Przygotowanie Podłoża

Wyszukiwarka Forumowa:

Pikaczu

Well-known member
Rejestracja
Lis 6, 2013
Postów
131
Buchów
1
Najlepiej, jeżeli miejsce wybrane przez rolnika jest zarośniete pokrzywami, gdyż konopie doskonale się czują w podobnych warunkach. Odczyn ziemi powinien mieć ok. 5,5-7 ph w zależności od fazy rozwoju rośliny ( im jest starsza tym ph powinno byc większe) gdzie przy fazie veg powinno się mieścić w przedziale 5,5-6 pH. w fazie Flow. 6-7 i najlepszym rozwiązaniem było by rosnące z czasem pH. Można to sprawdzić listkami do mierzenia pH. Jest to bardzo prosty zabieg - należy wziąć nieco gleby z wybranego miejsca, wymieszać ją z wodą ( najlepiej destylowaną), po czym odczekać kilka minut i sprawdzić listkiem odczyn.
Jest klikla metod przygotowania podłoża wykorzystywanych przez hodowców. Tu zostaną opisane dwie najpopularniejsze

1. Dostosowanie gleby będącej już na wybranej lokalizacji do potrzeb uprawy.

-Należy przekopać ziemie na głębokość szpadla ;
-Ziemia prawdopodobnie jest za kwaśna, dlatego zasypuje się ją dolomitem, ok 1 litr/m2. Dolomit jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym;
-ziemie należy wzbogacić przede wszystkim w azot. Wystarczy dodać krowiego obornika, ok. trzech szpadli na m2. Dobrze jeżeli będzie wysoszony. zbyt dużo gnojówki może popalić korzenie - używajcie tylko przeleżałego przynajmniej rok obornika nigdy świerzego.
- jeżeli rolnik chce napowietrzyć glebę, może dosypać torfu w proporcjach 1:3. Doskonale sprawdzają się również granulaty drenażowe, ale są drogie w porównaniu do torfu

2. Rolnik może także wymienić ziemię na kupną , której pH powinno być w przedziale 6-7. Na takiej ziemi rośliny rosną wyśmienicie
- Rolnik przeważnie wybiera między trzema metodami - przekopanie rowu szerokiego na 40 cm i długiego na kreślony zakres potrzeb, wykopuje doły, gdzie zmieści wiadro ziemi (20-30 litrów) wsypuje ją i sadzi każdą rośline oddzielnie lub na podmokłych terenach, gdzie korzenie mogą gnić, należy umieścić roślinę w dołach wraz z wiadrem bądź w foliowych workach. należy w tym wypadku na dno pojemnika nasypać warstwę (ok 5-10 cm) grubego żwiru lub keramzytu. Zapobiegnie to nadmiernemu nawodnieniu rośliny.
- Rolnik przeważnie przygotowuje wybraną lokalizacje na ok. miesiąc przed wysadzaniem. To pozwoli dojrzeć glebie, która ugniecie się i wkomponuje się w krajobraz

Aby uzyskać doskonałe połączenie składników odżywczych, dostępu do powietrza, przepuszczalności gleby, oraz odkładania zapasów wodnych w glebie należy zrobić mieszankę substratów ( podłoża )
Poniżej znajdują się dwa przepisy na uzyskanie podłoża do uprawy konopi w pojemnikach, wykorzystywane i polecane przez rolników:

2 części ziemi kwiatowej
1 część odkwaszonego torfu
0,5 części perlitu, wermikulitu, bądz styropianu w kulkach
0,1 części suszonego obornika

LUB

1,5 części ziemi kwiatowej
1 część odkwaszonego torfu
0,5 części kompostu
0,5 części keramzytu bądź polisterynu


Po zrobieniu mieszanki rolnik powinien odczekać kilka godzin i sprawdzić jej pH. Jeżeli jest za kwaśna należy dodać dolomitu bądź wapna - łyżeczką, by nie zaaplikować ich za dużo.
Roślina tak jak każdy żywy organizm na świecie pobiera składniki odżywcze do procesów życiowych, a oddaje do gleby produkty przemiany materii. A te mogą powodować, że odczyn będzie się zmieniał. Dlatego rolnik przynajmniej raz na tydzien sprawdza czy pH jest odpowiednie. Jeżeli się zmienia trzeba reagować. Należy dodać, że gleba będzie miałą bardzo podobny odczyn do odczynu roztworu, którym się ją podlewa. Dlatego sprawdza się rownież pH roztworu przed podlaniem. i tutaj wam pomogę żebyście nie musieli szukać -

- Odczyn zbyt niski (pH <5)

Potrzeba wapna (bądź dolomitu) ze sklepu ogrodniczego. przy każdym podlewaniu dodaje się wapno, ale w niewielkich ilościach, a następnego dnia sprawdza odczyn. i tak do czasu aż ph się unormuje do poziomu który nas interesuje w danym momencie
Istnieją również specjalne środki zwiększające pH, dodawane do roztworu, którym podlewa się glebę - ale po co przepłacać.



Jest wiele typów i odmian podłoża. często wzbogaca się je o różne składniki by wspomagać rozwój roślin i zapewnić im należytą ilość składników odżywczych. - Poniżej lista najważniejszych substratów służących do sporządzenia podłoża:

TORF - wyróżnia się torf się torf wysoki i niski. wysokie są mniej złożone, mają kwaśny odczyn ( pH ok 4). Niskie są bardziej rozłożone, ale za to mają wyższy odczyn. od 4 do 8 pH. Torf stosuje się głownie do napowietrzania gleby, staje się ona dzięki temu bardziej przepuszczalna. do roślin uprawianych. Polecam kupić już gotowy torf wysoki odkwaszony wapnem. Taki torf ma odczyn neutralny (pH 7 ), przez co doskonale nadaje się do uprawy Konopi :)

Włókna kokosowe - Doskonale spulchniają glebę, mają sporą pojemność wodną i łatwo się nawadniają. Odczyn w okolicach pH 6. Zawierają dużo potasu, sodu oraz chloru. Należy kupować tylko te lepszej jakości, dobrze przepłukane, i tylko w dobrych sklepach ogrodniczych.

Ziemia kwiatowa - jest to kupna ziemia, doskonała do upraw roślin w pojemnikach. Rolnicy i hodowcy zalecają ją, gdyż ma najwięcej składników odżywczych, nie jest droga, a jej odczyn jest podany na opakowaniu, przez co nie kupuje się ani za kwaśnej, ani zbyt zasadowej. Jest zmieszana z wysokiej jakości substratami. Dostępna w każdym sklepie ogrodniczym. Do uprawy konopi powinna mieć pH 6-7. Jest wiece odmian takiej ziemi, dobrym wyborem jest próchnica (Humus), gdyż zawiera wiele niewypłukiwanych przez deszcze składników mineralnych.

Ziemia polna - nie stosuje się jej do upraw wewnętrznych, zawiera nasiona chwastów i innych niechcianych roślin, które mogą z niej wyrosnąć

Kompost -jest zasobny w składniki pokarmowe. Większe części wchłaniają wodę i zapobiegają przezsuszeniu gleby. Kiedy stosuje się kompost nie ma większej potrzeby mocno nawozić gleby, gdyż wszystkie składniki odżywcze są w nim zawarte. Dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.

Obornik - Nawóz naturalny. Składa się z kału i moczu zwierząt wymieszanego ze ściółką. Jest kilka rodzajów obornika, doskonałym wyborem jest suszony obornik kupiony w sklepie ogrodniczym. Można również stosować przekompostowany obornik. kupny ma podane pH, dzięki czemu nie grozi nam nadmierne zakwaszenie ziemi. jest też najłatwiej dostępny. Niektórzy hodowcy stosują suszony krowi kał. W świeżym oborniku znajduje się gnojówka, która ma bardzo kwaśny odczyn, ale zmieszana z wodą jest doskonałym i tanim naturalnym nawozem.

Perlit -produkt pochodzenia wulkanicznego. Nie dostarcza składników odżywczych ani nie zmienia odczynu gleby, ale za to doskonale spulchnia glebę, dostarczając korzeniom dużą ilość powietrza. Służy również do ukorzeniania sadzonek

Wermikulit - raczej nie stosowany z uwagi na szybkie ubijanie się w podłożu po podlaniu. Ma jednak dużą pojemność wodną zapobiegając przesuszaniu rośliny. ( przez co polecam do małych donic outdoor, może nie raz uratować życie)

Polistyren - to nic innego, jak styropian. Jest tani, lekki i doskonale spylchnia glebę. Stosowany jako zamiennik perlitu.

Piasek - odprowadza nadmiar wody przy zbitych glebach (pewnie większość z was ma problem kiedy podlewacie z wierzchu już suchą ziemie zamiast wsiąkać tam gdzie lejemy rozpływa się po bokach. Górna część gleby dokładnie nie powiem może ok 5-10% nie jest wykorzystywana przez roślinę chyba, że jest na podmokłym terenie wtedy korzenie aby pobierać tlen faktycznie idą do góry, ale jeżeli grunt jest suchy to rozszerzają się na boki i dół w poszukiwaniu wody, więc śmiało polecam górną część podłoża może to być zrobione po wysadzeniu, usypać mieszanką z przewagą piachu nie za grubo tak żeby się tylko utrzymało, woda wsiąka o wiele lepiej i nie rozpływa się po bogach- zawsze do mieszanki gleby dodaje jakąś część piachu i w tym roku zrobiłem także strefę przepuszczającą wodę na samej górze.

Keramzyt - produkt wypalenia gliny. Zwiększa pojemność powietrzną i wodną podłoża, wspomaga odprowadzanie wody.


Wątek opiera się na wiedzy zawartej w książce "Leszek Szczepkowski Podstawy Uprawy Konopi" wydawnictwo literacki i naukowe Freedom, razem z moimi uzupełnieniami w miejscach w których czasami brakowało rozszerzenia niektórych kwestii lub coś po prostu było ominięte. Są w tej książce zdjęcia z naszego forum haszysz.com oczywiście po uprzedniej konsultacji z autorami, książka ma 260 stron, zawiera dział indoor jak i outoor i zagadnienia ogólne.
 
L

Lord of Bhang

Guest
Bardzo ciekawy artykuł :D napewno się przyda nowym
Bo Ja już to wszystko wiem;)
 

Pikaczu

Well-known member
Rejestracja
Lis 6, 2013
Postów
131
Buchów
1
no tak o tym właśnie myślałęm, jeszcze coś wrzucę jest ciekawa technika uprawiania w 2-3 litrowych donicach masówka i same główne topy <peace>
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w Growbox.pl i Growseed.pl na wszystko!

Góra Dół