nasiona marihuany

W poszukiwaniu biedo-perfekcji, czyli mały box do 3k

Wyszukiwarka Forumowa:

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
Hej,

witam Was wszystkich bardzo serdecznie! Mimo, że jestem nowym użytkownikiem forum, to korzystam z Waszych porad od lat. Dlatego też – na wstępie – chciałbym podziękować Wam za wszystkie posty, mądrości, patenty którymi dzielicie się na forum. Gdyby nie Wy, to wszystkie moje dotychczasowe próby zabawy z rolnictwem spełzłyby na niczym. Jeszcze raz wielkie dzięki, jesteście wielcy!

Zdecydowałem się napisać, a nie (jak zazwyczaj) szukać odpowiedzi, bo buduję pierwszego miniboxa i chciałbym poprosić Was o konstruktywną krytykę mojego pomysłu. Poniżej zamieszczam poglądowy model 3d, który zrobiłem oraz opis projektu.

Główne założenie, wokół którego buduję całe przedsięwzięcie to próba stworzenia idealnych (na ile to możliwe) warunków dla życia rośliny. Jest to dla mnie myśl przewodnia, nie chcę rezygnować z niektórych rozwiązań tylko dla tego, że mogą wydawać się ekonomicznie nieracjonalne. A skoro zahaczyłem o kwestie finansowe, to mój budżet wynosi 3000 zł. Przechodząc do szczegółowych rozwiązań:



1. Wielkość głównej komory uprawnej to 60x60x150.

2. Zakładam oddzielenie lampy szybą od reszty boxa. Komora na oświetlenie (ok 20-30 cm wysokości) będzie miała oddzielne chłodzenie, myślę o wiatrakach komputerowych. Ponieważ źródło światła jest na stałej wysokości, roślina wewnątrz boxa (pod szybą) podnoszona będzie na małym wysięgniku i opuszczana wraz z wzrostem. Kiedy z czasem osiągnie poziom 0, szczyt będzie na wysokości sitaki (SCROG). Pomysł ten ma dwa uzasadnienia – a) przedłużenie życia lampy (ledy nie lubią wilgoci), b) odseparowanie lampy jako źródła ciepła, nad którym nie mam kontroli. Jak uważacie, czy założenie jest słuszne? Jaką lampę wybrać - Spider farmer SF-1000 czy Mars Hydro TS 1000?

3. W komorze po prawej stronie (dalej jako „komora techniczna”) umieszczam:

a) sterownik temperatury i wilgotności z czujnikiem wprowadzonym do komory głównej. Do sterownika podłączam kabel grzewczy oraz nawilżacz powietrza. Kabel grzewczy przechodzi do komory głównej, rozprowadzony w styropianie (nie widać na wizce), który okala wewnętrzne ściany boxa. Na styropianie oczywiście nakleję folię (mylar diamond). Jednocześnie, robię wyjście na rurki od nawilżacza powietrza do komory głównej. Wyjściowe ustawienie – 31 stopni (CO2 lubi temp) oraz 70% wilgotności powietrza.

b) butlę CO2 3 kg z reduktorem i elektrozaworem. Co dwie godziny wpuszczam do komory głównej ilość CO2 do osiągnięcia 1500 ppm (tu niestety nie wiem jaki jest przepływ CO2 na sekundę, pytałem w sklepie i nie dostałem informacji. Jakieś pomysły?). Ponieważ nie wiem ile gazu mi ucieknie, a ile przeje roślina, co dwie godziny (w ciągu dnia oczywiście) cykl się powtarza.

4. Pomysł wentylacji zgodny jest z filozofią przedsięwzięcia. Przed każdym dwugodzinnym cyklem napełniania komory głównej CO2, powietrze w boxie jest „resetowane”. Na 5 min włącza się wiatrak zaopatrzony w automatyczną żaluzję (nie będzie uciekać CO2). Czy taki went będzie ok - https://www.iwentylatory.pl/wentyla...MI18-hu8-y7wIVPIODBx2yiQ3hEAQYBSABEgJNcfD_BwE ? Otwór wentylacyjny z lewej strony boxa zamknięty jest kratką wentylacyjną, która ma grawitacyjne pióra, które zamykają się, kiedy nie ma ciągu – to znowu zapobiec ma przed uciekaniem CO2. Powietrze odprowadzane jest do komory technicznej, która ma zwykły otwór do wymiany powietrza. Na flo do wentylatora montuje filtr węglowy „na patencie”- https://forum.haszysz.com/threads/skuteczny-filtr-węglowy-za-10zł.18420/.
Oczywiście, w nocy CO2 nie jest dostarczane. Czy praca wiatraka co dwie godziny zapewni roślinie wystarczający poziom O2?

5. W komorze głównej umieszczam wentylator mieszający. Sprzęt w zależności od potrzeb podłączony jest do czasowych wyłączników.

6. Box ma być zamówiony u stolarza, przewiduję zapłacić koło 700 zł.

Jeśli macie jakieś przemyślenia, to będę bardzo wdzięczy!

Pozdrawiam,

Ijon Tichy
 

L.a.m.a.

KEBABA BYM ZJADŁ
Weteran
Rejestracja
Mar 24, 2019
Postów
923
Buchów
942
Odznaki
3
Im więcej niepotrzebnych rzeczy jak te sterowniki, nawilżacze tym więcej problemów sobie narobisz. Konopia to chwast i rośnie w prawie każdych warunkach. Do takiego boxa, jeżeli będzie stał "ludzkich warunkach" Potrzebujesz tylko światło in 2 wentylatory, wyciągający i mieszający, ewentualnie do wtłaczania powietrza. Wszystko inne to moim zdaniem głupota i tylko będziesz się przez to później wk***iać. Nie ma co się zastanawiać ile co2 h2o czy hwdp. Jak sucho do polać wody, jak mokro to nie lać -od cała filozofia uprawy konopi.
 

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
Dzięki za pierwszy komentarz. Jak rozumiem, twierdzisz, że wszystkie te moje dodatki nie wpłyną w znaczący sposób na cykl życia rośliny, a także jakość i wielkość zbioru. Hm, jeśli tak jest, może rzeczywiście trzeba kupić namiot, lampę dwa wiatraki i elo. Brakuje mi w tym jednak trochę misji, łączenia, grubszej kminy. Ale oczywiście, może warto zrobić szybką kalkulację zysków i strat i zamiast wchodzić w coś co pozbawione jest sensu, w zaoszczędzonym czasie mogę oddać się pracy społecznej i będę ot, choćby sadzić… doć… marchew.

Czy znajdzie się obrońca mojego projektu?
 

Total Kozak

Buja taka muza!
Weteran
Rejestracja
Lip 5, 2015
Postów
3,175
Buchów
6,582
Odznaki
2
Witaj!
Bardzo ładnie zaprojektowane.
Jeżeli uważasz że to właściwa droga, to bierz się do dzieła. Przyjemnie będzie oglądać fotorelacje.
Ale jak dla mnie, za 3K byś już mógł pójść w duży namiot na słuszną ilość plantów, no i skosić trochę baki ?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,181
Buchów
5,071
Czy znajdzie się obrońca mojego projektu?
;)

1. Bardzo ładna wizualizacja. Jaki program ?
2. Z tego co tam wyczytałem nie ma być stałego obiegu powietrza między komorami.

Nie lepiej _ 2 komory _ techniczna ze wszystkimi bebechami łącznie z _klimatyzacją. Skoro CO2 i ciągły obieg zamknięty. -> brak wymiany z otoczeniem brak strat CO2 _ wilgotność załatwia osuszacz a utrzymanie temperatury klimatyzator. Nie wiem tylko czu komora techniczna nie powinna mieć wielkości zbliżonej do uprawowej.

3. Oświetlenie _ żadna z wymienionych opcji imo. Zamiast nich DIY na paskach _ do wyboru do koloru _ kwestia założonego budżetu. Jeśli chcesz na siłę używać szyby _ to może zamiast szkła plastik _ strata światła przez coś takiego jest niestety "niepomijalna".
Panel DIY będzie miał lepsza dystrybucje światła od niemalże dowolnego kupnego _ a także i sprawność idzie wyciągnąć lepszą. Obydwie wymienione lampy to coś co ja nazywać zwykłem cegłą.

4. Czy przewidujesz proste zwykłe oświetlenie czy także jakąś dokładkę w celach "naukowo badawczych" ? Można sklecić panel tak aby zostało w nim miejsce na dodatkowe moduły _ od IR do UV Przez zmianę temp widmowej i udziału fotonów niebieskich w trakcie. Nie będzie tanio ale.. ;) Dużo i stosunkowo łatwo można tu zdziałać jeśli się lubi. [ szyba _ odpada przy UV _ obowiązkowo plexa _ trzeba by sprawdzić która z dostępnych najlepiej się do tego nada ]

5. Jaki mechanizm do opuszczania roślin ? _ coś zajmującego niewiele miejsca ?

6. Może by tak do tego dokupić jakiś sensowny sprzęt pomiarowy tak aby bawić się regulując moc i ustawienia kanałów w panelu w badanie wpływu wartości strumienia na plony ? Przy czym z uwagi na założenie zastosowania CO2 nastawiać się chyba trzeba na wartości strumienia w granicach 1.200 umol/m2s nawet ?

7. Co powiesz na testy uprawy na widmie LPS uzupełnionym niebieskimi diodami royal blue ? Lub białymi diodami 6500 K ? Nikt tego jeszcze nie zrobił.

Witaj!
Bardzo ładnie zaprojektowane.
Jeżeli uważasz że to właściwa droga, to bierz się do dzieła. Przyjemnie będzie oglądać fotorelacje.
Ale jak dla mnie, za 3K byś już mógł pójść w duży namiot na słuszną ilość plantów, no i skosić trochę baki ?

Nie bądź Taki Przyziemny. Może On chce się bawić a nie kosić bakę ? ;) Co kto lubi i co kto chce ;)
Jego kasa i Jego zabawki.

LEM napisał:
Każdy z tych eksperymentatorów jest Bogiem — jest stwórcą swojego świata, tych skrzyń i ich losu, i ma pod sobą swoich Adamów i swoje Ewy, a nadsobą — swojego, następnego, w hierarchii wyższego Boga. I po to pan to zrobił, profesorze... — Tak — odparł. —A skoro to powiedziałem, wie pan właściwie tyle, co ja, i dalsza rozmowa nie miałaby celu. Dziękują, że zechciał pan przyjść, i żegnam.
 
Ostatnia edycja:

Total Kozak

Buja taka muza!
Weteran
Rejestracja
Lip 5, 2015
Postów
3,175
Buchów
6,582
Odznaki
2
Nie bądź Taki Przyziemny. Może On chce się bawić a nie kosić bakę ? ;) Co kto lubi i co kto chce ;)
Jego kasa i Jego zabawki.
Dlatego napisałem że popieram, jeżeli chce pójść tą drogą :)
Ja mam inny punkt widzenia, no i w sumie słabe wyniki w indorze jak narazie ?
 

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
;)

1. Bardzo ładna wizualizacja. Jaki program ?
2. Z tego co tam wyczytałem nie ma być stałego obiegu powietrza między komorami.

Nie lepiej _ 2 komory _ techniczna ze wszystkimi bebechami łącznie z _klimatyzacją. Skoro CO2 i ciągły obieg zamknięty. -> brak wymiany z otoczeniem brak strat CO2 _ wilgotność załatwia osuszacz a utrzymanie temperatury klimatyzator. Nie wiem tylko czu komora techniczna nie powinna mieć wielkości zbliżonej do uprawowej.

3. Oświetlenie _ żadna z wymienionych opcji imo. Zamiast nich DIY na paskach _ do wyboru do koloru _ kwestia założonego budżetu. Jeśli chcesz na siłę używać szyby _ to może zamiast szkła plastik _ strata światła przez coś takiego jest niestety "niepomijalna".
Panel DIY będzie miał lepsza dystrybucje światła od niemalże dowolnego kupnego _ a także i sprawność idzie wyciągnąć lepszą. Obydwie wymienione lampy to coś co ja nazywać zwykłem cegłą.

4. Czy przewidujesz proste zwykłe oświetlenie czy także jakąś dokładkę w celach "naukowo badawczych" ? Można sklecić panel tak aby zostało w nim miejsce na dodatkowe moduły _ od IR do UV Przez zmianę temp widmowej i udziału fotonów niebieskich w trakcie. Nie będzie tanio ale.. ;) Dużo i stosunkowo łatwo można tu zdziałać jeśli się lubi. [ szyba _ odpada przy UV _ obowiązkowo plexa _ trzeba by sprawdzić która z dostępnych najlepiej się do tego nada ]

5. Jaki mechanizm do opuszczania roślin ? _ coś zajmującego niewiele miejsca ?

6. Może by tak do tego dokupić jakiś sensowny sprzęt pomiarowy tak aby bawić się regulując moc i ustawienia kanałów w panelu w badanie wpływu wartości strumienia na plony ? Przy czym z uwagi na założenie zastosowania CO2 nastawiać się chyba trzeba na wartości strumienia w granicach 1.200 umol/m2s nawet ?

7. Co powiesz na testy uprawy na widmie LPS uzupełnionym niebieskimi diodami royal blue ? Lub białymi diodami 6500 K ? Nikt tego jeszcze nie zrobił.



Nie bądź Taki Przyziemny. Może On chce się bawić a nie kosić bakę ? ;) Co kto lubi i co kto chce ;)
Jego kasa i Jego zabawki.
Dzięki za wnikliwą analizę! I oczywiście za cytat na dole, oddaje trochę moje zaangażowanie w projekt, mam nadzieję, że nie zostanę takim burakiem jak prof. Corcoran.

1. Wszytko zrobione w blenderze :)
2. Brałem taką opcję na początku pod uwagę. Zastanawiam się tylko, czy na tak małej powierzchni klimatyzacja ma sens. Czy dobiorę w ogóle taki mały sprzęt? I czy będę musiał chłodzić skoro oddzielam lampę? Pytanie czy moje rozwiązanie nie jest o tyle bardziej uniwersalne, że rozwiązuje kwestie nocy - w kontekście dostarczenia tlenu do komory uprawnej w fazie ciemnej.
3. Dzięki, to bardzo ważna uwaga! Muszę poszperać na forum, nie znam się na tym, a może trzebaby zrobić własne oświetlenie. Już chyba wiem, co będę robił w weekend - risercz o_O. Wydaje mi się, że masz rację z plexi, będzie to dużo lepsze i tańsze rozwiązanie!
4. Jak wyżej, brzmi to świetnie, ale muszę doczytać co i jak. Lubię majsterkować, więc widzę pole do rzeźby!
5. Myślałem o jakimś mini podnośniku nożycowym, ale na razie takowego nie znalazłem. Więc pewnie też zastosuje jakiś patent, który zajmie mało miejsca.
6. Boje się, że mogę nie zmieścić się w budżecie. Także wartości będę musiał przyjąć odgórnie.
7. Muszę doczytać, wychodzą braki wiedzy. Ale jak nikt tego nie robił to kusi!

Pozdro,
Ijon
 

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
Witaj!
Bardzo ładnie zaprojektowane.
Jeżeli uważasz że to właściwa droga, to bierz się do dzieła. Przyjemnie będzie oglądać fotorelacje.
Ale jak dla mnie, za 3K byś już mógł pójść w duży namiot na słuszną ilość plantów, no i skosić trochę baki ?
Dzięki! Chciałem wybrać te drogę bo wydaje mi się ciekawa. Jak byłem młodszy i miałem mini uprawę w łazience, kminiłem puszczanie roślinom Bacha bo jakoby mikrodrgania powietrza z głośników pobudzają rośliny do wzrostu. Teraz z perspektywy czasu wiem, że to pewnie bzdura, ale kręci mi się łezka w oku jak wspominam te czasy. Udawało mi się w tedy utrzymywać wilgotność 70% na flo, temp koło 30 pod HPS'ami i rośliny szły jak szalone.

Dziś moje potrzeby konsumpcyjne są minimalne - stąd zdecydowałem się na małego boxa. Chciałbym co pogłaskać wieczorem, a w weekend nie podpalać maczanki z muchozolem.

Pozdro!
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,181
Buchów
5,071
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).
1. Wszytko zrobione w blenderze :)

Jesteś masochistą ;) Nie mogłem się z tym czymś dogadać _ ten program jest stworzony przez sadystów.

2. Brałem taką opcję na początku pod uwagę. Zastanawiam się tylko, czy na tak małej powierzchni klimatyzacja ma sens. Czy dobiorę w ogóle taki mały sprzęt?

Nie wiem czy coś tak małego jest dostępne. Klimatyzacja to w tym wypadku nie tylko chłodzenie ale i grzanie. Skoro optimum to optimum w granicach kilku stopni niezależnie od warunków poza boksem.

I czy będę musiał chłodzić skoro oddzielam lampę? Pytanie czy moje rozwiązanie nie jest o tyle bardziej uniwersalne, że rozwiązuje kwestie nocy - w kontekście dostarczenia tlenu do komory uprawnej w fazie ciemnej.

Tym bym się nie przejmował. Przestrzeń techniczna tylko kapkę większa przynajmniej taka sama kubatura jak uprawowe. Przynajniej tak mi sie wydaje. Nie zastanawiałem się nad tym wcale w sumie.

3. Dzięki, to bardzo ważna uwaga! Muszę poszperać na forum, nie znam się na tym, a może trzebaby zrobić własne oświetlenie. Już chyba wiem, co będę robił w weekend - risercz o_O. Wydaje mi się, że masz rację z plexi, będzie to dużo lepsze i tańsze rozwiązanie!

Jeśli chcesz to zaraz Cię razem z @Gość napadniemy i cvoś sie pokombinuje.
Pytanie jak bardzo zmienny ma być pod względem tego ile poszczególnych długości fali z siebie wypluwa i jaka minimalna docelowa sprawność Cie interesuje.

6. Boje się, że mogę nie zmieścić się w budżecie. Także wartości będę musiał przyjąć odgórnie.

Ty się nie bój tylko szykuj więcej $ _ układ sterujący do tego : temp : wilgotność : CO2 + ewentualnie płynne zmienne nastawy oświetlenia jeśli byś chciał i to zmieniać _ choć nie wiem po co ? => Szmajser : właściwa instancja

7. Muszę doczytać, wychodzą braki wiedzy. Ale jak nikt tego nie robił to kusi!

Przewidywalne i drogie : doświadczenie dla samego doświadczenia ;)

Pozdro.

ps:

Jak byłem młodszy i miałem mini uprawę w łazience, kminiłem puszczanie roślinom Bacha

Nie lubię Bacha ;)

Once Human "Eye Of Chaos" Official Music Video

prawda, że śliczna :) ?
 

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
Hehe, śliczna. Ciekawe, czy rośliny pod taką muzyką nie odgryzły by Ci potem nogi hehs.

Nie wiem czy coś tak małego jest dostępne. Klimatyzacja to w tym wypadku nie tylko chłodzenie ale i grzanie. Skoro optimum to optimum w granicach kilku stopni niezależnie od warunków poza boksem.
no właśnie, zrobiłem mały risercz i nie wygląda to najlepiej. Może jeszcze ktoś zaglądnie do tego wątku i coś zaproponuje.

Jeśli chcesz to zaraz Cię razem z @Gość napadniemy i cvoś sie pokombinuje.
Pytanie jak bardzo zmienny ma być pod względem tego ile poszczególnych długości fali z siebie wypluwa i jaka minimalna docelowa sprawność Cie interesuje.
dzięki, jeśli macie jakieś materiały, linki, itp to będę mega wdzięczny za pomoc! Także w kwestii parametrów wyjściowych. Zastanawiam się cały czas nad kwestią oddzielenia tej lampy. Czy duża wilgotność rzeczywiście wykańcza ledy? Czy taki domowy panel bardzo się grzeje? Bo nawet jeśli podnośnikiem zajdę na sam dół boxa, osiągając szczytem siatkę, to już nie będę miał możliwości obniżania/podnoszenia światłą, co uznaję za minus.
Ty się nie bój tylko szykuj więcej $ _ układ sterujący do tego : temp : wilgotność : CO2 + ewentualnie płynne zmienne nastawy oświetlenia jeśli byś chciał i to zmieniać _ choć nie wiem po co ? => Szmajser : właściwa instancja
kurcze, trochę się tego obawiam. Skusiłbym się na sterownik CO2, ale to już dodatkowe 1000 zł. A budżet już napięty:



może trzeba z czegoś zjechać?

Pozdro!
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,181
Buchów
5,071
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).
Hehe, śliczna. Ciekawe, czy rośliny pod taką muzyką nie odgryzły by Ci potem nogi hehs.

Jednej nogi to bym się chętnie pozbył : no drugiej w sumie także..
Ale skoro mowa o slicznotkach .. następna ;)
Marilyn Manson cover band (Six Feet Deep) - Sweet Dreams

no właśnie, zrobiłem mały risercz i nie wygląda to najlepiej. Może jeszcze ktoś zaglądnie do tego wątku i coś zaproponuje.

1. Czy CO2 i klima jest konieczna ?
2. Opcja _ wentylator + filtr _ i wymiana z pomieszczeniem _ rezygnacja z ambitnego sterowania. Gdzie to ma stać jakie warunki ? Koszty zdecydowanie niższe.

dzięki, jeśli macie jakieś materiały, linki, itp to będę mega wdzięczny za pomoc! Także w kwestii parametrów wyjściowych.

Tu opcji jest bardzo dużo.

1. Popatrz na to: V+Tac prawdopodobnie najlepsze dostępne żrandol ledy. Modyfikacja _ albo taka albo ze zmianą zasilania
2. Paski na 2832 takich jak w żyrandol ledach _ ale lepszych kapkę.
3. Paski na LM301B/H drożej ale dużo wydajniejsze.
4. COB _ ale wtedy odległość od źródła musiała by być większa _ jest dostępnych sporo niezbyt drogich COb niewielkich mocy _ nisko puszczone będą miały sensowne sprawności.

0,36 m2 _ dużo mocy nie potrzeba. Jeśli byś się nie nastawiał na rekordowe sprawności i jakieś

Zastanawiam się cały czas nad kwestią oddzielenia tej lampy. Czy duża wilgotność rzeczywiście wykańcza ledy?

Podobno nie jest bez wpływu na trwałość.

Czy taki domowy panel bardzo się grzeje?

Nie.

kurcze, trochę się tego obawiam. Skusiłbym się na sterownik CO2, ale to już dodatkowe 1000 zł. A budżet już napięty:

DIY ? Są na forum ludzie którzy mogli by pomóc w budowie.

może trzeba z czegoś zjechać?

Mozna to zrobić prosto i bardzo tanio _ z sensownymi rezultatami. ;) Wystarczy zrezygnować z CO2 z obiegiem zamkniętym.
 

DesireOEM

4.618
Weteran
Rejestracja
Paź 13, 2014
Postów
1,519
Buchów
2,966
Odznaki
3
Słuchaj ważniejsze niż CO2 jest solidny filtr węglowy. Nawilżacz też nie jest jakiś niezbędny. I 3000 a powierzchnia skromna. Czujnik wilgotności i temp za 190? Kto bogatemu zabroni hehe. Dla mnie się ten projekt nie dodaje, ale może ma sens z uwagi na potrzebę ukrycia. Powodzenia!
 

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
Słuchaj ważniejsze niż CO2 jest solidny filtr węglowy. Nawilżacz też nie jest jakiś niezbędny. I 3000 a powierzchnia skromna. Czujnik wilgotności i temp za 190? Kto bogatemu zabroni hehe. Dla mnie się ten projekt nie dodaje, ale może ma sens z uwagi na potrzebę ukrycia. Powodzenia!
Dzięki! Myślisz, że taki filtr węglowy: https://forum.haszysz.com/threads/skuteczny-filtr-węglowy-za-10zł.18420/ podłączony do wylotowej strony wentylatora (czyli już po stronie komory technicznej) nie da rady? Będę potrzebował czegoś lepszego?

W kwestii wyjaśnienia myślałem o sterowniku (nie czujniku), do którego można podłączyć kabel grzewczy i nawilżacz. Taki sterownik ma czujkę i odłącza dane urządzenie (kawel grzewczy i nawilżacz) w zależności od warunków w boxie.

Pozdro!
 

Ijon Tichy

Member
Rejestracja
Mar 14, 2021
Postów
11
Buchów
5
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).


Jednej nogi to bym się chętnie pozbył : no drugiej w sumie także..
Ale skoro mowa o slicznotkach .. następna ;)
Marilyn Manson cover band (Six Feet Deep) - Sweet Dreams



1. Czy CO2 i klima jest konieczna ?
2. Opcja _ wentylator + filtr _ i wymiana z pomieszczeniem _ rezygnacja z ambitnego sterowania. Gdzie to ma stać jakie warunki ? Koszty zdecydowanie niższe.



Tu opcji jest bardzo dużo.

1. Popatrz na to: V+Tac prawdopodobnie najlepsze dostępne żrandol ledy. Modyfikacja _ albo taka albo ze zmianą zasilania
2. Paski na 2832 takich jak w żyrandol ledach _ ale lepszych kapkę.
3. Paski na LM301B/H drożej ale dużo wydajniejsze.
4. COB _ ale wtedy odległość od źródła musiała by być większa _ jest dostępnych sporo niezbyt drogich COb niewielkich mocy _ nisko puszczone będą miały sensowne sprawności.

0,36 m2 _ dużo mocy nie potrzeba. Jeśli byś się nie nastawiał na rekordowe sprawności i jakieś



Podobno nie jest bez wpływu na trwałość.



Nie.



DIY ? Są na forum ludzie którzy mogli by pomóc w budowie.



Mozna to zrobić prosto i bardzo tanio _ z sensownymi rezultatami. ;) Wystarczy zrezygnować z CO2 z obiegiem zamkniętym.
Hmmm, wydaje mi się, że masz rację - może w takim wypadku zrezygnuję z CO2, ale dołożę sobie jak będę miał luźną kasę. Chyba, że budowa własnej konstrukcji led przyniesie jakieś oszczędności...

Grow box będzie stał w domu, nie muszę się z nim specjalnie kitrać. Zapach też mi specjalnie nie przeszkadza, chociaż wolałbym oczywiście, żeby w razie jakiej wpadki nie waliło od wejścia. Problemem może być zaproponowany przez mnie filtr: https://forum.haszysz.com/threads/skuteczny-filtr-węglowy-za-10zł.18420/. Ale znowu, może przy tak małym boxie nie potrzebuje lepszego filtra?

Czyli zostawiłbym na razie klimatyzator lub kabel grzewcz+nawilżacz, ale z wentylacją włączoną 24.
Pytanie czy zaproponowany przez mnie sprzęt ogarnie: https://www.iwentylatory.pl/wentyla...MI18-hu8-y7wIVPIODBx2yiQ3hEAQYBSABEgJNcfD_BwE
Mała powierzchnia, ale może da rade, co nie?

Wstępnie, myślę, że zbudowałbym panel z ledami LM301B/H. Pewnie trzebaby tu dołożyć jakieś inne ledy żeby dostarczyć lepsze spektrum?
Czy myślicie, że instrukcja z https://www.wiki.haszysz.com/index.php/Budowa_Panelu_Led jest aktualna?
Poszperam jeszcze po forum, chyba, że macie pod ręką jakieś sprawdzone wątki. Chyba na razie skoncentruję środki finansowe na źródle światła - jako, że jest to najważniejsza część boxa - dołożę jakieś ledy uv czy coś. Samodzielne zrobienie panelu to może być ciekawa kmina!

Pozdro!
 
Ostatnia edycja:

L.a.m.a.

KEBABA BYM ZJADŁ
Weteran
Rejestracja
Mar 24, 2019
Postów
923
Buchów
942
Odznaki
3
Nie myślałeś o HPS? Do tego boxa 150W by stykło bez kombinacji. Kompletny zestaw kupisz za mniej niż 200 zł a lepsze pydy niż pod ledami wyrosną i taki zestaw jest trwalszy niż najlepszy panel led, co 2-3 lata zmieniasz tylko żarówkę za 10-30 zł a prądu bierze więcej tyle że nie zauważysz różnicy między lededem.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół