nasiona marihuany

Wykorzystanie diód LED w uprawie przez pryzmat liczb.

Wyszukiwarka Forumowa:

Immortal

Well-known member
Rejestracja
Maj 13, 2012
Postów
50
Buchów
0
Masz rację.
Ja na razie rozmyślam nad tym wszystkim i szukam właściwej drogi ;)
Za ledami przemawia jeszcze aspekt emisji ciepła. HPS się grzeje i w małym pomieszczeniu może to być kłopotliwe. Wiadomo - można wrzucić go w Cooltube, ale to również zwiększy koszta i pewnie wyjdzie podobnie cenowo...
A poza tym, nie widziałem żeby ktoś osiagnal taki plon pod HPSem jak np. Cr pod panelem który zbudowal.
 

Rafik

Well-known member
Rejestracja
Cze 17, 2007
Postów
317
Buchów
0
Bo tu dochodzi taka kwestia jak energia zdolna do fotosyntezy. No i zapomniałem dodać że i do kosztów HPS warto dodać koszty na wentylacje growboxa.
 
S

sru

Guest
A poza tym, nie widziałem żeby ktoś osiagnal taki plon pod HPSem jak np. Cr pod panelem który zbudowal.
ale tu już porównujesz panel za tysiąc z plusem z hps-em gdzie nawet z CT wyjdzie 2-3 razy taniej [nie mówiąc o hps z allegro]
 

Immortal

Well-known member
Rejestracja
Maj 13, 2012
Postów
50
Buchów
0
No tak za tysiąc z plusem panel. Ale wydajność konkretna.
Teraz podobny panel budujesz taniej. Bo zamiast tych golden dragonów, których import (zakup+shipping+cło+Vat) kosztowały najwięcej, instalujesz Ledy 630nm i też jest ok.
Myślę że zakup HPS'a 150W + CT + wentylacja wyszedłby ok 200-300zł taniej niż taki robiony panel LED.
 
S

sru

Guest
do 0,36m2 wkładasz hps gib 250w w CT to 350zł
+ tani went wychodzi razem 400zł a z porządną wentylacją td silent160 550zł ale nie rozumiem koszt wentylacji przy led czy hps jest taki sam aby pociągnął porządny filtr [chyba że lecisz na wiatraczkach komputerowych i ci to lotto ;)]

oszacuj koszt takiego porządnego panelu klasy takiego jak zrobił CR na 0,36m2 ciekawe ile by wyszło w aktualnych cenach pod taką powierzchnię
edit:
doctor planuje panel pod 0,36
https://www.forum.haszysz.com/diy-panel-led-cree-osram-pomoc-t62198.html

edit2:
przebrnąłem przez ten jego wątek i koszt panelu robionego przez the doctor z najlepszych diod to 1500zł więc jak dla mnie kosmos ale kiedyś w przyszłości jak ledy stanieją to czemu nie ;)
 
Ostatnia edycja:

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
instalujesz Ledy 630nm i też jest ok.
Dałbyś jakiegoś linka na tą diodę. Najlepiej aby było to z jakiegoś polskiego sklepu - chociaż niekoniecznie.
No i jakieś dane techniczne tej diody.
 

Immortal

Well-known member
Rejestracja
Maj 13, 2012
Postów
50
Buchów
0
Dałbyś jakiegoś linka na tą diodę. Najlepiej aby było to z jakiegoś polskiego sklepu - chociaż niekoniecznie.
No i jakieś dane techniczne tej diody.
Proszę : http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/14594
Ja tak sobie napisałem, że dajesz diodę 630nm i jest git. Aczkolwiek przyznam się że powielam to co zasłyszane tu https://www.forum.haszysz.com/panel-led-cree-przymiarka-do-budowy-t60419.html (ostatni post peryhelion'a)

A swoją drogą, właśnie przeczytałem w którymś temacie post The Doctor'a że można przyjąć jedną diodę na 0,01m2 ? Czy więcej znaczy lepiej ? Czy do boxa 0,36m2 można przyjąć takie proporcje :

7 Cree XP-G R4(130lm/w) Cool-White
7 Cree XT-E Royal Blue 500mW 450nm
34 Cree XP-E 620-630 nm; 39.8lm, 45.7lm, 51.7lm, 56.8lm, / 350mA

To są te same proporcje co u Cr'a w panelu, ale zamiast Deep Dragonów i Red N3 są te XP-E 620-630nm.

Jak myślicie dałoby to radę efektywnie oświetlić taki boxik ?
 

tolek banan

Well-known member
Rejestracja
Cze 19, 2012
Postów
106
Buchów
0
Sprawa wykorzystania diod LED do naszych upraw jest ostatnio często poruszana. Dlatego też postanowiłem rozpracować na ile tylko się da dany temat. Na pierwszy rzut oka diody wyglądają niesamowicie atrakcyjnie - pobierają mniej prądu, jasno świecą, nie grzeją się, są małych rozmiarów. Zwolennicy tychże diod twierdzą że diody można idealnie dopasować do potrzeb roślin, dlatego też potrzeba mniejszych mocy by rośliny rosły porównywalnie, a nawet lepiej niż pod znanymi i lubianymi wysokociśnieniowymi lampami sodowymi, w skrócie HPS. Jednocześnie jakiekolwiek przeliczenie strumienia świetlnego jest problematyczne ponieważ dane techniczne LED są podawane najczęsciej w kandelach (cd).

Zacznijmy od definicji kandeli z wikipedia.org



Ale jak przeliczyć to na lumeny? Zacznijmy od tego co to jest lumen.



Korzystając z tabic fizycznych i matematycznych łatwo znaleść przeliczenie standardowych stopni na steradiany.

W = 2 ˇ Pi ˇ (1 - cos(t/2))

Gdzie W to liczba steradianów, Pi=3,14, a t to kąt świecenia naszej diody.
Co daje nam ostateczny wzór na przeliczenie kandeli na lumeny:

X = 2 ˇ Pi ˇ św ˇ (1 - cos(t/2))

Gdzie x to wynikowa ilość lumenów, św to ilość kandeli (cd), a t to kąt świecenia diody. Wykorzystując ten wzór łatwo wyliczyć że przeciętna dioda LED dostępna na Allegro mająca 12000mcd 3,5V i poborze mocy 20mA ma... 3,5lm.

Mając już wzór na ilość lm w LED zastanówmy się nad tym ile idealne dobranego światła potrzebuje roślina. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem w książce "Wszelka wiedza o Mary Jane" rozkład spektrum lampy HPS, która przyjełem za wzór idealnego źródła światła.



Jak widać wynika z niego jasno że światło czerwone o długości fali ok 600nm, czyli to które jest potrzebne roślinom, stanowi ok 90% całego strumienia światlnego HPS. Z tego łatwo wyliczyć że samego czerwonego światła potrzebujemy 45000lm/m2. Czyli będziemy potrzebowali 12860 diod na metr kwadratowy. I to tylko czerwonych. Pobierze to bagatela 900W. Stąd też widać że HPS ma wciąż nie do pobicia współczynnik lm/W. Nie wspominam już o kosztach zakupu i montażu.

Podsumowując - HPS wciąż jest bardziej wydajny niż diody LED. I także dużo bardziej sensowny niż diody LED. Poczekajmy z wcieleniem ich do uprawy aż eksperci z NASA przedstawią nam bardziej oszczędne rozwiązanie, a na razie dyskotekowe klimaty w naszych szafkach nie zagoszczą zbyt szybko.

orzi: niekoniecznie się z tą częścią zgadzam

Pozdrawiam,
OldSmuggler

Rośliny nie potrzebują fali 600nm tylko od 600 do 700 i od 400 do 500, a najbardziej: 430 i 453, a potem 642 i 662. To ile wtedy ten HPS dostarcza im fali? Niewiele, bo jego widmo to dokładnie obrazuje. Diody led (choć nie jestem ich zwolennikiem ze względu na wysokie ceny) mają ukierunkowane widmo pod konkretne fale. Jeśli porównasz lampę "roślinną" HPS 400W z lampą diodową 400W, to HPS polegnie w przedbiegach, niestety.
A najśmieszniejsze będzie to, że ten HPS będzie miał 137lm/W a ledy tylko 20lm/W.
 
S

sub

Guest
FAKT : był taki film "stawiam na tolka BANANA"

W tym nie ma nic śmiesznego bo lumen jak wielokrotnie wspominano.. Jest jednostką porównawczą - opartą na czułości wzroku człowieka - przy widzeniu dziennym : bo w wypadku widzenia nocnego przy niskich nat światła jest tyż do dupy.

tolek banan napisał:
Jeśli porównasz lampę "roślinną" HPS 400W z lampą diodową 400W, to HPS polegnie w przedbiegach, niestety.
A najśmieszniejsze będzie to, że ten HPS będzie miał 137lm/W a ledy tylko 20lm/W.

Nie musi polec.

1. https://www.forum.haszysz.com/effects-radiation-quality-intensity-and-duration-t16137.html

CONCLUSIONS

Differences in radiation quality from the six most common electric lamps have little effect on photosynthetic rate. Radiation quality primarily alters growth because of changes in branching or internode elongation, which change radiation absorption. Growth and yield in wheat appear to be insensitive to radiation quality. Growth and yield in soybeans can be slightly increased under high pressure sodium lamps compared to metal halide lamps, in spite of greatly reduced chlorophyll concentrations under HPS lamps. Daily integrated photosynthetic photon flux (mol m-2 d-1) most directly determines leaf anatomy and growth. Photosynthetic photon flux levels of 800 μmol m-2 s-1 are adequate to simulate field daily-integrated PPF levels for both short and long day plants, but plant canopies can benefit from much higher PPF levels.

TABLE 2. The spectral efficiency of six electric lamps and sunlight.

Lamp type Ratio

* Low Pressure Sodium (LPS) .99
* High Pressure Sodium (HPS) .95
* Incandescent (INC) .95
* Metal Halide (MH) .90
* Cool White Fluorescent (CWF) .89
* Red Light-Emitting Diode (LED) .89
* Solar on a clear day .88

Spectral efficiency is defined as the ratio of the lamp spectral output multiplied by McCree's quantum efficiency weighting factors, divided by the number of photons between 400 and 700 nm. Examples are given in Figure 4. The ratio for solar radiation is not a constant (see Figure 3). The LED had a peak output of 660 nm. LED's with peak outputs at shorter wavelengths wouldhave greater spectral efficiency, e.g. a peak output at 610 nm would result in an efficiency close to 1.0.

to jest wydajność spektrum policzona na podstawie MCCree - - a liczy się - z punktu widzenia rachunku do zapłacenia za prąd - jeszcze sprawność konwersji prądu na to promieniowanie. HPS ma około 30%

patrzaj:

PHOTOSYNTHETIC RATE IS SURPRISINGLY LITTLE AFFECTED BY LIGHT QUALITY FROM STANDARD LAMPS

The effect of radiation quality on photosynthesis has fascinated physiologists for over a hundred years. Early studies were done on photosynthetic bacteria and algae and we have long known that green light is less useful than other colors. McCree (1972a, 1972b) made comprehensive studies of photosynthesis in single leaves and described an average relative quantum efficiency curve (Figure 2), which was replicated by Inada (1976, 1978a, 1978b ) and extended by Sager et al. (1982, 1988 ). However, the most common method of measuring photosynthetically active radiation gives equal value to all photons with wavelengths between 400 and 700 nm and is referred to as Photosynthetic Photon Flux (PPF). Because blue and green photons result in about 25% less photosynthesis than red photons, a PPF sensor overestimates the photosynthetic value of the blue photons from a source, for example, metal halide lamps. However, a PPF sensor does not respond to ultraviolet or far-red radiation and these wavelengths drive some photosynthesis. A lamp with significant amounts of UV and far-red radiation could thus have a higher photosyn-thetic rate than predicted by a PPF sensor.

Panel LED - może mieć kilka zalet w porównaniu do HPS

pierwsza wynika z.. - braku odbłyśnika, który ma pewną określoną sprawność - nie ma na nim strat.

druga - możliwe jest osiągniecie bardzo wysokiej równomierności oświetlenia - HPS takiej nie da - i w zależności od miejsca w boksie różnice będą po 40% - a to robi dużą różnicę.

Możliwość umieszczenie diodek bardzo blisko roślin.

+ coś tam na spektrum światła idzie wydusić.

etc. - cześć z nich producenci gubią na samym starcie - pakując diody blisko siebie - dodając soczewki - nie wspominając już o tym jak bywają zasilane najgorsze sorty na rynku...| straty na zasilaniu cholera wie jakie może pod 30% łącznego zużycia prądu? - ktoś kto się zna na tym się wypowie|

Dlatego nawet jeśli - sprawność liczona na zasadzie ile wat fotonów z wata prądu - dla panelu jako całości wyjdzie na poziomie HPS -> może mieć nad HPS przewagę.

Sprawności diodek czerwonych i niebieskich są bardzo dobre - ale w zależności od binu - tego samego producenta - różnice miedzy sięgają - 40% - a w wypadku chińszczyzny - jest raczej tak, że lepsze biny podchodzą sprawnością pod słabe biny...

Nie ma się wiec co dziwić, że panele DIY budowane z najlepszych diodek na rynku - bywają lepsze o 100% od paneli kupnych produkowanych na..

A niektóre gotowe panele LED - na power led - nie przebijają w niczym HPS. | ktoś pisał np: o 0,7 g/wat - hmm... na świetlówkach T8 na OG jeden typ chwalił się 0,9 - nie weryfikowalne ale..|
 
Ostatnia edycja:

tolek banan

Well-known member
Rejestracja
Cze 19, 2012
Postów
106
Buchów
0
Polegnie jeśli zastosowane będą diody sensownej jakości.
Tylko cena załamie każdego ogrodnika :)).
Może coś źle rozumiem, ale podsumowanie pod tabelą 2 spycha HPS'a z podium.

HPS jest pojmowany jako świetne oświetlenie tylko dlatego, że stosowane są z reguły lampy o dużej mocy. Z tego powodu można go skutecznie zastąpić mniej mocnymi T5 roślinnymi lub CFL roślinną(mam na myśli roślinną z odpowiednim widmem, a nie tylko nazwą).

Cieszę się, że tu grono trochę bardziej zorientowane.
 
S

sub

Guest
Polegnie jeśli zastosowane będą diody sensownej jakości.

Chyba jak się chińskie średniej jakości 660 nm i deep blue - przeznaczona na 700 mA puści na 350 mA - uzupełni niewielką ilością porządnych białych - dla samej zasady .. rozłoży ładnie na powierzchnie - da dobry radiator... Zasilacze .. takie jak być powinny dla diodek..
To już można się próbować bić z HPS - znaczy się tak pi razy oko. | wyniki CR na komercyjnym panelu o tym świadczą |

Tylko cena załamie każdego ogrodnika :)).

mniej niż cena gotowego :D

Może coś źle rozumiem, ale podsumowanie pod tabelą 2 spycha HPS'a z podium.

HPS spycha z podium miedzy innymi większa sprawność diodek. | od przynajmniej 3-4 lat |

HPS jest pojmowany jako świetne oświetlenie tylko dlatego, że stosowane są z reguły lampy o dużej mocy. Z tego powodu można go skutecznie zastąpić mniej mocnymi T5 roślinnymi lub CFL roślinną(mam na myśli roślinną z odpowiednim widmem, a nie tylko nazwą).

Tu bym polemizował :) Skoro różnice w "wydajności" widma różnych źródeł są nie takie duże - a sprawność HPS wysokiej mocy | bo co innego sprawność 100W HPS a co innego 600W HPS | jest większa od świetlówek - to nawet nadrabiając na sprawności oprawy w wypadku świetlówek rurowych - nie za zbytnio.. idzie bić się z HPS - w wypadku kompaktów - gdzie rury są skręcone w spiralki nie ma szans żadnych |

W zależności od growera/ odmiany plony wychodzą inne kapkę - ale gdyby na siłę porównywać źródła tak jak NASA | a tamten tekst jest od ...| to mniej więcej tak by wyszło - o ile dobrze pamiętam sprawności źródeł... - fizyki się nie przeskoczy.| a szkoda - lewitacja - bilokacja - przechodzenie przez ścianę etc |
Ten typ z OG co mówił, że ma te 0,8 czy 0,9 na T8 mówił to - nie ma 100% namacalnych dowodów - choć na forum Ktoś wyciągnął na 20W kompakcie w obudowie od głośnika ~0,5 g/w hmm.. ale czas uprawy - licząc na kwh/gram mniej zachęcająco.

btw: w uprawach wertykalnych jeszcze jakiś czas temu - według szpeców HPS nadal biło ledy - 3 lata? - brak odbłyśnika i strat na nim etc.
Biło to oświetlenie ledowe od góry.

Bo w wypadku dania części z boku...

zresztą tu to widać:

porównaj wyniki - najlepsze z ostatnimi - czym panele się różnią:

| W badaniach sponsorowanych przez NASA przy tej samej mocy i przesunięciu 25% diodek na "boki" uzyskiwano chyba do 35% wzrostu plonu"

linki: ostatni na prototypie komercji:

http://www.ledgrow.eu/test12.html

66.jpg

67.jpg

July 25, dry weight is 77 gram, I expected a bit more when I started the Set-Up, but since it was produced with only 1 56 Watt panel, with a 8 week flowering period it is ok. Total powerconsumption has been 55 KWH, it took 0.71 KWH to produce 1 gram, 1.4 Gram for each KWH.

http://www.ledgrow.eu/test9.html

68.jpg

69.jpg

21 March 2011, It turns out to be 97 grams dry weight, 0,64 KWH per gram. And that is again much better than HPS would do, it is indeed pretty good, thank you.

==> a tu starszy: na gorszych diodach.. Gość o tyle miły, że pokazywał od początku do końca - i wiadomo jakiej jakości diodek używał - wyniki powinny być porównywalne więc .. wiadomo czego się można spodziewać.

70.jpg

-7-2009, Dry weight is 52 grams, not bad at all. But I still need more to really beat HPS. I do not think further experimenting with colors (like adding orange or farred) will do the trick and provide huge differences, I just need more light. I have rebuild the main panel, and I am constructing the new side panels right now. This will increase the amount of lumen by 60% without increasing the total powerage, 60 watt. Sounds interesting? Pictures, theory and all details are coming up.
71.jpg


Cieszę się, że tu grono trochę bardziej zorientowane.

Trolle tu wredniejsze są niż gdzie indziej ;D
 

tolek banan

Well-known member
Rejestracja
Cze 19, 2012
Postów
106
Buchów
0
Diody są produkowane w Chinach. Prawie wszystkie. Są tylko różne jakości.
Nawet jeśli wydajność widma jest zbliżona, to samo widmo jest zupełnie inne.
Dobry panel led to koszt kilkuset dolców.
Można poszukać na google.com.hk.

"Sprawność" - co ukrywasz pod tym pojęciem?\

Sorry, ale te panele DIY powyżej chyba raczej nie mogą skutecznie konkurować z HPS.

Tak wstałem właśnie i myślę, że w dalszym ciągu nie widzę możliwości aby HPS było lepsze od ledów, przy porównywaniu produktów o tej samej jakości. Uważam, że dzisiejsi producenci HPS'ów, diód led, T5, czy cfl'i, którzy są z Azji(a tam produkuje się znaczącą większość tych produktów) i wytwarzają dla dużych firm europejskich robią dobre produkty.

Z tych cytatów w j. angielskim, które przytoczyłeś, wynika bardzo niewiele nowego i sensacyjnego.

Jak sobie przypominam z mojego kilkukrotnego pobytu w Holandii, to widziałem usuwanie nielegalnych plantacji przez policję. Lampy wówczas stosowane do hodowli to były T8.
Pewnie to był czysty przypadek, a może już wtedy analizowali widma lamp? Wątpię. Raczej przypadek, bo T8 była tanim oświetleniem, które jednocześnie miało nienajgorsze widmo. Jesli t8 było ileś tam, to robiła się już konkretna moc i to wystarczało dla potrzeb hodowli.

Jeśli dzisiaj udowodnione zostało jakich fal potrzebują rośliny, to biorąc pod uwagę spektrum T5, cfl, czy HPS wybierasz odpowiednią dla siebie. Jak sam podałeś jakość widma różnych lamp jest bardzo zbliżona, więc pozostaje kierować się tą, która ma najlepszą wydajność dla roślin. I tu HPS taki nie będzie.
Może być tak, że gdy dostarczysz sporo czerwonego i bardzo mało niebieskiego, to roślina rozwinie się mniej(odbiegnie od optymalnego rozwoju o ileś procent). Czerwony ma większe znaczenie przy kwitnieniu i dlatego niedorozwój całości rośliny pomijasz patrząc tylko na kwitnienie i ilość plonu. Jeśli dostarczysz większą porcję niebieskiego, to roślina rozwinie się lepiej i plon tez będzie większy. Przynajmniej w teorii. No ale my tu o wszystkim tylko teoretycznie rozmawiamy.
Porównując led 400W z HPS 400W twierdziłem i twierdzę nadal, że ledy pokonają hps na całej linii.
Nie miałem na myśli taniego zestawu led z chin, tylko sensownej jakości ledowy box, który jak wspomniałem wyżej kosztuje kilkaset dolców. Dzięki odpowiedniemu widmu, które w ledach można w prosty sposób uzyskać, a w boxach od typowych firm roślinnych takie są rośliny rozwijają się dużo lepiej niż pod niepełnym, a nawet bardzo mało pokrywającym widmowo hps'em. Jest tu zapewniona znaczna moc - 400W, czyli całkowicie wytrąca się broń HPS'owi.
W przypadku hps'a można jeszcze domniemywać, że roślina nie mając oświetlenia o odpowiedniej długości fal stara się pobierać całość z zakresu 600-700(bo do chlorofilu potrzebuje fale, których w hps'ie mało) a może nawet dalej, by móc być może w jakiś sposób przetworzyć dla swoich potrzeb. A ponieważ hps'y z reguły mają minimum 400 czy 600W, to częściowo może się to udać.

Tu masz test porównujący T5 roślinną z ledami. Zdjęcia są z lekka zmanipulowane. Sądzę, że poznasz samemu.
http://www.hydrogrowled.com/University-of-Washington-Grow-Tests--W9.aspx

Według mnie takie dywagacje, że jakość spektrum, itp ma znaczenie... . Owszem, ma ale standardowy produkt ma dobrą jakość spektrum i należy olać zastanawianie się nad tym.

Być może ktoś, kto kupił już CFL PURPLE zdecyduje się na fotorelację i wtedy mielibyśmy wszyscy szersze spojrzenie na ten temat, bo taka cfl'ka jest nieporównywalnie tańszym substytutem boxa led.
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
tolek banan napisał:
Diody są produkowane w Chinach. Prawie wszystkie. Są tylko różne jakości.

Cree np: - ale składane :)

tolek banan napisał:
Nawet jeśli wydajność widma jest zbliżona, to samo widmo jest zupełnie inne.

Plon zależy w zasadzie niemalże wyłącznie od wielkości strumienia fotonów.
Jest to tam up. NASA - raczej nie do podważenia :)

"Sprawność" - co ukrywasz pod tym pojęciem?\

Nic: - to po prostu z definicji --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawność

clear.gif


Sprawność – skalarna bezwymiarowa wielkość fizyczna określająca w jakim stopniu urządzenie, organizm lub proces przekształca energię występującą w jednej postaci w energię w innej postaci, stosunek wartości wielkości wydawanej przez układ do wartości tej samej wielkości dostarczanej do tego samego układu[1].

liczona na światło z zakresu widzialnego:
w wypadku HPS - podchodzi to pod 30% : świetlówek 25% : żarówki klasycznej jakieś 2-3%

Ledy jednokolorowe niebieskie i czerwone około 40 - 45 - te lepsze biny.
| podaje z głowy wiec do sprawdzenia dla dokładniejszych danych|

sprawność liczona na strumień fotonów - czy na - wykorzystanie widma - po uwzględnieniu krzywych - etc itp: będzie sie kapkę różnic - ale... z przyczyn wymienionych up: w anglojęzycznym tekście wielkiej różnicy to nie robi.

Sorry, ale te panele DIY powyżej chyba raczej nie mogą skutecznie konkurować z HPS.

A czytałeś to co pod nimi pisze i sprawdzałeś pod linkami co na nich wyciągnięto? ;)

Tak wstałem właśnie i myślę, że w dalszym ciągu nie widzę możliwości aby HPS było lepsze od ledów, przy porównywaniu produktów o tej samej jakości.

Co to znaczy tej samej jakości :) W wypadku HPS - różnice miedzy lampami od różnych producentów są bardzo małe. Technologia jest stara - i lampy sa ze sobą porównywalne - | oczywiście są i lampy HPS - std i pod. sprawnosci - czy o białym czy białawym widmie - ale te ostatnie do roślin nie są używane |

Uważam, że dzisiejsi producenci HPS'ów, diód led, T5, czy cfl'i, którzy są z Azji(a tam produkuje się znaczącą większość tych produktów) i wytwarzają dla dużych firm europejskich robią dobre produkty.

Tak? A miałeś w łapie świetlówkę osrama z przed 12 lat ? Long life .. Albo stare Philipsy : Przenieśli produkcje i pojechali z jakością w niskiej klasie cenowej na leb na szyje. Aż do momentu gdy noname są nie gorsze od najtańszego sortu "koncernowego".

Z tych cytatów w j. angielskim, które przytoczyłeś, wynika bardzo niewiele nowego i sensacyjnego.

Nic nowego. To są rzeczy które są wiadome od baaardzo dawna. Nie koniecznie wygodne dla sprzedawców LED - porównaj to co oni wypisują z tym.

Jak sobie przypominam z mojego kilkukrotnego pobytu w Holandii, to widziałem usuwanie nielegalnych plantacji przez policję. Lampy wówczas stosowane do hodowli to były T8.

To było dawno temu chyba. Mało kto teraz używa świetlówek rurowych - chyba, że do klonów.

Pewnie to był czysty przypadek, a może już wtedy analizowali widma lamp? Wątpię. Raczej przypadek, bo T8 była tanim oświetleniem, które jednocześnie miało nienajgorsze widmo. Jesli t8 było ileś tam, to robiła się już konkretna moc i to wystarczało dla potrzeb hodowli.

Shop lights - z czasów pierwotnych USA typ T12 - długie na 1,5 m .. i 1,2 m.
Najtańsze.

Porównując led 400W z HPS 400W twierdziłem i twierdzę nadal, że ledy pokonają hps na całej linii.

Nie wszystkie :). Prędzej samodziałowe na znanych binach niż kupne.

Być może ktoś, kto kupił już CFL PURPLE zdecyduje się na fotorelację i wtedy mielibyśmy wszyscy szersze spojrzenie na ten temat, bo taka cfl'ka jest nieporównywalnie tańszym substytutem boxa led.

Były porównania, nie na tym forum... - ostam fluora : etc. Takie świetlówki są robione od lat - i wychodziło raczej na to, że nie warto - bo na zwykłych rośnie tak samo, minimalnie słabiej, lub nawet lepiej.
Widmo robi w wypadku świetlówek sporą różnice jak się daje bardzo zimne - nie wyciągają się nawet przy dosyć niskich nat światła. Do klonowania idealne - patrząc na cenę zakupu - bo patrząc na możliwości led...
 

tolek banan

Well-known member
Rejestracja
Cze 19, 2012
Postów
106
Buchów
0
Cześć!

Prześwietliłeś mój post lepiej niż IPN byłych czerwonych:)
Pytałem o sprawność, bo na tym forum niektórzy różnie rozumieją definicje. Teraz nie pamiętam już wątku myślowego.

"Plon zależy w zasadzie niemalże wyłącznie od wielkości strumienia fotonów.
Jest to tam up. NASA - raczej nie do podważenia" - Nie. Pomyliłeś chyba coś. Strumień fotonów to światło - w uproszczeniu. Sam wiesz, że rośliny chcą określonego światła, a nie jakiegokolwiek światła.

Nie czytałem, oglądałem obrazki - przepraszam. Z pisma obrazkowego wywnioskowałem, że gdyby np, zamiast jednej 600W hps zastosować 4x150 (lub 8x75W) i odpowiednio rozplanować, to wtedy jest podobnie jak na obrazku i można wówczas porównać taki zestaw. Nie zauważyłem aby konkretnie podano ile Watów miały zestawy oświetleniowe poza jedną wartością. Dość słabo to opisane.

Tej samej jakości, czyli hps od dobrego producenta i ledy od dobrego producenta, a nie hps od dobrego, a ledy od najtańszego skośniaka.

"Tak? A miałeś w łapie świetlówkę osrama z przed 12 lat ? Long life .. Albo stare Philipsy : Przenieśli produkcje i pojechali z jakością w niskiej klasie cenowej na leb na szyje. Aż do momentu gdy noname są nie gorsze od najtańszego sortu "koncernowego"." - Jakość światła nie spadła, a wręcz może i wzrosła. Skiepściły się jedynie materiały wykonania co wpłynęło na trwałość i cenę lamp, a nie na światło.

"Były porównania, nie na tym forum... - ostam fluora : etc. Takie świetlówki są robione od lat - i wychodziło raczej na to, że nie warto - bo na zwykłych rośnie tak samo, minimalnie słabiej, lub nawet lepiej." Nie widziałem, nie czytałem, nie analizowałem więc nie mogę się odnieść. Jest prawdopodobne, że przy użyciu liniowych może nieźle wyrastać, bo widma nienajgorsze.
 
S

sub

Guest
tolek banan napisał:

Witam ponownie.

tolek banan napisał:
Prześwietliłeś mój post lepiej niż IPN byłych czerwonych:)

Raczej się prześlizgnąłem po łebkach.

tolek banan napisał:
Pytałem o sprawność, bo na tym forum niektórzy różnie rozumieją definicje. Teraz nie pamiętam już wątku myślowego.

daj linki. Nie wiem jak inaczej można to rozumieć.
Można by jeszcze uwzględnić najpierw efektywność konwersji na światło - a potem policzyć sobie według jednego z dostępnych "kształtowników" - efektywność widma ..

tolek banan napisał:
"Plon zależy w zasadzie niemalże wyłącznie od wielkości strumienia fotonów.
Jest to tam up. NASA - raczej nie do podważenia" - Nie. Pomyliłeś chyba coś. Strumień fotonów to światło - w uproszczeniu. Sam wiesz, że rośliny chcą określonego światła, a nie jakiegokolwiek światła.

--> raz jeszcze: https://www.forum.haszysz.com/effect...on-t16137.html

CONCLUSIONS

Differences in radiation quality from the six most common electric lamps have little effect on photosynthetic rate. Radiation quality primarily alters growth because of changes in branching or internode elongation, which change radiation absorption. Growth and yield in wheat appear to be insensitive to radiation quality. Growth and yield in soybeans can be slightly increased under high pressure sodium lamps compared to metal halide lamps, in spite of greatly reduced chlorophyll concentrations under HPS lamps. Daily integrated photosynthetic photon flux (mol m-2 d-1) most directly determines leaf anatomy and growth. Photosynthetic photon flux levels of 800 μmol m-2 s-1 are adequate to simulate field daily-integrated PPF levels for both short and long day plants, but plant canopies can benefit from much higher PPF levels.

zdanie pierwsze: różnice w składzie widma 6 róznych źródeł światła mają bardzo mały wpływ na ..

zdanie drugie: skład widma ma wpływ przede wszystkim na - krzewienie się i wzrost wydłużeniowy - |piszą tam coś jeszcze :) w tym zdaniu - warto się przykleić :) jak co by do tego fragmentu |

zdanie trzecie: skład widma praktycznie nie ma wpływu na wzrost i plon pszenicy | KNNA określał pszenice - tak foton bitch - i domniemywał, że pod względem "plonowania" - konopie są do niej podobne - chyba na podstawie doświadczeń własnych - na sposób wzrostu wyciąganie się i krzewienie konopek z kolei skład widma wpływ ma spory. |

Następne zdanie jest dla soi - i w jej wypadku HPS wypada lepiej niż MH.

Kolejne zdanie -> Dzienny zintegrowany strumień fotonów [ mol m-2 d-1] - czyli ile moli fotonów - a mol to (6,02214129 ± 0,00000027) ×10 do 23 fotonów ma m2 na dobę - najbardziej bezpośrednio determinuje anatomię liści i wzrost.

W arcie znajdziesz jak poszukasz - plony - plony te są podawane przy tym samym strumieniu fotonów - z tego co pamiętam - nie mocy ma powierzchnię.

popatrz:

pszenica - różnice są... jakie widać.
LPS jest MONOCHROMATYCZNY - w zasadzie...

56.gif


soja - hps w jej wypadku wypada nieco lepiej.

57.gif


Nie czytałem, oglądałem obrazki - przepraszam. Z pisma obrazkowego wywnioskowałem, że gdyby np, zamiast jednej 600W hps zastosować 4x150 (lub 8x75W) i odpowiednio rozplanować, to wtedy jest podobnie jak na obrazku i można wówczas porównać taki zestaw. Nie zauważyłem aby konkretnie podano ile Watów miały zestawy oświetleniowe poza jedną wartością. Dość słabo to opisane.

:) warto przeczytać.

Tej samej jakości, czyli hps od dobrego producenta i ledy od dobrego producenta, a nie hps od dobrego, a ledy od najtańszego skośniaka.

widział:

sklep pierwszy z brzegu:

http://ufoledy.cal24.pl/product/190/grow-led-90w-quad-band-cree.html
http://ufoledy.cal24.pl/product/192/grow-led-600w-6-band-cree.html

te mają być super : :lol: http://ufoledy.cal24.pl/product/189/grow-led-100w-black-star-2w-chip-brak-na-stanie.html

włoskie <rotfl> http://ufoledy.cal24.pl/product/185/grow-led-90w-81-diody-2-wat.html

tak to wygląda w wypadku komercyjnych ofert - piszą diody cree - i podają , że w panelu są diody 660 nm - żałośnie smiwszni są.

Rynek jest właśnie taki - panele lepsze od tych - złożysz taniej.

Jakość światła nie spadła, a wręcz może i wzrosła.

Rurowych i owszem - nowe typy T4 np. Upowszechnienie się elektronicznych układów do nich - nowsze typy od T5 w górę były od początku projektowane wyłącznie pod elektroniczne układy stabilizująco zapłonowe - i zazwyczaj do wyższej temp pracy.

Skiepściły się jedynie materiały wykonania co wpłynęło na trwałość i cenę lamp, a nie na światło.

Dalej to są trójpasmówki - nic się nie zmieniło pod tym względem- tyle, że elektrody w nich dymią po tygodniu pracy.
Ta technologia wypaliła się lata temu. Żadnych rewolucyjnych zmian. Jedynie masowa produkcja z byle jakich materiałów w krajach gdzie koszty robocizny są... jakie są.

Jest prawdopodobne, że przy użyciu liniowych może nieźle wyrastać, bo widma nienajgorsze.

Sprawność liniowych jest po prostu lepsza od kompaktowych. -> tu liczona na zasadzie - sprawność źródła i sprawność oprawy. Bo Te poskręcane z uwagi na samo poskręcanie i świecenie w rury .. brak równomierności etc... tracą. Jedyne co można dzięki temu to napakować ich więcej.

Widmo jak już wspomniano - ma wpływ ale nie aż taki ... daje się na nim ugrać co nieco - nieco - ale nie tyle aby dawało to gigant przewagę. | a już na pewno nie w wypadku źródeł o widmie nieco pełniejszym - bo gdyby porównywać diodę blue z red 660 - przy tej samej sprawności liczonej na zasadzie ile wat fotonów .. z wata prundu - czerwień będzie miała obliczeniowo spore fory - bo ja wiadomo - liczba fotonów w tym wypadku --

energia fotonu E= hc/długość fali - hc - stałe --> dzielimy przez

dla blu niech to będzie 450
dla reda deep reda 660 ...

skoro hc jest stałe.. 450/660 -> 0,68 -> więc 1,4705 tak? Więc przy tej samej sprawności konwersji wata prundu na wat fotonów - czerwony daje 47,05% więcej fot na sztuki .. Tak? Tu różnica jest duża. Bardzo duża... hmm.. :]

widma świetlówek: tu aż takiej kolosalnej różnicy miedzy nie będzie

77.jpg

78.jpg


nie zerowa: bo.. mniej niebieskości oznacza zazwyczaj więcej czerwieni - a sprawność konwersji...

o HPS:

79.jpg


LPS HPS I rtęciówka... | te ostatnie mają bardzo małą sprawność - MH je zjadły |

80.jpg


bardzo ciekawe widmo... LPS:

3.png


LPS 35 W

81.jpg


tak zwana wydajność swietlna liczona na lumeny za***ista.. ciekawe jak by wypadło gdyby przeliczyć to na ... waty i strumień fotonów..
Ciekawe - a gdyby tak dodać do LPS 35W- niebieskich diodek i dobrych białych .. tak z 6-8 W ... jak by to hulało? Bez dodatku pewnie by dziwne rosło.. rozlazło by się.. etc.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół