Tekst z 2009r.
W myśl nowych przepisów UE firmy zajmujące się dostarczaniem internetu w przeciągu 12 miesięcy (licząc od dziś) muszą zacząć zapisywać szczegóły dotyczące ruchu sieciowego na swoich łączach (wliczając w to dane o komunikacji za pomocą poczty elektronicznej oraz rozmowach prowadzonych przez internet).
Treść emaili oraz rozmów telefonicznych nie będą zapisywane - przechowywane będą informacje o tym kto do kogo pisał i dzwonił oraz (w tym drugim przypadku), skąd i kiedy wykonane było połączenie oraz ile ono trwało.
Poszczególne państwa członkowskie UE będą mogły wybrać okres, przez jaki dostawcy internetu będą musieli przechowywać powyższe informacje (ma on być nie krótszy niż 6 miesięcy, ale nie dłuższy niż dwa lata).
Nowe przepisy nie wymagają przechowywania danych o stronach internetowych odwiedzanych przez poszczególnych użytkowników sieci, muszą być notowane jedynie godziny logowania do i wylogowania z sieci.
Rozporządzenie stanowi kolejny element działań jakie są podejmowane w celu ulepszenia ochrony antyterrorystycznej w Europie, a które zostały rozpoczęte po zamachach bombowych w Londynie w 2005 roku. Przepisom sprzeciwiają się organizacje broniące praw człowieka, argumentując, że godzą one w wolność osobistą użytkowników internetu.
Istnieje poważna wada nowego rozporządzenia UE - są nią wysokie koszty przechowywania szczegółowych danych o ruchu sieciowym. Niewykluczone, że władze będą musiały zwracać dostawcom internetu te koszty.
Tu ciekawy tekst :
Analiza lokalnych rynków usług szerokopasmowej transmisji danych
2010-04-30, ostatnia aktualizacja: 2010-05-31 15:56
prześlij znajomemu
drukuj
Informacja dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych zawierająca szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu zbierania i nadsyłania danych do UKE.
W związku z rozpoczęciem procesu analiz lokalnych rynków usług dostępu szerokopasmowego do Internetu w Polsce, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zwraca się z prośbą do wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi telekomunikacyjne dla klientów indywidualnych i biznesowych o przekazanie danych umożliwiających ocenę duplikacji lokalnych sieci dostępowych oraz stopnia konkurencji na rynkach lokalnych w Polsce. Celem analizy jest uzyskanie rzetelnych informacji na temat:
stopnia duplikacji lokalnych sieci dostępowych przez poszczególnych przedsiębiorców w różnych technologiach ze szczególnym uwzględnieniem sieci szerokopasmowych na rynkach lokalnych,
stopnia konkurencji infrastrukturalnej na rynkach lokalnych,
stopnia konkurencji na rynkach lokalnych,
stopnia popularności poszczególnych usług szerokopasmowych i ich łączenia z innymi usługami lub substytucyjności usług na rynkach lokalnych.
Zakres niezbędnych do analizy danych oraz instrukcję opisującą format dostarczenia danych zamieszczono poniżej. Przed rozpoczęciem procesu eksportu danych do plików obligatoryjnie prosimy koniecznie zapoznać się z instrukcją, o której mowa powyżej.
Sposoby dostarczenia danych:
przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający mniej niż 10 000 użytkowników końcowych mogą przesłać dane w formie plików pocztą elektroniczną na adres
rynekszerokopasmowy@uke.gov.pl lub dostarczyć pliki na płycie CD/DVD,
przedsiębiorcy posiadający mniej niż 10 000 użytkowników końcowych mogą przesłać dane w formie elektronicznej na skrzynkę podawczą UKE, która jest dostępna pod adresem
https://uke.eboi.pl/. Instrukcja utworzenia konta oraz procedura opisująca proces przesyłania plików została załączona poniżej,
przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający więcej niż 10 000 użytkowników proszeni są o dostarczenie danych wyłącznie na płytach CD/DVD.
Dane należy przesłać do UKE drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty na nośniku CD/DVD w nieprzekraczalnym terminie do dnia 11 czerwca 2010 r. do godz. 15:00. Adres do nadsyłania korespondencji drogą pocztową:
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead02&news_cat_id=19&news_id=5330&layout=1&page=text
Na tej stronie są załączniki jakie dane musieli dostarczyć zapoznajcie się bo jest to bardzo ciekawe .