś mieć 3500K 80 CRI.

Do tych pasków masz w wyżej wymienionym temacie kalkulator : plik excel : liczy sprawność i moc paska na danym prądzie przy założonej temp pracy. Może się przydać do szacowania : lub inie ? [ nie pamiętam na której tronie : wtedy gdy haszizin ie pojawił : ma panel na takich paskach puszczony na 1 A _ zakładana/wróżona sprawność około 2,3 umol/J _ paski nałożone na profile T Al. pisze o tem. ich przy takich nastawach ]

Przy niskich prądach można je nawet bez dodatkowego al. puścić : choć lepiej imo. trochę dać : nawet kawał blachy al z wentylem nad : Wbij się w temat up. : Gość Ci dobierze zasilanie ;). etc. Wątek jest tasiemcowy i z dodatkiem i nie tylko w nazwie. Można nawet o panienkach pisać ;D. Wrzucanie muzyczki mile widziane : Będziemy wiedzieli co lubisz:

Opcji jest masę: od modyfikacji dobrych żyrandol ledów V_tac np. Czy inne A++ : W opcji V_tac mod. Masz zasilacze od razu w : regulacja mocy jest trudniejsza : patrz temat gdzie jest mod takich lampek : Wygląda może dziwnie ale prawności i przed modyfikacja tych żyrandol ledów są bardzo ładne : Niestety ten dawca organów jest nie tani. W wątku podanym up: sa ich testy : może nie do końca miarodajne ale widać jak wypadają w porównaniu do innych : [[ gdzieś tak od 11 do 18 strony ?? przy 500 odpowiedziach nikt się już nie łapie gdzie co jest]]

taki np: V Tac 15 W 3000K 80 CRI seria evolution

V_tac_15W_3000K_80_CRI.jpg


to popularny na forum philips 13 W jedna z wersji lekko zawyżony : według innego pomiaru mocy ma 1,87 umol/J raczej

philips_13_w_2700_K.jpg


o właśnie poprawka:

philips_poprawka_13_w_usrednione.jpg


a to philips promocyjny z 3 paka:

philips_promocja.jpg


A to kiepski żyrandol dla porównania:

Anslut_9_5_w.jpg


są i zdecydowanie gorsze :

chińczyk KDE 6500 K

KDE_china_noname.jpg


Te V_tac mają sprawność taką, że po modzie można się po nich spodziewać po schłodzeniu nawet 2,3 umol/J Jak całkiem drogie panele led gotowe. Przy podobnej równomierności i odległości od takiego DIY panelu. Wada org zasilanie _ ma kiepkie wsp. mocy _ bez regulacji mocy raczej. etc.

Tanie noname żyrandole czasem osiągają ledwie 1,17 umol/J _ różnica sprawności tych źródeł jest bardzo duża. Żyrandole bez modyfikacji mają przez dosyć wysoką temp. pracy diod małą trwałość _ nawet te najlepsze co kosztują sporo. Nie tyle gasną _ co im sprawność spada szybko.

Tamte paski na 0,7 A te paski UP będą raczej sprawniejsze od V_tac + 3500 K _ najpopularniejsze spektrum dla konopek.
Twój wybór.

Ja zajmuje się spamowaniem dostępnymi opcjami.


Przez paski na smd 3030 => LM310B/H samsunga : z chin lub niemiec : czy jakiś lepszych smd 2835 :
Do lepszych żyrandol ledów bez modyfikacji.
Są i "niedrogie" "blachy" z diodami na aliexpres np: _ preferencje.

COB się np. już niekoniecznie opłacają _ Ty masz niskiego boksa _ można by jakieś 4 sztuki po 30-40 PLN nisko puszczone także dać. Kwestia preferencji. Imo. W tej chwili najlepszym rozwiązaniem są paski na diodach 2835 lub 3030 : Te pierwsze są sporo tańsze ale osiągają nieco gorsze sprawności.

jest i taki temat :

by @Honza


Wymienia w nim mniej więcej jakie opcje qb są dostępne :

ps: Nie wchodź na Yotube ;) _ bądź pod prąd ;D : i gadaj z Trollami na F# [[ sry: za ten spam z żyrandoledami ]]
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 81885

Guest
W Twoim wypadku wchodziły by w grę : np.

BXEB-L0340U-35E0750-C-C3 : długość : 340 mm Szerokość : 12,7 mm. Jeśli chciałbyś mieć 3500K 80 CRI.
Właśnie czytając watki, zainteresowałem się ogólnie paskami led, i patrzyłem na właśnie Samsungi - https://www.led-tech.de/de/50cm-Alu...QuDmyQK1dFn0HSQiV31ih170uOa17U6boj6kU44SUfKM4
Trochę przydługie, ale maja łączenia co 7 diod wiec można by skrócić i ewentualnie dolutować te docinki na środek czy cos takiego.
Co do samego boxa - box jest zrobiony z szafy z polka która właśnie decyduje nad wysokością, sam osobiście nie wiedziałem czy sensem jest robić 50x50x200, ale przerobienie to kwestia jednego wieczoru przy piwku.
Co myślisz o dwóch takich paskach? Nie był by to przerost formy nad treścią? Ewentualnie kupić do nich zasilacz z potencjometrem i je skręcić na jakąś niższa moc. Ze wzoru wynika ze 12500lm powinno robić robotę.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).
Co myślisz o dwóch takich paskach? Nie był by to przerost formy nad treścią? Ewentualnie kupić do nich zasilacz z potencjometrem i je skręcić na jakąś niższa moc. Ze wzoru wynika ze 12500lm powinno robić robotę.
Co to jest przerost formy nad treścią ?
Zasilanie teraz ludziska dają zawsze regulowanej mocy.

Jestem zwolennikiem : nisko puszczanych _ wielu pasków _ tak aby równomierność była BDB. Oraz nie było takiej sytuacji gdy źródło światła jet bardzo blisko roślin, że masz miejscami np: 1500 umol/m2s. Tylko 1 m wysokości. Tragedii nie ma ale...

Ty chciałby dać 2 paski : na wysokim prądzie :

mniej więcej : 1750 mA : i mieć sprawność : 2,61 samych pasków : zasilanie : i masz 2,42 umol/J mniej więcej :
Płacisz : 19,90 euro za sztukę : powiedzmy 40 E => 180 PLN za 2 sztuki dobrze liczę ? + jakieś chłodzenie przy tak puszczonych :
+ zasilacz :

paski : 34,200 W sztuka.

Porównaj to z kosztem pasków o których była mowa : więcej sztuk puszczonych na 0,7 A : sprawność z zasilaniem wychodzi Ci mniej więcej taka sama : a może to być bardzo blisko roślin i się dobrze rozchodzi po pomieszczeniu. IMO. lepiej jet to zrobić na wielu tańszych paskach.
Koszt ;) ? nie mam w tej chwili w łapce : zaraz się zobaczy :

to to ? : https://www.digikey.pl/product-deta...C-C3/976-BXEB-L0340U-35E0750-C-C3-ND/10279851

Zaraz kalkulacja ile sztuk : pewnie i tak nie mniej niż 10 więc 180 PLN jak nic za nie ; P

Jet i opcja z chin : popatrz na te paski co Gość kupił : szerokie : nie pomnę długości :

V_tac 15 W _ 30 PLN sztuka : ~ 7 sztuk i około : 210 PLN _ z zasilaczami + Al. Niekoniecznie się opłaci np: Ale światło było by bardziej równomiernie. [ taki problem z nimi są za drogie ;) _ korci człowieka ale z drugiej strony ]

teraz te paski : 10 sztuk raczej na 1 A niż 700 mA
Symulacyjnie osiągi przy dobrym schłodzeniu. np: blacha ala radiator + wentyl nad nią :

sstrumien-tanie-paski.jpg


strumień 275/0,25 => 1100 : => nawet uwzględniając straty masz ponad 800 umol m2 sek. Zapewne wysterowany na 0,85- 0,9 A już obleci.

Zasilacz regulowany _ można by zejść poniżej _ to było by ustawienie max dopuszczalne : przy 0,7 A juz jako by obleciał tę powierzchnie : mógłby pracować dosyć blisko roślin : 360 mm pasek : To na płytę AL. rozmiar 40x40 mm + wentyl nad ?

@Gość pewnie będzie miał odmienne zdanie na temat chłodzenia tego : jest użytkownik na forum który ma z tego zbudowany panel dokładnie na takich ustawieniach dał je na profile al T kształtne. Haszuszin.

Ja wolałbym te opcje : a To co Ty wybierasz to Twoja sprawa ;) Nie moje zabawki.
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 81885

Guest
Nie powiem, ze względu na mój brak doświadczenia - zdam się na Ciebie.
Czyli 10 takich pasków będzie okej?
Z doborem zasilacza zwrócić się do podlinkowanego przez Ciebie wątku, tak?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).
Nie powiem, ze względu na mój brak doświadczenia - zdam się na Ciebie.
Czyli 10 takich pasków będzie okej?
Z doborem zasilacza zwrócić się do podlinkowanego przez Ciebie wątku, tak?
Czemu na mnie ?

Ja przestawiam Ci opcje alternatywne ;) Nie ma jednego rozwiązania _ Budżet i założenia. Można to zrobić taniej na mniejszej ilosci pasków puszczonych wyżej _ lub dać inne. To dla mnie wygląda w miarę sensownie i koszt jest chyba akceptowalny za zupełnie znośną sprawność całości. + możliwość pracy blisko roślin z dobrą dystrybucją światła.

Zasilacz : @Gość _ Tu są przynajmniej 2 opcje : paski w szeregu : lub paki w 2 szeregach : Zasilacz regulowany : Ja pewnie "dałbym" taki który max da na te paski 1 A.

Jeśli chodzi o blachę al 40x40 cm _ to ja zapewne przynitowałbym do niej na "pastę" termo kilka profili U wysokich na 20 mm i dał nad tym wszystkim wiatraczek _ tak aby zejc z temperaturą tak nisko jak ie da.

Te paski według danych z data sheet osiągają sprawności takie jak np: [ a nawet lepsze _ sek zaraz link i dane ]

test: popularna w miarę na forum dioda : jaki czas temu jeszcze


2,5 umol/J puszczona na _ 0,7 A przy mocy na diodzie : 23.453 : Popatrz na cenę i porównaj z tymi paskami koszt budowy 100 W : Przy czym przy 4 takich diodach nie będziesz miał tak dobrej równomierności.

tool do tych diod :
podaje niestety wyniki powyżej tego co wyszło w labie:

ARKUSZ CXB 3590 3500K 80+ CRI

cxb.jpg



Sorry ale ja lubię wrzucać dużo obrazków : zapraszam do watka który był wypomniany : Goc na Ciebie wsiądzie : jest bardziej racjonalny od Trolla wcięć dostaniesz mniej ekstremalne rozwiązania.

Oczywiście i w wypadku tych pasków dane producenta mogą być lekkko kolorowane : Tyle, że... i tak się imo opłaca w miarę.
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
@Okayer

Koncepcja jak mogło by to wyglądać.
Przy czym ja jestem ekstremistą chłodzenia _ dałbym nad tym wentylator wolnoobrotowy dużej średnicy : Bez niego wiele to nie da.
Profile U 20x20X1 mm np: na dwa nity na końcach + pasta termo pod nie + wentyl. 4 otwory w brzegach płyty na zawieszenie.
Płyta AL o rozmiarach 40x40 cm : wy-miarówka na taka mniej więcej tak się narysowało po przecinkach :
@Gość mnie pewnie ochrzani za takie podejście do chłodzenia ;) ekstremista : Najchętniej bym pewnie cieczą chłodził i walczył o każdy stopień.

lampa_radiator.jpg


Wybór zasilacza zapewne już dostałeś :

Tu masz fote zdecydowanie mniej ekstremistycznego podejścia do chłodzenia : Podobne paski ale chyba II nie 3 generacja :: Overgrow :: forum. W mojej wersji bez kompromisowej : AL. będzie kosztować sporo. _ można dać sam wentyl np:

554531781f2121d767e6ed06526dddf31d894873.jpg


popatrz na to

Lumatek Attis 200 W
Specyfikacja techniczna:
  • Skuteczność: 2,3 µmol / J
  • PPF: 460 µmol / s
  • Napięcie wejściowe: 220–240 V, 50–60 Hz
  • Pobór mocy: 200 W
  • Powierzchnia oświetlenia: 0,8 x 0,8 m
  • Żywotność: 60 000 godzin
  • Dystrybucja światła: 110 °
  • Źródło światła: LUMLED Diody
  • Możliwość przyciemniania: 20% -40% -60% -80% -100%
  • Waga: 3,9 kg
  • Wymiary: 508 x 508 x 86 mm
  • Spektrum: pełne spektrum +
Specyfikacja tego koncepcyjnego DIY
  • Skuteczność: 2,3 µmol / J
  • PPF: 276 µmol / s
  • Żywotność: przy tak chłodzonych diodach ponad to co ma lumatek.
  • Możliwość przyciemniania: mniej więcej płynna.
  • Źródło światła: smd 2835 Bridgelux BXEB-L0340U-35E0750-C-C3 3500K 80+ CRI
  • Wymiary: 400 x 400 x ?? mm
Zasilacz dałbym poza boksa nawet :

Ty miałbyś panel niewiele mniejszy od boksa _ dobra dystrybucja światła _ można by ja poprawić nieco dając paski zakosami _ do brzegu płyty ma zmianę. Może pracować bardzo blisko roślin _ dzięki temu, że diody są rozłożone na dużej powierzchni nie skupione _ regulacja mocy : więć nawet na wegu gdy chcesz dać mniej światła może być blisko _ zamiast odsuwać dajesz mniejszą moc. Ustawiony na 80_85% już powinien dać ilość światła _ bliską max jaką warto dawać w tym boksie.

Zabawka : najlepiej z radiatorem DIY i wentylem dużej średnicy odsuniętym na jakiś 4 montażach od o 7_8 cm. Powinna mieć sprawność zbliżoną do : komercyjnego panelu : przy dobrym chłodzeniu nie mniejszą trwałość a może i lepszą.
Różnica brak kilku diod 660 nm i IR _ bo wynikowe spektrum praktycznie identyczne jak. To nie powinno być w jakimkolwiek stopniu odczuwalne. różnice pomijalne pomiędzy.

Screenshot_2021-05-01-Lumatek-ATTIS-200W-led-grower-eu.png


Podobnie było by ze zmodyfikowanymi V_tac na radiatorze. Temp widmowa nieco inna bo 3000K

Radiator zwiększy koszt : niestety : Pasta termo pod profile + nity _ nitownica z biedronki np ;)
Paski na klej termo lub na pastę i śrubki z kołnierzem do wyboru : Niektórzy pewnie będa uważali, że jest to przerost formy nad treścią : ale z tym panel będzie bardzo trwały : niżej diod nie schłodzisz ;) Bez chłodzenia cieczą.

Wentyl tego rodzaju :


duża średnica odsunięty : Aby owiewał całość : to razem z radiatorem zdejmie kilka stopni z diod : a ich sprawność i trwałość zależy od temp. pracy. => Gość pewnie mnie wyśmieje za tak ekstremalne podejście do sprawy ale co mi tam ;D

100_2848.JPG


Fota z tematu w wiki CR rekordowy panel kolorowy z przed wielu lat. Wtedy był to jeden z najwyższych wyników w ogóle pod led. Nie tylko w Polsce ale i .. Na IC chyba nikt tyle nie miał ??

Połamania.

ps: potencjometr : liniowy : znajdziesz jak to dobrać i złączyć w tematach o budowie paneli na COB. których jest na forum multum. Jedyna różnica pomiędzy to inne źródło światła : mogące pracować blisko roślin _ na czym tylko zyskujesz _ i łatwiejsze chłodzenie : Reszta _ z punktu widzenia osoby składającej to do kupy taka sama.

popatrz także na wątek :


propozycje DIY mniej lub bardziej ekstremalnych/racjonalnych + porównania paneli na 0,36 m2 _ dużo gadaniny i obrazków. O 660 nm _ diodach IR i wielu innych :

Tak jak i w tym tasiemcowym temacie : gdzieś w środku : Od pomiarów : do testów lampek przez koncepcje DIY
Ale w tym "śmietniku" gdzie jest wszystko i nic już pewnie byłeś.


Polecam także : temat Tribulusa : zupełnie inna koncepcja : smd2835 samsunga wysoko puszczone łączona z diodami COB niskiej mocy : z ekstremalnym chłodzeniem : Wątek bardzo popularny 10K wyświetleń.


Warsztat Lampy:


Tematy o budowie : głównie COB ale i nie tylko :

Tribulus Tanie proste niewysoko sprawne:


stary temat o COB z 2015 r _ ale sama zasada składania się nie zmieniła


kolejny:


Bob Budowniczy kolorowy panel:


Jest tego multum : O QB nie ma : ale defakto cała różnica to łatwiejsze schładzanie : + inne źródło światła _ oraz trzymanie się zasady : nie skupione a rozłożone równomiernie nad powierzchnia oświetlana i dostosowane pod konkretnego boksa tak dobrze jak się tylko da :

Popatrz koncept tu : np:


Podane jest tam tanie źródło pasków z diodami samsunga + wiele innych ubocznych takich tam : off charakterystyczny dla forum F#

A tu konwersja V_tac : by Gość


także w okolice sprawności lumateka idzie dojść na org zasilaczach.

P5200072.jpg


I znowu Goc DIY w boksie : rośliny : nie częste na F# _ ale cz to ma znaczenie jakie ? Lampa jest "wypas" regulacja szmery bajery _ na md 2835 z V_tac i na LM301B samunga. Paski z chin puszczone nisko.


Pewnego rodzju DIY Rumcajz Philips 13 W


Mój osobisty pękł 1,37g/w ? lampki w tym boxie mają łączną moc 130w. Topy są luźno zbite. Paczki napuchnięte, ale kwiat budowany bardziej w górę niż na boki.

Ten koncepcyjny panel byłby o wiele lepszy od philipsów.
Zapewne skręcony na 100W dać powinien mniej więcej to samo: Nieco inny wzrost przez odmienną barwę światła:

Ten grow Rumcajza jest na lampkach takiej klasy : popatrz na sprawności: Widmo inne bo 2700 K.
One maja niską trwałość przez temp. pracy diod _ rozwiązanie na kilka grow _ potem wypada zmienić bo gasnąc nie gasną ale im sprawność spada.

promocyjny 3 pak : niewybitny
philips_promocja.jpg

nie promocyjny:
philips_poprawka_13_w_usrednione.jpg

A to osram : nie promocyjny nie wiem jak wyglądają teraz nowsze wersje: Ten wypadł BDB
oram_13_w_led.jpg

A tu diall 14,5 klasa podobna
diall_14_5_w_poprawki_ostatnie.jpg


Nie wiem co to ma do rzeczy ale mi się skojarzyło ;P : Masz przegląd tematów powiązanych być może do czegoś się Ci przydadzą.

A na koniec muzyczka co by nie było tak drętwo.

Rajna - Cantara (Dead Can Dance Cover)

ps: Apropo tych sprawności u Niemca : mogą ?? być podane juz z zasilaniem więc nie 2,4 coś ;) Nie ma binu ani testu jest deklaracja.
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 81885

Guest
Dzięki za wszystkie informacje i pomoc, odezwę się z tym co tam mi się uda stworzyć, szefem totalnym jesteś nie zmieniaj się
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
Dzięki za wszystkie informacje i pomoc, odezwę się z tym co tam mi się uda stworzyć

Weź tylko grubą poprawkę na ekstremistyczne podejście do chłodzenia diod ;)
Dla mnie nawet 5 stopni niżej jest warte każdej ceny. To ma być niezniszczalne ;P
 

JaroSala

Active member
Rejestracja
Sie 6, 2021
Postów
30
Buchów
27
Szanowne grono ekspertów. Proszę o pomoc.
panuje wychowywać dwie roślinki na powierzchni około 50x50 cm.

Po wielu dniach tonięcia w morzu wiedzy, padło na własnoręczne wykonanie panelu led.
i tu wiele pytań bez odpowiedzi:

(szczegółowe dane na tme. eu)

2x CLU03H-25/55-PW-01 CITIZEN ELECTRONICS
czy
3x CLU048-1212C4-40AL7M4-F1 CITIZEN ELECTRONICS

a moze szukac jeszcze czegos innego?
czy koniecznie dokładać diodę UV i IR, podążając za naukami Dr. Bruce Bugbee, który prawi ze te długości fal są "critical for photosynthesis". Nie wiem czy koszty tych ekstra diod + zasilacza są w ogolę warte świeczki.

Nie wiem jaki zasilacz do tych opcji.
Nie wiem jakie chłodzenie. Idealny byłby radiator bez dodatkowych wiatraczków, ale czy na pewno? w ogole nie moge znalezc tak zwanego "radiatora na metry" który miałby informacje o rezystancji termicznej.


A moze w ogóle zmienić koncepcje i kupić np 12 żarówek philips 1521.

Dodatkowe jedno ograniczenie. Wolbnym wszystko kupic w Polsce. Nie amazon, ali itp.

budżet:
300 - 400 zł.

Wszelkie pomysły mile widziane.
Sensowne gotowe panele w Polsce osiągają kosmiczne ceny, wiec niestety odpadają.

Proszę o pomoc. Jestem już mocno zmęczony czytaniem ścian tekstu i nie wiem czy dam rade posunąć się dalej bez pomocy.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).
Szanowne grono ekspertów. Proszę o pomoc.
panuje wychowywać dwie roślinki na powierzchni około 50x50 cm.

Po wielu dniach tonięcia w morzu wiedzy, padło na własnoręczne wykonanie panelu led.
i tu wiele pytań bez odpowiedzi:

(szczegółowe dane na tme. eu)

2x CLU03H-25/55-PW-01 CITIZEN ELECTRONICS
czy
3x CLU048-1212C4-40AL7M4-F1 CITIZEN ELECTRONICS

a moze szukac jeszcze czegos innego?

może => CMU2236 jeśli chciałbyś koniecznie na COB : + tanie radiatory z wymuszonym chłodzeniem.

cmu_cree.jpg
radiatr.jpg


Kosztują po 29 PLN sztuka _ w temacie link. 3500 K 80 CRI _ maja ładne sprawności.
Puszczone na 0,7 A 4 sztuki _ około 100 W łącznie : zasilacz MW typ A + potencjometr liniowy.

ostatnio pojawiły się w temacie =>


Ale były i wcześniej _ są niezbyt drogie : przy tej powierzchni proponowałbym 4 sztuki _ radiatory po 11 pln sztuka + zasilacz do pasków led 12V dobrany mocą do : będzie kosztował ze 30 pln. _ raczej lepsze rozwiązania niż kombinowany zasilacz jakiś tam.

Puszczone na takim prądzie będą miały bardzo ładną sprawność. około 2,2 umol/J jest osiągalne raczej.

czy koniecznie dokładać diodę UV i IR, podążając za naukami Dr. Bruce Bugbee, który prawi ze te długości fal są "critical for photosynthesis". Nie wiem czy koszty tych ekstra diod + zasilacza są w ogolę warte świeczki.

Dr. Bruce Bugbee IKONA jeśli chodzi o ;) Na forum są jego wyniki badań z lat 80 XX wieku. Takie gdzie napisał, że 800 umol/m2 pozwala na symulowanie warunków naturalnych w wypadku uprawy w warunkach sztucznych [ gdzie nie-gdzie polecają dla konopek około 700 _ a co niektórzy uprawiają przy równym raczej 600 a może i 550 i nie narzekają na wyniki => patrz wariaty z IC używające czegoś co nazywają STI czyli modyfikowanych źródeł do żyrandola ]

edit: Pan Ikona =>


Publication Date 1994

i wnioski : które sie w zasadzienie zmieniły do dziś : wyniki na led : z uniwerku na którym Ten Pan przebywa : są dostępne i wychodzi z nich to samo w zasadzie : lekkie róznice między gatunkami : ale ....

CONCLUSIONS

Differences in radiation quality from the six most common electric lamps have little effect on photosynthetic rate. Radiation quality primarily alters growth because of changes in branching or internode elongation, which change radiation absorption. Growth and yield in wheat appear to be insensitive to radiation quality. Growth and yield in soybeans can be slightly increased under high pressure sodium lamps compared to metal halide lamps, in spite of greatly reduced chlorophyll concentrations under HPS lamps. Daily integrated photosynthetic photon flux (mol m-2 d-1) most directly determines leaf anatomy and growth. Photosynthetic photon flux levels of 800 μmol m-2 s-1 are adequate to simulate field daily-integrated PPF levels for both short and long day plants, but plant canopies can benefit from much higher PPF levels.


Ale nie o to pytasz : Pewnego rodzaju praktyka w uprawie tej rośliny w warunkach sztucznych => rośnie pod niemalże wszystkim : od HPS ubogiego w niebieskości _ prawie pozbawionego w zasadzie _ przez świetlówki dowolnej maści i typu _ do paneli z diod monochromatycznych niemalże pozbawionych czegokolwiek poza niebieskim i czerwienią. A plon tak na "oko" wydaje sie byc najbardziej powiązany z wartościa strumienia fotonów na powierzchnie [ patrz: fotorelacje na forum od samych początków : jest wszystko prawie : bez lamp siarkowych : i LPS ... ]

Nie ma potrzeby dodawania czegokolwiek aby urosło i dało ładne plony, IR nie jest konieczne rośnie i bez.
UV ?? _ jak chciałbyś np. nieco zwiększyć ilość THC _ masz do wyboru dwie techniki.

1. nie używać HPS ;) a zastąpić go ledami o temp widmowej w granicach 3500 K
2. użyć ledy zimniejsze niż 4000 K
3. dodać do strumienia przy kwitnieniu nieco niebieskości diodami royal blue _ lub połączyć ten dodatek dodatkowo z bliskim UV nie dającym efektów niezbyt korzystnych dla wzrostu. [ niebieski z UV ma działać nieco synergicznie _ dane jakie są badania na klonach _ wzrost zawartości THC jest obserwowany pod led w porównaniu do lampy HPS _ spektrum NS1 _ drugie spektrum bez UV dało w jednym powtórzeniu podobne wyniki _ autorzy zasugerowali możliwy synergiczny efekt połączenia _ ale nie dali na to 100% ponieważ wyniki nie były jednoznaczne : _ : wyniki są ciekawe bo mogą wskazywać na to, że nie ma co za bardzo kombinowac z drogimi diodami UV i można po prostu dodać kapkę zimnych diod 6500K nawet i mieć tanio efekty nieco zbliżone _ diody UV sa drogie jak syf i trudno dostępne _ alternatywa świetlówki do wabienia much np: jeszcze są dostępne i tanie jak barszcz. chcesz dane z których to jest ?? art naukowy _ są fragmenty na forum gdzieś tam.... ]

Gdybyś chciał mieć nieco więcej IR w SPD niż przeciętnie bez dodawania do panelu czegokolwiek.

1. cieplejsze diody _ 2700K np.
2. dosyć ciepłe diody o wysokich CRI _ powyżej 90 _ a najlepiej 95. Cześć emisji będzie w zakresie biologicznie czynnego IR.

W wypadku diod o bardzo wysokich CRI zazwyczaj sprawności na strumień są gorsze [ lepsze z 1 lm : ale gorsze z mocy _ do policzenia ]
Stosowanie ciepłych diod -> mniej niebieskości : stosowanie wysokich CRI _ koszty up.

Jakie są realnie różnice nikt Ci nie powie bo są one raczej trudno obserwowalne bez : badań z naukowym przytupem _ testów na klonach połączonych z badaniem wyniku chromatografem gazowym/cieczowym.

Nie wiem jaki zasilacz do tych opcji.
Nie wiem jakie chłodzenie. Idealny byłby radiator bez dodatkowych wiatraczków, ale czy na pewno? w ogole nie moge znalezc tak zwanego "radiatora na metry" który miałby informacje o rezystancji termicznej.

Oj pasywnie .... ja lubię aktywne ;) : Radiatory dostaniesz łatwo _ ale raczej bez danych _ rezystancja ?? to na styku z COB a nim ;). Lepsza pasta _ cienko + doszlifowanie tego tak aby było możliwie płaskie.

A moze w ogóle zmienić koncepcje i kupić np 12 żarówek philips 1521.

już => 10 jest nadmiarem. Lepiej V tac evolution 3000K 160 lm/W _ drożej ale mniej mocy wpakujesz przy takiej samej ilości światła _ mniej problemów z temperatura. ~ 20% mocy mniej przy zbliżonych rezultatach. + lekko większa sprawność _ a po modyfikacji tj: nałożeniu tego na radiatory _ [ patrz: co Gość zrobił z 6500K ] _ źródło światła o sprawności zbliżonej do komercyjnych paneli klasy lumateka : starej serii _ z bardzo wysoka trwałością. Porządnie schłodzone były by nie do zabicia. Wersja org. ma gównianą trwałość przez budowę źródła _ bardzo złe odprowadzanie ciepła. One są tak zbudowane, że się ono wręcz gromadzi ;). Al. obecne w konstrukcji jest dodatkowo przykryte plastikiem ;(.

Dodatkowe jedno ograniczenie. Wolbnym wszystko kupic w Polsce. Nie amazon, ali itp.
budżet:
300 - 400 zł.

Zaraz się oszacuje koszty. Alternatywy na CLU2236 np.

Proszę o pomoc. Jestem już mocno zmęczony czytaniem ścian tekstu i nie wiem czy dam rade posunąć się dalej bez pomocy.

:lol: w takim razie źle trafiłeś.

Kosztorys : 4x CMU2236

zasilacz:


Jest lekko nadmiarowy : chwila bez nadmiaru bo i po cholerę ;) 4 CMU2236 na 0,7 A nie będą miały 100 W

ten:


powinno hulać : + potencjometr liniowy : typ A

Screenshot-2021-08-08-at-07-40-55-ELG-100-C-cdr---ELG-100-C-spec-pdf.png


mniej więcej potencjalne koszty:

kosztorys panel DIY 100W CMU2236 3500K 80 CRI

pln sztukasztukkoszt
diody28,214112,84
zasilacz153,041153,04
radiatory11444
przydasiexxxxxx100
suma kosztów409,88

łączenie radiatorów: Użyszkodnik @Tribulus inne diody : CLU036 ?? chyba _ CMU2236 są imo. o klasę lepsze. A to po prawej to Jego dawne radiatory _ full wypas : wstyd przy takiej cenie nie kupić ;)

IMG_20210801_233047.jpg
InkedScreenshot_2021-01-10_CHLODZENIE_PROCESOR_ARCTIC_COOLING_Freezer_AM2_AM3_LI.jpg


Użyszkodnik Ten używa radiatorów wyżej wymienionego typu _ od dawna : Patrz:


A teraz potencjalna wada tego rozwiązania w porównaniu od ideii pojawiającej się up w wątku : z paskami _ lub nawet konwersji V tac 9,5 W lub i 15 W [ które lepiej było by dać zakosami nie jak na szkicu radiatora DIY i na większej blaszce o 5 cm niż tam naszkicowana ] _ konieczność kapkę większej odległości źródeł od roślin dla zapewnienia sensownej równomierności.

imo. w wypadku 4 diod [ 5 niekoniecznie jest w takim pomieszczeniu dobrym pomysłem : z uwagi na dystrybucje światła ] _ około 15 na lekki + _ co od ścian w rogu do środka geometrycznego źródeł _ i odległość od roślin rzędu 25 cm : Choć pierwszy pomysł na ich rozłożenie bym pewnie zweryfikował pomiarami ;).

Pozdro.

ps: zaraz się podobiera zasilanie do tych diod co sam proponowałeś. Za godzinkę.

proponowałeś 3 x clu048 :

tool do symulacji :


3 sztuki : około 100 W CRI 70 dobrze widzę ??

Product codeIf (mA)φv (lm)Vf (V)Pd (W)lm/WTj (C)Data SheetBuyQty
CLU028-1201C4-40AL7M4-F1NANANANANANA
CLU028-1202C4-40AL7M4-F1NANANANANANA
CLU028-1203C4-40AL7M4-F1NANANANANANA
CLU028-1204C4-40AL7M4-F1866440438.133.013378
CLU038-1205C4-40AL7M4-F1886485837.233.014772
CLU038-1206C4-40AL7M4-F1906502036.533.015270
CLU038-1208C4-40AL7M4-F1933522635.433.015866
CLU038-1210C4-40AL7M4-F1952540134.733.016463
CLU048-1211C4-40AL7M4-F1959570634.433.017362
CLU048-1212C4-40AL7M4-F1967579734.233.017661
CLU048-1216C4-40AL7M4-F1987589833.433.017959
CLU048-1812C4-40AL7M4-F1663594549.833.018058
CLU048-1818C4-40AL7M4-F1676600848.733.018255
CLU058-1825C4-40AL7M4-F1686647648.133.019654
CLU058-3618C4-40AL7M4-F1348633794.933.019253

Zasilacz około 1 A _ popatrzmy : 1050 mA chyba najłatwiej dostepne ??

Product codeφv (lm)Vf (V)Pd (W)lm/WTj (C)Data SheetBuyQty
CLU028-1201C4-40AL7M4-F1NANANANANA
CLU028-1202C4-40AL7M4-F1NANANANANA
CLU028-1203C4-40AL7M4-F1NANANANANA
CLU028-1204C4-40AL7M4-F1NANANANANA
CLU038-1205C4-40AL7M4-F1560238.039.914077
CLU038-1206C4-40AL7M4-F1569837.139.014674
CLU038-1208C4-40AL7M4-F1580335.937.715468
CLU038-1210C4-40AL7M4-F1590235.036.816165
CLU048-1211C4-40AL7M4-F1619834.736.417063
CLU048-1212C4-40AL7M4-F1625234.436.117362
CLU048-1216C4-40AL7M4-F1625033.635.217760
CLU048-1812C4-40AL7M4-F1911951.754.316863
CLU048-1818C4-40AL7M4-F1913250.052.517458
CLU058-1825C4-40AL7M4-F1975449.051.419057
CLU058-3618C4-40AL7M4-F11831299.8104.817560

Ale najpierw : CRI 70 : 173 lm/W _ zasilanie 0,93 _ wynikowo : => 161 lm/W

zasilanie
0,93​
lm/W
173​
160,89​
widełki sprawności umol/J
2,229361​
2,137653​
średnia
2,183507​

Wygląda aż za dobrze ;)

faktor do przeliczania CRI i CCT na wspołczynnik
PPF{μmol/s/m2/klm} = -48+0.0005·CCT+12,000/CCT+0.4·Ra+2,000/Ra, at δ=2.1%.
CCT4000faktor±od =>13,86
Ra7013,57140,29do =>13,29

A może założenie : CRI 74 ;)

CCT4000faktor±od =>13,91
Ra7413,62700,29do =>13,34

teraz lekko lepiej :

zasilanie
0,93​
lm/W
173​
160,89​
widełki sprawności umol/J
2,238494​
2,146411​
średnia
2,192452​

powiedzmy 2,1 do 2,2 umol/J : ale przy nieco niezbyt równym rozkładzie na powierzchnie przy 3 sztukach : CCT 4000K i CRI 70 ?? Tak by wynikało z symboli co Podałeś : z tego co widzę. Jak naświetlacz V Tac 160/lm W _ przewijający sie 100 X po forum : lub marsy serii TS : mające nawet chyba podobne osiagi ?? nieco.

Nie wiem na ile można ufać temu symulatorowi :
A teraz zasilacz : kruca fix przekraczają mozliwosci C-100-1050 odrobinke ;(

tak więc nadmiarowy ??

wychodzi szacunkowo drożej od opcji na CLU2236 : przy gorszej dystrybucji światła : zdecydowanie oraz CRI 70 [ czemu ??] i CCT nie zalecanej _ choć to wcale nie jest problem Marsy tanie seria TS mają w zasadzie identyko.
Sprawnośc podobnie + większa moc nieco :

zasilacz ELG-150-C1050A MEAN WELL
166,88​
pln
3 diody CLU048-1212C4-40AL7M4-F1 CITIZEN ELECTRONICS
172,92​
pln
3 radiatory po 11 pln
33​
pln
przyda się od kabli do potencjometru liniowego
100​
pln
SUMA
472,8​

Tam była jeszcze jedna opcja :


dioda specjalnej natury ;) według producenta : zaraz sie na nia popatrzy : z przytupem ;D


spd. po co tak kombinuja to bez wódki nie rozbierosz. są dane : zaraz sprawnosc dla podanych w tabeli parametrów : toola do symulacji robic mi sie nie chce. zasilacz : za chwilke.

spd-plan-white.jpg
dane_diody.jpg


muzyczka :


dobra mamy spd : CRI nawet wysokie _ ale białe światło to nie jest ;)

plant-white.jpg
biale-to-nie-jest.jpg


Obliczenia wartości typowe z tabelki. _ co można czytać tak _ może byc znacznie gorzej ;P Zresztą zawsze produceńci kapkę się zabepieczają i dają _ pod danymi +- na dane które są zawarte w ds. .. takie tam norma ;P

wartości typowe.
mAFV typflux lmmocppf typ
720​
34,6​
2116​
24,912​
43,2​
szacunki na podstawie spd i mocy
sprawnośćbez zasialniaz zasilaniem 0,93producentppf
wyliczenia w color calculator na pods spd
1,61​
1,4973​
1,7341​
wyliczenia dla zakresu 300_800
1,71​
1,5903​

Wnioski baj sub23 [ baju baju ;P ]

1. Sprawność podana przez producenta nie jest ograniczona dla zakresy 400_700 nm : a tak sie to zazwyczaj nie bez powodu podaje.
2. Diody są bardzo drogie w stosuku do oferowanej sprawnosci : minimum 4 sztuki do tego boksa : i to puszczone raczej lekko wyżej niz 0,7 A _ dane są dla 0,72. Realna sprawność według tej tabeli 1,5 z zasilaniem [ zakres 400_700 ]
3. Na okienko aktywne w tabelce producenta nie ma sensu patrzeć bo to bzdety : patrz inada etc.


róznica między 1,71 a 1,73 u producenta to zapewne sposób liczenia emisji + zaokrąglenia : color calkulator domyślnie policzy 300_800 _ przestawiam na 400_700 tak jak sie przyjeło podawac to [ wszystkie mierniki par. tak mierzą ;) ] Podawanie tego co jest poza jest niecelowe bo poza tym zakresem słabo to będzi fotosynteze : minimalnie na tyle, że nie warto za bardzo uwzględniac w szacunkach.

IMO. Te diody po danych od producenta są skrajnie gówniane.
Na koniec dla "jaj" policze philipsa 13 W 2700K w taki sposób jak oni to robią. Gdybym sprzedawał philipsy jako oświetlenie roślin bym pewnie zrobił to samo ;P

tak-sie-tego-nie-robi.jpg
philips_poprawka_13_w_usrednione.jpg


Chyba wypada lepiej od ?? tych plant white ?? i to bez kombinowania _ nietrwały i nagrzany jak cegła. Gówniany bez przeróbki na wersje radiatorową : tyle że w jego wypadku jest ona mało sensowna.

nie chciałeś murów tesktu ?? znaczy sie ścian ;)


Chyba trafiłeś na nieodpowiednią osobę

b2ap3_large_Wielki-Mur-Pekin-Chiny-shutterstock_142871650.jpg


ps: na białej skórce tabelki są czytelniejszej natury zdecydowanie.

ps2: CLU048 i CMU2236 rozmiary takie same : Klasa ta sama raczej a cmu2236 "połowę" tańsze _ i chyba nieco lepiej jednak sprawnościami wypadają od 048

clu_048.jpg
cmu_cree.jpg



A wracając do poprzedniej propozycji : Paski III generacja : Najpierw poza budżetem


propozycja puszczone niżej : 12 sztuk _ odmiana tamtej :

paski-III-generacja.jpg


zasilacz :


kosztorys zakładając profile 20x40X2 mm kwadratowe jako "radiator" : cena za długie na 500 mm : przy 400 mm taniej nieco + złączki do tego : chłodzenie pasywne lub i _ wiatrak dużej średnicy nad. [ tak mam lubię chłodzić ] Paski zakosami do samego brzegu profilu na zmianę : mają 360 mm. Możliwość pracy bardzo blisko roślin i przy tym prawie idealna dystrybucja światła w pomieszczeniu.

2,4 sprawności do wyduszenia => patrz panel SF1000 np : podobną sprawnosc deklarują. Zasilacz regulowany możliwość skręcenia do połowy. Poza budżetem niestety. Opcja z blachą al. o rozmiarach 450x450 z zamocowanymi na zakosy paskami może być tańsza. + wiatrak odsuniety od na 4 cm _ zasilany czymkolwiek.

kosztsztuksuma
pasek18,3912220,68
zasilacz1541154
alu.1412168
przyda się1001100
suma642,68

Na COB. tego nie zrobisz : nigdy tak równomiernie i blisko : a na paskach z LM301B samsunga przy tej sprawności _ odległość będzie musiała być spora. + raczej wymagane lepsze chłodzenie [ paski od niemca np: popularne na forum : problematyczne o tyle, że mają 50 cm : nie wiem czy dostanie się gdzieś alternatywę 400_450 mm na tych diodach ]

o do większej mocy jest fajny tani zasilacz:


dało by się całkiem tanio zrobić 160 W : regulacja mocy tylko nieprzyjemna. I przy założeniu raczej kombinowania z blachą oraz : wiatraczkiem : wiszących luzem : bym nie robił :

160W.jpg


Ale miało boć coś innego próba zejścia na paskach do granic budżetowych [ może II generacja ?? są tańsze ]
Opcja 8 pasków na 1 A coś słabo bo mi nie włazi to na zasilacz 1050 mA _ lekuchno powyżej jego możliwości chyba.
A i tak z zasilaczem było by kapkę powyżej : więc...

II generacja pasków na 0,35 A ? Nie chce mi się ....
Ale...


Screenshot-2021-08-08-at-13-26-27-DS131-Bridgelux-EB-Series-Gen2-Data-Sheet-20171020-Rev-A-pdf.png


One mają rozmiar sek.

krótkie kapkę :

Screenshot-2021-08-08-at-13-28-44-DS131-Bridgelux-EB-Series-Gen2-Data-Sheet-20171020-Rev-A-pdf.png


III generacja lepiej : rozmiary pasków nie idealne pod boksy niestety.

Screenshot-2021-08-08-at-13-33-43-DS171-Bridgelux-EB-Series-Slim-Gen3-Data-Sheet-20190620-Rev-A-PDF.png


Zasilacz może być ten co był: ale połączenie równoległe z most-kowaniem pasków ?


dystrybucja światła gorsza ;(

I poza budżetem _ przy duszeniu tego na 350 mA. sprawność z 10% słabsza niż na III generacji. Alu wpisane tańsze ale profile kwadrat przewidziane : sporo zakosów : W zasadzie to można by zejść z tym al. niżej _ bo baski krótkie i łączyc to 3 tanimi płaskownikami : srodek najdzie na siebie zakosami i da na łaczeniu wyższą wartośc strumienia po boksie.

Gdybyś miał 60x60 cm : paski II generacji 560 mm były by idealne do DIY : i około 150 W by już obleciało powierzchnie.

kosztsztuksuma
pasek10,8914152,46
zasilacz153,041153,04
alu.1014140
przyda się1001100
suma505,5

w wypadku tej ostatniej koncepcji i ostatniego zasilacza : paski na 2 szeregi ale mostkowane zgodnie z tym schematem [ ja bym mostkował ]

Untitled-3~0.jpg


chwila a wersja 350 ;]

jest więc bez celeowe jest mostkowanie .. i kombinowanie z 2 szeregami :


cena ta sama.

@JaroSala => odpowiedź może być ?

A teraz kompletny off mode :

Profesor IKONA Dr. Bruce Bugbee : Filmiki na tubie.



firma : =>


Niestety ale Jego występy na tubie które oglądałem są niczym innym jak reklamami produktów : pokazuje je przy każdej okazji przy okazji prowadząc wykłady z podstawami. Ma w tym bardzo dużo wprawy jako wykładowca. Zraziłem się do nich

uprawa konopek chemotyp CBD

bruce-bugbee-ust.jpg


I nowa grupa docelowa dla produktów firmy : tu do pomiaru ilości chlorofilu :

chlorophyll-meter-coefficients.jpg



Niestety odniosłem brzydkie wrażenie słuchając tego co jest dostępne, że jest to lokowanie produktów ;)
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
Osiągnąłem limit ilości znaków : A byłem w trybie narzekania na _ rzeczywistość i reklamy.

więc ciąg dalszy w następnym wpisie ;)

Pojawiło się tam coś o tak zwanym krytycznym wpływie na : Krytyczny nie jest : Popatrzmy na dane i źródła.


nowy sensor : pomiar razem z IR biologicznie czynnym : nówka : jeszcze ciepłe.

The ePFD sensor series (SQ-620-SS) was retired May 19, 2021.​


sq-610-spectral-response2.jpg


Co oni tam piszą :

Apogee's newest, cutting-edge ePAR sensor was created in 2021 as an upgrade to our ePFD sensor and designed to measure the newly defined 400-750 nm ePAR radiation range that research has shown to be photosynthetically active, beyond the traditional 400-700 nm range (read article here >). Many next generation LED fixtures, the sun, and other light sources emit these newly confirmed Far-red photosynthetic wavelengths, but they have not been measurable by traditional 400-700 nm PAR meters until now. Much of the transformative work to define the ePAR range was conducted by Dr. Shuyang Zhen and Dr. Bruce Bugbee at Utah State University's Crop Physiology Laboratory. A few of the many articles discussing Dr. Zhen and Dr. Bugbee's research into ePAR can be found in Greenhouse Management, Plant, Cell and Environment, Frontiers in Plant Science, and at Fluence.​


Nie wiem jaki to cutting edge jest skoro pierwszy z brzegu spektroradiometr _ przeczyta ten zakres także _ i pozwoli przy odpowiednim oprogramowaniu na podanie wyniku w zakresie 400_700 i 400_750 na raz. Produkują także przenośny sprzęt tego "gatunku". Urządzenie oczko wyżej o bardziej skomplikowanej budowie : nie prosta fotodioda z filtrami korygującymi odpowiedź spektralną + miernik napięcia.

teraz : dają linki do badań:

abstrakt:

Far-red photons have equivalent efficiency to traditional photosynthetic photons: Implications for redefining photosynthetically active radiation

Far-red photons (701-750 nm) are abundant in sunlight but are considered inactive for photosynthesis and are thus excluded from the definition of photosynthetically active radiation (PAR; 400-700 nm). Several recent studies have shown that far-red photons synergistically interact with shorter wavelength photons to increase leaf photochemical efficiency. The value of far-red photons in canopy photosynthesis has not been studied. Here, we report the effects of far-red photons on single leaf and canopy photosynthesis in 14 diverse crop species. Adding far-red photons (up to 40%) to a background of shorter wavelength photons caused an increase in canopy photosynthesis equal to adding 400-700 nm photons. Far-red alone minimally increased photosynthesis. This indicates that far-red photons are equally efficient at driving canopy photosynthesis when acting synergistically with traditionally defined photosynthetic photons. Measurements made using LEDs with peak wavelength of 711, 723, or 746 nm showed that the magnitude of the effect was less at longer wavelengths. The consistent response among diverse species indicates that the mechanism is common in higher plants. These results suggest that far-red photons (701-750 nm) should be included in the definition of PAR.

Ciekawe ;)

kolejne :

“With fixtures like we have from Fluence, we can test physiologically relevant light levels. At less than 100 µmol/m2/s [as used by McCree], plants are starving for light, and their response to a given wavelength can be different than it would be in full sunlight,” says Bugbee.

McCree’s original experiments used only a single leaf to assess CO2 uptake (photosynthesis) at each wavelength. Bugbee and his team are using a whole-plant gas-exchange chambers —and a longer test length of light exposure—to provide more realistic measurements. Additionally, Bugbee is assessing modulating the test wavelengths in combination with a full-spectrum light rather than in isolation like McCree. And while McCree had to obtain single-wavelength light through filters, the new research employs precise control of spectrum and light levels.

Wygląda na to, że jak najbardziej można dodawać do 750 nm :

A efekt IR/FR do 750 nm jest porównywalny w obecności _ reszty do efektu reszty _ a w takim wypadku np: diody o wysokim CRI powinny być nieco lepsze od tradycyjnego na nie spojrzenia : bo emisja poza 700 do 750 jest jakby : zauważalna. Czyli inaczej trzeba by patrzeć na ich sprawności fotopowe : sekundę ;)



Teraz color calkulator podaje : 100 lm/W 1,61 dla zakresu 400_700 : policzone zewnętrznie : 1,716 dla 400_750

color calkulator bez limitu 0d 380 do 800 : 1,76 : zewnętrzne dla tego zakresu : 1,73 nie wiedzieć czemu ;] róznice na zaokrągleniach przy exporcie spd pewnie.

Teraz jeśli by tak patrzeć na te plant white wcześniej : przytaczane : mogą miec dla zakresu tak definiowanego 1,6 :

Problem w tym, że znalazłem kiedyś dane dla innych roślin gdzie ten efekt był bardzo mały : a największy był u sałaty : + wpływa to na ich pokrój. [ na forum są wykresy : wyglądało to niezbyt ambitnie _ a tu wynikało by, że jest bardzo _ poszukam tamtych wykresów _ krzywa biegła może o kilka % ponad taką bez ]

Ale Pewnie Pan profesor ma racje _ mimo tego, że od razu bezczelnie skomercjalizował swoje badania ;( ... Jak ja nie lubie gdy ktos zarabia na badaniach od razu trace wiare nadzieje i miłosc.

Cholera podawać trzeba szacunki w 2 formach 400_700 i 400_750 nm .

wróćmy do philipsa 13 W

no i mamy w zasadzie 2,00 umol/J ;)

philips-wedlug-nowej-definicji.jpg


Ale jeszcze zabawniej zmienia sie to dla osrama 19W A++ 2700K 80+ CRI

osram_19W_a.jpg

Dla ledów zimniejszych tak ładnie nie będzie.

dla V tac evolution 160 lm/W w tym zakresie wychodzi 2,384 umol/J z 2,23 unol/J
etc:

Dla ciepłego 2700K 95 CRI bedzie to aż 9,5_9,7 % więcej : w zależności od .... eee...

=>

I tak dalej wygląda kiepsko :

wysokie-cri_V_tac.jpg


powinno stać 29,33 strumienia _ tak jakoś się _ podwinęło i nie ta formułka.

Nic Cały dzień zmarnowałem _ ale mam nową ide fix liczyc także dla zakresu 400_750 zgodnie z nowymi trendami _ wszystko będzie ładniej wychodziło. A diody o wysokich CRI zyskają odrobinkę : jedne odrobinkę więcej inne odrobinkę mniej w zależności od _ SPD :

Pozdro.

jak mogłem pominąć ledwie rok temu :


zajęty byłem chyba czymś innym niż szukanie : w tematyce : oj to dla sałaty tylko ;(

Photosynthesis increased linearly with increasing photon capture and had a common slope among all four treatments, which demonstrates that the faster growth with far-red photon substitution was caused by enhanced photon capture through increased leaf expansion. The equivalent canopy quantum yield among treatments indicates that the absorbed far-red photons were equally efficient for photosynthesis when acting synergistically with the 400–700 nm photons.

Emerson wraca w wielkim stylu ??
 
Ostatnia edycja:

JaroSala

Active member
Rejestracja
Sie 6, 2021
Postów
30
Buchów
27
sub24 dziękuję za Twoja odpowiedz. Nie spodziewałem się tak ogromnego zaangażowania.
Mam nadzieje ze sprawiło Ci to wiele zabawy i satysfakcji bo właśnie taka energia bije z Twojej "ściany tekstu" :)
Przeanalizuje sobie to jeszcze z klika razy, ale zapewne skończy na:
...V tac evolution 3000K 160 lm/W (...) [ patrz: co Gość zrobił z 6500K ]
albo
4x CMU2236

Dziękuję jeszcze raz i wiele dobrego życzę.
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
sub24 dziękuję za Twoja odpowiedz. Nie spodziewałem się tak ogromnego zaangażowania.

Trollem jestem specyficznego gatunku : i zdecydowanie 23 nie 24 : ściany tekstu to moje życie _ problem to błędy w środku ;)
Dla mnie nie ... ale dla ludzi którzy to pr. wykorzystać czasem może to być bolesne : obsunięcie się cyferek.
Teraz np. sprawdzam arkusz zrobiony na podstawie danych z kalkulatora _ a one nie grają z charakterystyka z data sheet. Są przybliżone.
Mam zajęcie na jutro : zrobic podobny arkusz od nowa bez tego ograniczenia z interpolacją binu FV _ i temp pracy _ będzie to fajnie karkołomne. [ przynajmniej dla mnie ]

Wczoraj o 23:21 #13 ;) I tak trzymać.

Pozdro
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
Btw. Zasilacz do cmu2236 100.1 w jest na styk. Na zimno 2_3 w zapasu cholera wie jaka zmienność mają diody.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół